Серйозної проблеми з працевлаштуванням у великих містах України сьогодні немає. Якщо хтось у великому місті хоче працювати, то влаштуватися – не проблема. А якщо у когось є така проблема, я готовий допомогти цим людям з працевлаштуванням.
Таку заяву зробив очільник Міністерства соціальної політики Андрій Рева, підводячи підсумки роботи відомства в 2018 році під час прес-конференції 22 грудня у Києві.
Тому коли до нас хтось із жителів великого міста приходить і каже, що немає роботи, в нас є до них запитання, – підкреслив міністр, обговорюючи тему надання субсидій.
За його словами міністерство використовує офіційну інформацію, яка надходить від легальних джерел, в першу чергу від Державної фіскальної служби (ДФС). Тобто при призначенні субсидії враховуються легальні доходи, які отримує людина. В минулому році 923 тис домогосподарств із 6 млн 900 тис, які враховувались, показали нульові доходи.
Отже офіційно ці люди не мають жодних заробітків, але ж вони якось живуть, доходи в них є , але вони невідомі ДФС. Переважна частина людей з нульовими доходами проживають у великих містах, менша частина – в малих містах і сільській місцевості. Аналіз даних і статистика свідчить , що рівень безробіття в сільських районах утричі вищий , ніж у великих містах. А в тих містах, де відкриваються нові виробництва, підприємства стикаються з величезним дефіцитом робочої сили, – розповів Рева.
Наразі субсидію у великих містах можуть отримати лише хворі з відповідним підтвердження медичними документами, або люди, не працевлаштовані з об’єктивних причин, які знаходиться на обліку в центрі зайнятості.
Щодо сільської місцевості, то там ситуація гірша. У нас є з 16 млн офіційно працевлаштованих людей 4 млн , які вважаються зайнятими, але не платять ЕСВ. У селянських господарствах таких 2,5 млн, які не платять ні ЕСВ ні податків, але вважаються зайнятими. І доходів у них або немає, або вони мізерні. Тому ми дали можливість диференціювати питання надання субсидій у великих містах і селах. В сільській місцевості комісія може призначити субсидію навіть при відсутності зафіксованих доходів, враховуючи реальну ситуацію з безробіттям, – пояснив чиновник.
Тому що у містах людина, яка не показує доходи, працює в тіні. Ми будемо робити так, щоб ті хто чесно сплачує податки були в кращому становищі, ніж ті хто працює нелегально, – наголосив Рева.
Після таких висновків міністра хочеться лише зазначити, що дійсно у нас немає жодних проблем з безробіттям, швидше з роботою є проблеми. А також із з зарплатою – особливо з такою, яка хоч якось сумісна з життям. А з безробіттям все в нормі! Ось, наприклад, за інформацією Держстату, навіть в Києві рівень безробіття серед населення працездатного віку перевищує 7%. Які за оцінкою Реви поголовно «ховаються» у тіньовому секторі.
Втім, «батьківський жест» голови системи соціального захисту України, що не кажи, виглядає шляхетно. Запропонувати особисту допомогу безробітним з великих міст на всю країну – дуже сміливо. Можна лише уявити цю нескінченну чергу до приймальні міністра, з тих хто наважаться повірити його словам . А ось що робити населенню з міст, які не дуже великі, а таких у нас в країні чимало, залишилося таємницею.
Зауважимо, що при цьому міністерство переводить питання надання субсидій в сферу оціночних категорій, порушуючи рівність доступу громадян до системи соціального захисту, маніпулюючи проблемами сільського населення і створюючи очевидні корупційні ризики.
А взагалі, на думку міністра, в Україні у сфері зайнятості населення в 2018 році відбулося «помітне покращення». Зокрема:
збільшилась чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років на 162,3 тис. осіб, яка зросла до 16,3 млн осіб;
зріс рівень зайнятості з 56,0 % до 56,8 %;
знизився рівень безробіття (за методологією МОП) з 9,6 % до 8,9 % ;
скоротилась кількість зайнятих громадян у неформальному секторі економіки на 109,0 тис. осіб і становила 3,6 млн осіб;
зросла чисельність застрахованих осіб на 447,6 тис. осіб і становила 13,2 млн осіб (на 01.11.2018 порівняно з початком року);
зросла кількість вакансії на 13,5 тис. і станом на 01.12.2018 становила 81,2 тис. (за 11 місяців 2018 року порівняно з відповідним періодом 2017 року).
Зросла також і реальна заробітна плата за січень-жовтень 2018 рік – на 13,0 % порівняно з відповідним періодом.
Ну а за декілька минулих років вона підвищилась взагалі на 67%, що видно з таблиці , продемонстрованої на прес-конференції:
Та не все виявляється так чудово. Адже реальні наявні доходи населення України за повідомленням Нацбанку поки ще не досягли навіть показників докризового 2013 року і становлять 82% від його рівня.
“Реальний наявний доход населення продовжує зростати. Це триває другий рік поспіль. У I півріччі 2018 року реальний наявний доход населення збільшився на 9,8%, але поки становить 82% від рівня 2013 року “, – говориться в річному звіті регулятора.
