Генпрокурор Юрій Луценко заявив в інтерв’ю американському Hill. Tv, що під час першої зустрічі з ним посол США в Україні Марі Йованович передала йому перелік людей, щодо яких не можна проводити розслідування. Ця інформація, яку оприлюднила українська служба ВВС стала майже сенсацією для американського та українського політичного істеблішменту.
Нагадаємо, The Hill – одне з провідних політичних видань США. Воно спеціалізується на висвітленні діяльності американського Конгресу та Білого Дому, і вважається впливовим ЗМІ, зокрема, серед американських політичних діячів. Що ж такого пан ЛУценко розповів американському журналістові Джону Соломону?
По-перше, він сказав, що американська амбасадорка Марі Йованович запропонувала йому список людей, яких не треба притягувати до відповідальності.
“На жаль, з першої зустрічі з послом США в Києві [Йованович] дала мені список людей, яких ми не маємо притягати до відповідальності”, – сказав Hill.TV Юрій Луценко. “Моя відповідь – неприпустимо. Ніхто в цій країні, ані наш президент, ані наш парламент, ані наш посол не перешкодять мені розслідувати, чи має місце злочин”, – продовжив він.
Крім того Юрій Віталійович повідомив американців, як відбувався збір документів по справі Манафорта, а також розповів про так і не отримані 4 млн доларів, які посольство США в Україні мало виділити на його відомство, заявивши, що “ситуація насправді досить дивна” і зазначив, що кошти були виділені, але в Україні їх “ніколи не отримували”.
В свою чергу, в Держдепі відреагували негайно, назвавши ці твердження Луценка вигадкою. Зокрема, щодо грошей, то речник Держдепу заявив наступне:
“Ми бачили повідомлення про ці звинувачення. Сполучені Штати наразі не надають жодної допомоги Генеральній прокуратурі України, але раніше робили спробу підтримати фундаментальну реформу сфери юстиції, в тому числі після Революції гідності 2014 року. Коли політична воля для справжніх реформ в кількох генпрокурорів, що змінювали одне одного, виявилася недостатньою, ми скористалися нашою відповідальністю перед американськими платниками податків і перенаправили допомогу більш продуктивним проектам”.
До речі, словам Луценка вірити можна: немає сенсу брехати американцям на американському ж каналі. Що ж до пані Йованович, то тут ситуація дещо інша. Так ходять плітки про те, що саме її відомство “підгодовує” Ситника і Шабуніна, а також ряд нардепів, які і були включені до славнозвісного списку “недоторканних”. А раніше, за інформацією тієї ж української служби ВВС, конгресмен-республіканець Піт Сешнс висловив занепокоєння роботою пані Йованович у листі до Держдепартаменту через те, що вона начебто заявила про її “презирство” до адміністрації Трампа.
До речі, Луценко зазначив, що ГПУ розслідує заяву депутата Верховної Ради про те, що директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник начебто намагався сприяти Гілларі Клінтон на виборах 2016 року.
“Це означає, що ми вважаємо, що директор НАБУ пан Ситник офіційно говорив про кримінальне розслідування з паном Манафортом, і водночас пан Ситник підкреслив, що таким чином він бажав допомогти кампанії пані Клінтон”, – додав генпрокурор.
Звинувачення на адресу пана Ситника висунув депутат від БПП Борислав Розенблат, який 14 березня опублікував в Facebook аудіозапис, на якому, за його твердженнями, зафіксовані висловлювання глави НАБУ.
Чим завершиться ця “сварка” на найвищому рівні, поки що невідомо. Як підсумовує Джон Соломон: “Інтерв’ю Луценка Hill.TV викликає ще одну тривожну динаміку: псольство США і головний український прокурор, якому Америка доручає боротьбу з корупцією в союзній країні, на даний час мають непрацюючі відносини”.