Сьогодні потрібно змінювати відношення суспільства до ветеранів і для цього ветерани мають об’єднатися у відстоюванні своїх принципів і прав. Адже коли ветеранів намагаються роз’єднати чи то за ознаками участі в різних війнах, чи за політичними вподобаннями, чи використовуючи їх в різних бізнес- конфліктах, нівелюється статус ветерана.
Про це заявила очільниця новоствореного Міністерства у справах ветеранів Ірина Фріз під час зустрічі з представниками ветеранських і громадських організацій 12 грудня у Veteran Hub –адміністративному центрі для надання послуг ветеранам та громадським організаціям, що працюють у сфері ветеранських справ.
Пріоритетом цієї зустрічі стало вільне спілкування міністра у справах ветеранів з представниками ветеранської спільноти, які мали змогу отримати відповіді на актуальні питання щодо планів вирішення найбільш болючих і актуальних проблем , накопичених роками.
На питання з приводу організації роботи міністерства, Ірина Фріз повідомила, що де- факто і де-юре воно почне працювати , коли його штат буде сформовано на 30% . І якщо дотримуватися чинного законодавства і формувати роботу відомства якісно , то запуск роботи відбудеться не раніше червня. Тож,щоб не гаяти, час відведений на формування штатної структури і комплектування міністерства, ми вирішили започаткувати окремим напрямком співпрацю з міжнародними партнерами, зокрема, щодо розробки і налаштування електронних сервісів, які міністерство пізніше прийме на баланс, – пояснила вона.
Я би акцентувала наш діалог на принципах спільної діяльності і питаннях співпраці, тому що міністерство нездатне бути результативним і ефективним без вашої підтримки. Тому запрошую долучитися до спільного створення відомства, яке може стати прикладом для інших за принципами діяльності і ефективністю, завдяки спільним зусиллям, -звернулась Ірина Фриз до ветеранів.
Одним з перших на зустрічі пролунало питання про ветеранів з числа переселенців, які включають у себе не тільки ветеранів російсько-української війни, але й ветеранів афганців та інших збройних конфліктів різних часів, яких налічується близько 200 тис. Йшлося про те яким чином міністерство буде курувати саме цю категорію ветеранів, а також як захищатиме ветеранів, які неправомірно потрапили за грати.
Я виступаю за єдиний підхід до різних категорій, незалежно від ветеранів яких воєн і місій вони є. Треба сповідувати принцип, що всі ветерани повинні бути єдині у захисті своїх прав та інтересів. В такому об’єднаному форматі буде легше захищати в тому числі і категорію переселенців, – заявила Ірина Фріз.
Щодо призначення одного із керівників відповідальним за цю категорію ветеранів, то структура міністерства зараз існує тільки у вигляді проекту і буде остаточно формуватися тільки після прийняття положення в кінці грудня та після затвердження його Кабміном. Потім вона буде запропонована для обговорення публічно, в тому числі і за участі ветеранських організацій. Тобто кожен зможе запропонувати свої пропозиції і бачення, але бажано аби критика підкріплялась конкретними пропозиціями.
Стосовно юридичної підтримки ветеранів які перебувають в СІЗО – спробуємо допомогти, єдине , що потрібний перелік осіб, які потребують такої допомоги. А стосовно якихось поступок з боку закону, то закон немає бути поблажливим , а рівно застосовуватися до всіх. Тому якихось преференцій, з огляду на статус ветерана за умови порушення закону не може бути, – підкреслила вона.
Необхідність відродження воєнних судів і воєнної юстиції, зауважила очільниця міністерства, – вже більше глобальна проблема. Цим опікуються і на рівні законодавчої ініціативи і на рівні адміністрації президента. Тому давайте спробуємо докласти спільних зусиль з можливістю це питання актуалізувати. А щоб військовослужбовці не судилися за цивільними статтями – питання актуальне для всіх і над ним ще треба добре попрацювати.
Наступним було питання, якими критеріями буде оцінюватись успішність роботи міністерства наприкінці наступного року?