За даними НБУ, основний двигун зростання – заробітна плата. Вона збільшилася на 26%, найбільше – в промисловості, на транспорті, у фінансовій сфері та державному управлінні.
“Мінімальна зарплата виросла на 16%, тому в цьому році її вплив на динаміку середньої зарплати несуттєвий. Також, висока інфляція призвела до того, що реальний наявний доход частини населення з низькими зарплатами виріс помірно “, – пояснили в НБУ.
Вплив зарплати, виплаченої в Україні, на загальні доходи населення знизився, оскільки помітно зросли заробітки тимчасових трудових мігрантів, а також соціальні виплати в результаті пенсійної реформи. Так, наші заробітчани за півроку перерахували в Україну 6,5 млрд доларів. А за прогнозами експертів за підсумками року ця сума може сягнути і 10 з «хвостиком» валютних мільярдів.
Обсяг зарплати, отриманої українцями за кордоном, збільшився на 43%. Однак в 2018 році темпи приросту кількості трудових мігрантів з України сповільнюються, зокрема через насичення ринку Польщі.
Відзначимо, також, що за даними Держстату, за рік кількість українців, що живуть за межею бідності, скоротилася на 9,2%, але все ще перевищує третину населення країни.
Щодо трудової міграції, то за інформацією міністра офіційно за кордоном на постійній основі працюють 3,2 млн наших співгромадян, на непостійній їх кількість коливається в межах 7-9 млн.
Однією з суттєвих причин відтоку робочої сили, за словами Реви, стала проблема тіньової зайнятості, яку він вважає головним ворогом покращення системи соціально – трудових відносин в країні. За офіційними даними Держстату рівень тіньової зайнятості знизився в цьому році з 40 до 32 %, але це не дає підстав для оптимізму, бо якби вдалося цю цифру зменшити удвічі, це одразу б відчули малозабезпечені верстви населення, – підкреслив чиновник.
Особливо болісними виглядають результати «тіні» , коли порівняти кількість загиблих на виробництві, яка, в зв’язку з тіньовим працевлаштуванням набагато вища за офіційну статистику, і вже перевищила кількість загиблих в АТО.
іКоментуючи проблему, Рева повідомив, що в країні у 2018 році 84 тисячі керівників середніх і дрібних приватних підприємств показали свою заробітну плату на рівні мінімальної – 3723 грн. Із них тільки в Києві 20 тисяч таких керівників. Тому що у нашій нормативній базі існує обмеження по сплаті єдиного соціального внеску( ЕСВ) і сумнозвісний голова Нафтогазу Коболев, отримавши бонусів на 8 млн. доларів сплатив ЕСВ у сумі лише 8 тисяч Якщо ви отримуєте навіть мільйон гривень , то платите тільки 8 тисяч гривень. А людина, яка отримує мінімальну зарплату платить ЕСВ у розмірі 22%. От і виходить, що бідніші верстви населення сплачують більший відсоток, ніж багаті, – зауважив Рева.
Тобто за регресивною шкалою чим більше людина отримує, тим менше у відсотках вона платить. За словами міністра, уряд, запропонувавши відкоригувати цю шкалу в бік збільшення відрахувань з високих зарплат, зустрів жорстку опозицію серед депутатів Верховної Ради.
Нагадаємо, що нещодавно Кабмін України схвалив законопроект Міністерства соціальної політики про детінізацію заробітних плат, який має дати змогу збільшити надходження у Пенсійний фонд на 10 млрд грн.
“Ми вносимо пропозицію удосконалити законодавство з нарахування єдиного соціального внеску, яке може збільшити надходження до 10 млрд грн у Пенсійний фонд протягом календарного року”, — заявив на засіданні уряду в листопаді Андрій Рева.
Тоді ж Мінсоцполітики запропонувало збільшити максимальну базу нарахування величини ЄСВ із 15 до 25 мінімальних зарплат, тобто до суми 104,3 тис. грн. На підприємствах мають запровадити диференціацію зарплат залежно від кваліфікації робітників, а керівників підприємств зобов’яжуть встановлювати зарплату у розмірі не менше двох мінімальних. Також у Мінсоцполітики наполягали на посиленні відповідальності за ухилення від сплати ЄСВ, що за словами Реви викликало хвилю звинувачень у переслідуванні бізнесу.
Міністр пояснив, що внесення відповідних змін у законодавство викликане перекосом сплати соціальних внесків. “Зарплата майже 4 млн працівників не перевищує 4 тис. грн. Загальна сума їхніх зарплат у вересні становила 11,7 млрд грн. Водночас 51 тис. робітників отримали 6,7 млрд грн. Їхня середня заробітна плата становила 131 тис. грн. Люди з низькою зарплатнею заплатили соціальний внесок із усієї зарплати, а 51 тис. не найбідніших громадян заплатили ЄСВ лише із 40% свого заробітку. Очевидно, у цьому є перекіс”, — підкресли чиновник.
