Міністерство оборони Росії на своєму пропагандистському телеканалі «Звезда» вперше показало різні етапи процесу виробництва безпілотників «Герань-2» – через нестачу рук дрони виготовляють, зокрема, підлітки.
Про це повідомляє Euronews, передає Укрінформ.
На заводі в Єлабузі можуть виробляти до тисячі дронів за робочу зміну, повідомив журналісту телеканалу «Звезда» співробітник заводу у військовій формі, обличчя якого закрите маскою. «Герань-2» – це російська версія іранського дрона-камікадзе Shahed- 136.
Камера телеканалу «Звезда» також показала, як десятки підлітків виготовляють деталі для дронів і працюють за комп’ютерами. До виробництва дронів залучені студенти з довколишнього політехнічного коледжу «Єлабуга Політех», куди можна вступити після 9-го класу школи. Після закінчення коледжу студентам пропонують роботу безпосередньо на заводі.
Російські ЗМІ поширили також кадри того, як безпілотники запускаються з транспортних засобів, зокрема американських вантажівок Dodge Ram, що, як припускає медіаресурс, є порушенням санкцій США.
Цей завод у промисловій зоні «Єлабуга» в Татарстані було введено в експлуатацію у 2023 році, він був побудований спеціально для серійного виробництва дронів «Герань-2». Російські моделі цих безпілотників пофарбовані матовою фарбою чорного кольору, що свідчить про те, що все більша увага приділяється нічним рейдам, зазначає медіаресурс.
У поширеному міноборони РФ відео також говориться, що Володимир Путін під час відвідин заводу в Єлабузі запропонував повторити подібну модель по всій країні з метою зниження залежності Росії від імпорту.
Останнім часом Росія щоночі використовує понад 500 дронів для ударів по Україні, і аналітики вважають, що незабаром сили РФ зможуть задіяти до 1000 БПЛА та ракет на день. Виробництво цих безпілотників відносно недороге, при цьому перехоплення коштує дорожче за його запуск. Західні військові експерти вважають, що Росія намагається отримати можливість запускати 2000 безпілотників у нічний час, щоб посилити тиск на українське ППО.
Єлабуга знаходиться в Татарстані за 1150 км від лінії фронту.
Через брак трудових ресурсів для роботи на військову машину Росії залучають також іноземців. У квітні Інтерпол у Ботсвані розпочав розслідування щодо компанії Alabuga Start – програми працевлаштування в Росії для молодих жінок за підозрою у причетності до торгівлі людьми. За оцінками експертів, більшість учасниць програми проти своєї волі опинилися на виробництві дронів на заводі в Єлабузі.
Як повідомляв Укрінформ, у середині червня промислова зона «Єлабуга» була атакована українськими безпілотниками.