Буду вважати , що маю рік на остаточне формування структури і розвиток необхідних і першочергових проектів міністерства.Наприклад буду звітувати чи вдалося налагодити роботу єдиного реєстру ветеранів, відсутність якого дозволяє справедливо нарікати і на корупцію і на можливість отримати ту чи іншу корисну інформацію, створення он-лайн платформи є-ветеран. Сюди також входить і створення іншого прозорого формату взаємодії з громадським сектором, враховуючи ваш значний досвід у справі захисту прав ветеранів, тому що ви весь цей час виконували багато з того ,що мала би виконувати по відношенню до ветеранів держава, – пояснила Ірина Фриз.
Взаємодія буде також відбуватися і через спільні проекти, в яких міністерство буде надавати всю можливу організаційну і юридичну підтримку. Щодо оцінки якості послуг, які будуть надаватися міністерством, міністр повідомила , що її команда має на меті застосувати досвід Данії, який дозволяє оцінювати ефективність роботи, критерії якості не тільки державним контролюючим органам, скажімо КРУ або Рахунковою палатою , а й кожному зацікавленому ветерану або громадській організації.
Чи буде міністерство сприяти розвитку ветеранського бізнесу через організацію професійних курсів, семінарів, консультаційних та навчальних тренінгів для ветеранів, які мають бажання відкрити власну справу тощо? Чи буде міністерство лобіювати законопроекти, які полегшать передачу держмайна в оренду ветеранам для ведення бізнесу? Чи буде надавати підтримку в конкурсах по держзакупівлях і тендерах?
Щодо ветеранського бізнесу і стартапів, то за цей час вже відбулося декілька зустрічей з державним банком , де була презентована візія , яким чином держава через свої банківські установи може сприяти цьому бізнесу. Обговорювали дане питання на прикладі програми підтримки аграрного сектору, за яким можливо реалізувати програму допомоги бізнесу ветеранів. Це буде стосуватися інших ставок по кредитам, де держава буде компенсувати певну частку цих кредитів. Яку саме – предмет для узгодження. Можливо вдасться добитися знижки,як у програмах для аграрного сектору, де зараз вона складає 11-12 % від середньої облікової ставки, – проінформувала міністр.
В залежності від галузі,це можуть бути також і банківські пільги на придбання техніки і обладнання для ведення певних видів бізнесу з можливою фінансовою компенсацією до 40%.
Відбулися також перемовини з віце- прем’єром Зубко про необхідність конкретизації постанови Кабміну 8027, яка регламентує сім державних програм співпраці з ЕС, де є можливість сфокусувати в них питання бізнесу ветеранів та їх професійної переорієнтації.
Поки це все ще в форматі проекту. Але якщо ми знайдемо консенсунсне рішення в Кабміні, ці кроки можуть надати конкретну підтримку ветеранському бізнесу, – пообіцяла Фриз.
Сьогодні лише в Києві 3018 учасників АТО у черзі на покращення своїх житлових умов. Є прийнятий ВР так званий закон 50 на 50 , але з долученням до нього категорій переселенців та з-за недофінансування зараз він є «мертвим».Як міністерство буде допомагати вирішити проблему.?
Будемо працювати над актуалізацією вирішення цієї житлової проблеми, але є також необхідність звертатися до місцевих органів для того, щоб здійснювати нагляд над виконанням цієї програми безпосередньо для ветеранів. На сьогодні це є лише декларація , але міністерство спробує результативно втрутитися щоб зрушити з місця цю проблему.
Чи планує міністерство розробку системи до залучення і підтримки громадських проектів чи ініціатив ветеранів та їх організацій або на базі міністерства, або в партнерстві з ним?
Після створення сайту буде запущено конкурс на створення Громадської Ради при міністерстві, яка буде сформована за два з половиною місяці і тоді вже в повній мірі запуститься формат співпраці міністерства з громадськими організаціями на конкурсній основі і під конкретні проекти. В майбутньому можливо будуть закладатися теми, за якими будуть оголошуватися конкурси. Перелік тем може бути обраний після проведення соціологічного дослідження, результати якого підкажуть пріоритетність тематики для ветеранів, – повідомила міністр.
Один з учасників спілкування, який планує з командою однодумців збудувати хоспіс для помираючих ветеранів АТО/ООС, звернувся з проханням до міністра допомогти з інформацією про потребуючих такої паліативної допомоги.