Він зазначив, що у схемі сплати ЄСВ на сьогодні є дві проблеми: коли зарплатня є низькою, але отримана легально — тут ідеться про соціальну справедливість щодо сплати ЄСВ із усієї суми заробітку. Інша ситуація стосується тінізації зарплати з метою ухиляння від сплати.
Рева нагадав, що у 2016 році було знижено на 40% ставку ЄСВ із 38 до 22% з метою зменшення навантаження на роботодавців, збільшення можливостей для підвищення зарплат працівникам. Він наголосив, що тим не менше ,” 75% підприємств в Україні показують для ДФС мінімальну зарплату і не мають диференціації оплати відповідно до посад і характеру виконуваної роботи. Кваліфікована та некваліфікована праця за документами оплачується однаково. Насправді більша частина зарплатні тінізується — приховується із метою ухилення від сплати ЄСВ”, — пояснив Рева.
За словами міністра, у відомстві добре знають, які існують схеми ухилення від сплати єдиного соціального внеску. “Це мільярди коштів, які не дотримує Пенсійний фонд і громадяни”, — наголосив він.
Але варто зауважити, що саме про це він говорив ще у вересні цього року, а зараз грудень і він продовжує про це говорити, не звітуючи про зрушення у вирішенні проблеми.
Повернувшись до теми трудової міграції, міністр зауважив, що за кордон виїжджають люди, які мають робітничі спеціальності і високу кваліфікацію. Вони переважно працюють в приватному секторі економіки. І якщо їм платять менше, ніж скажімо у Польщі, вони їдуть туди.
Можна запитати в роботодавця в чому, наприклад дохідність від праці дальнобійника в Україні менше , ніж у Польщі, де він має змогу заробити від 1,5 тис. євро при рівних і умовах і вимогах до робітника. Все тому, що український роботодавець налаштований платити зарплату в рази меншу , ніж в сусідніх країнах Європи, використовуючи при цьому ще й тіньові схеми з приховуванням її реального розміру. І до тих пір , поки ми не подолаємо тіньову економіку і не заженемо її у межі рівня розвинутих країн, люди будуть втікати на заробітки, – підкреслив Рева.
Зокрема, в одній з київських компаній з персоналом у 864 працівника декілька керівників отримують офіційно зарплату у понад 1 млн грн, а останні 860 – по 3723 грн, незалежно від посади та кваліфікації. І так у нас працює величезна кількість приватних підприємств, – підсумував він.
Сьогодні не треба розповідати про високий рівень оподаткування в Україні . Такого низького розміру навантаження на фонд оплати праці як у нас в Європі немає більше ніде. В Литві скажімо відрахування підприємства на ЄСВ становлять 25%,а у нас 22,в Хорватії – 30%, а у Франції – взагалі 54%. І як можна вимагати при таких зарплатах і відсотках сплати ЄСВ дієвого соціального захисту? Але у нас за Конституцією – соціальна держава і ми будемо продовжувати боротьбу з тіньовими зарплатами, – акцентував Рева.
На його думку, ще одним важливим документом, для посилення правового та соціального захисту громадян стане законопроект щодо захисту прав працівників у разі неплатоспроможності роботодавців, який гарантуватиме виплату заробітних плат та уникнення заборгованості перед ними, – повідомив Рева.
Щодо мігрантів, то за його словами , Україна продовжує налагоджувати партнерські стосунки з низкою країн , де працюють наші громадяни для підписання угод , які встановлять механізми соціально –правового захисту цих громадян.
До речі, така двостороння міжнародна Угода між Урядом Литви та Урядом України про працевлаштування та співробітництво у сфері трудової міграції, вже підписана в грудні цього року.
При цьому він визнав, що за два роки його каденції на посаді так і не вдалося досягнути помітного прогресу у справі налагодження такого механізму щодо заробітчан у Польщі, де за його словами працює понад 2 млн. українців і лише половина з них легально. Але з їх числа тільки 400 тис платять страхові внески.
З вересня цього року наше відомство зуміло налагодити контакт з відповідними польськими органами і з’явилась надія вирішити цю проблему в майбутньому, – проінформував очільник відомства.
Щодо планів роботи мністерства на майбутній рік, то основними з них, за словами Андрія Реви будуть: активізація програм працевлаштування громадян; підвищення доходів працюючого населення та легалізація зайнятості; регулювання трудової міграції (Хорватія, Польща, Болгарія) ; розширення бази сплати єдиного внеску та підвищення соціальних гарантій в системі пенсійного забезпечення; зростання розмірів мінімальних пенсійних виплат та автоматичний перерахунок раніше призначених пенсій; впровадження механізму виплати житлових субсидій домогосподарствам у грошовій формі; взаємодія з органами місцевого самоврядування щодо розвитку соціальних послуг в територіальних громадах; реалізація нових підходів у реабілітації дітей, хворих на дитячий церебральний параліч.
Та з огляду на дві виборчі кампанії і широкого використання політиками у них соціальної проблематики, більшість з них виглядають малореалістичними. Але обіцянки гарні, тим більше, що виконувати їх доведеться комусь іншому.