Під час саміту ЄС-Китай європейські лідери змогли донести до китайської влади свої прохання в напрямку припинення військової агресії РФ проти України, водночас відзначивши два елементи, по яких позиція ЄС та Китаю однакова.
Йдеться про необхідність дотримання Статуту Організації Об’єднаних Націй, а саме «поваги до суверенітету, територіальної цілісності та міжнародно визнаних кордонів», заявив президент Європейської Ради Антоніу Кошта, який виступив на пресконференції в Пекіні разом із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Кошта нагадав, що Китай кілька разів висловлював однакову позицію з ЄС щодо поваги до Статуту ООН, зокрема, проголосувавши за резолюцію, запропоновану кількома державами-членами Євросоюзу.
«По-друге, ми висловлюємо однакове бажання досягти справедливого та міцного миру якомога швидше», – наголосив Кошта.
Він додав, що ЄС скористався нагодою, щоб висловити під час саміту переконання, що Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, має особливу відповідальність вплинути на Росію, щоб змусити Кремль «погодитися на безумовне припинення вогню та розпочати справедливі переговори з Україною».
Кошта окремо згадав прохання ЄС до Китаю запобігати експорту товарів подвійного призначення до Росії, оскільки ці товари «у воєнний час часто використовуються як засоби, що сприяють веденню війни».
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повторила твердження, що Китай має вплив на Росію, так само як ЄС має вплив на Україну, тому очікується, що Китай використає цей вплив, щоб змусити Росію «серйозно сісти за стіл переговорів».
«Нам у Європейському Союзі навіть не потрібно використовувати свій вплив (на Україну – ред.), тому що президент Зеленський вже запропонував сісти та серйозно переговорити з Росією», – наголосила вона.
Зазначивши, що шлях переговорів мають вирішити дві суверенні держави, але «важливо, щоб припинився вогонь та щоб переговори відбулися».
«Існує справжнє та щире бажання знайти рішення та покласти край кровопролиттю», – підсумувала фон дер Ляєн.
Як повідомляв Укрінформ, під час саміту ЄС-Китай 24 липня лідери ЄС закликали Пекін не надавати жодної матеріальної підтримки російському військово-промисловому комплексу. Також ЄС закликав Китай вплинути на Росію з метою змусити Кремль припинити військову агресію проти України.