Ірина Фриз відповідаючи на цей запит , зауважила, що на жаль до створення реєстру ветеранів надати таку інформацію буде складно і навела приклад, коли їй за три дні так і не вдалося отримати інформацію по ветеранам російсько – української війни з інвалідністю для формування списку на безкоштовне отримання автомобілів.
Тобто та база, яка є сьогодні в Держслужбі потребує активізації і той факт, що в ній знаходиться 354 651 людина, з яких 309 тисяч – ветерани АТО/ООС не дає змоги відповісти детально на багато з вкрай нагальних питань. Тим не менше , вона пообіцяла, звернувшись до Мінсоцполітики і до ветеранських організацій,допомогти в отриманні інформації, необхідної для формування такого хоспісу.
Голова Асоціації ветеранів АТО, сімей загиблих і поранених військовослужбовців,виступаючи, запропонував створити при міністерстві патронатну службу для опіки за такими сім’ями, і звернув увагу на недоліки в принципі нарахування ветеранських пенсій, а також на ситуацію з виділенням землі ветеранам АТО.
На це Ірина Фриз відповіла, що на останньому засіданні уряду Держгеокадастром була продемонстрована покрокова схема для допомоги учасникам АТО в отриманні земельних ділянок. Вона зараз діє в тестовому режимі на сайті www.land.gov.ua, але зрозуміло,що це лише покрокова схема, яка впирається в свавілля чиновників на місцях і бажання деяких людей нажитися,використовуючи ветеранів.
Моя пропозиція брати конкретні ситуації і тих ділків, які намагаються втягнути в нечисті оборудки із землею ветеранів і добиватися показового покарання відповідно до законів. Коли таких прикладів стане багато, бажаючих маніпулювати цим питанням значно зменшиться. А щодо законодавчої бази, потрібної для урегулювання проблем уданому земельному питання, міністр запросила ініціативні групи від громадських організацій до співпраці з метою їх вирішення.
Ще одним питанням на зустрічі була проблема так званих«туристів» , які побувавши в зоні АТО в короткому відрядженні, отримали статус повноцінного учасника бойових дій з відповідними пільгами.
Я дуже добре розумію, що в 2014 році ані наша армія , ані суспільство , ані законодавство не були готові до нових воєнних умов. І що статус учасника АТО стануть використовувати. Головним тоді було захистити державу і про це просто не було часу думати.Обговорення цього питання на урядовому рівні і серед законодавців вже відбулося, тому запобіжники на майбутнє вже будуть закладені. З огляду на те, що ми приречені мати такого потужного і агресивного сусіда назавжди, який не покине намірів затягнути Україну на свою імперську орбіту, є необхідність на законодавчому рівні розмежувати учасників бойових дій, які брали у них безпосередню участь, та службовців, які побували в зоні АТО у службових справах з відповідною корекцією у наданні пільг, – пояснила міністр.
На жаль закон не має зворотної сили і як змінити ситуацію з пільгами, які широко роздавалися у попередні роки – питання для широкого обговорення і дискусії на усіх рівнях. Але це треба безумовно зробити на майбутнє, щоб убезпечити суспільство від апетитів цих гастролерів на пільги учасників бойових дій, -підкреслила вона.
Чи планується проведення медичної реабілітації в санаторіях і лікувальних закладах Міноборони після звільнення військовослужбовців з лав ЗСУ.?
За словами міністра, бажано, щоб медична допомога ветеранам надавалася в установах, де обладнання і медичне забезпечення краще. Але – це дискусійне питання для обговорення. Бо є прагнення Мінохорниздоров’я створити єдину систему надання медичних послуг і є бажання окремих відомств мати у своєму підпорядкуванні медзаклади для своєї категорії пацієнтів.
Я думаю , що нашому міністерству варто зосередитися саме на контролі якості надання медичних послуг для ветеранів, а не спрямовувати свої ресурси, а вони не такі великі, на створення ще одного реабілітаційного центру чи санаторію. Все таки бажано, щоб було одне відповідальне відомство за сферу охорони здоров’я, а ми би мали здійснювати відповідний контроль за наданням необхідного переліку медичних послуг для людей, якими опікується міністерство, – підкреслила вона.
Чи будуть брати в міністерство на роботу людей з інвалідністю?
Немає в цьому питанні жодних обмежувальних критеріїв. Якщо людина з інвалідністю або ветеран, що пройшли по конкурсу на роботу в міністерство, отримають однакову кількість балів з іншим претендентом, то при обранні на посаду вона матимуть перевагу.
Адже вся кампанія по створенню міністерства проходила під принциповим гаслом, що це міністерство, в якому ветерани мають працювати для ветеранів, а особливо, якщо ветеран втратив частину свого здоров’я , захищаючи Вітчизну, – акцентувала очільниця відомства.
Як буде вирішуватися питання з наданням ветеранського статусу учасникам добровільних батальйонів під час російсько-української війни?
Ірина Фриз зауважила , що в даній ситуації вона готова бути лобістами вказаної категорії учасників бойових дій.Але при цьому потрібен аргументований перелік таких людей, адже на сьогодні жодної переконливої статистики у цьому питанні немає. На її думку питання цілком вирішуване, але потребує політичної волі від української влади. Тому що, якщо вже статус учасника бойових дій (УБД) роздавали кому завгодно, то в даному випадку безумовно треба визнати людей, які здатні довести, що вони в той час захищали зі зброєю нашу Батьківщину в зоні АТО.
Як буде захищений ветеранський реєстр і чи будуть працювати представництва міністерства в регіонах?
На етапі створення проекту цього реєстру одним з головних питань був захист даних людей , які будуть до нього внесені. Вирішено, що буде створений пілотний проект, який протестують , в тому числі і за допомогою волонтерських IT- об’єднань. Зараз розробляються різні пропозиції щодо створення максимально можливої системи безпеки у цьому питанні, можливо, навіть із застосуванням блок-чейну.
Ми будемо закладати в структуру міністерства 5 осіб на область, тобто загалом ми плануємо виділити 125 вакансій міністерських співробітників у терорганах. Побажання від ветеранських організацій було , щоб керували терорганами вихідці із середовища ветеранів, тож спробуємо цю опцію виконати. Але в будь якому випадку ветерани мають бути готовими до конкурсу для проходження на посаду держслужбовця,- повідомила Ірина Фриз.
Чи буде займатися міністерство категорією ветеранів іноземного походження?
Питанням отриманням громадянства займається відповідна міграційна комісія і якщо йти за процедурою, то ми можемо спрямовувати клопотання про прискорення цієї процедури. І ще можливий такий простий інструмент, як постійне нагадування і запити по конкретним випадкам, в яких відбувається невиправдане затягування вирішення питання. Але лише після отримання громадянства міністерство юридично має право надавати допомогу цій категорії ветеранів
Чи планує міністерство визнавати сім’ї ветеранів як незалежну цільову аудиторію і розробляти перелік послуг, які вони мають отримувати?
Так ми це плануємо і взагалі збираємось винести на обговорення новий проект закону про статус ветеранів та членів їх сімей. Тому що положення нинішнього закону стали вже глибоким анахронізмом. Логіка внесення невеликих змін до документу, в якому є іНКВД і багато чого іншого, є абсолютно неприйнятною. Отже його треба повністю переписати з урахуванням сьогоднішніх українських реалій. Чітко окреслюючи критерії, хто є ветераном, з ясною відповіддю на питання в який спосіб держава надає пільги і послуги для ветеранів і членів їх родин, – наголосила очільниця відомства.
Щодо вшанування статусу ветерана, Ірина Фриз повідомила, що за ініціативи міністерства і його партнерів вже розроблена і буде втілюватися пропозиція про встановлення в Україні національного Дня Ветерана, для того щоб в суспільстві покращувалось уявлення про тих, хто його захищав, захищає і буде захищати.
Тому, наголошую, що ветерани мають не забувати цінності, які вони сповідували на передовій :«Відповідальність, служіння , пам’ять». На цих базових принципах і потрібно виховувати відношення суспільства до ветерана.
Можна голосувати за кого завгодно, мати будь-які політичні уподобання, але не варто, щоб ветеранськими заслугами користувалися політики для задоволення своїх політичних амбіцій і отримання влади. Тому ветерани мають спонукати до своїх принципів політиків, а не навпаки. І це можна зробити лише у випадку єдності ветеранів, – підкреслила міністр.
Повну версію трансляції зустрічі міністра у справах ветеранів Ірини Фриз з представниками ветеранських організацій можна переглянути тут.