З 24 лютого починається Сирна неділя, Колодія або Масляна. Головною стравою у ці дні в Україні завжди були вареники з сиром.
“Традиція” святкувати Масляну в Україні з “блинами” започаткувалась 50 років тому за часів генсеків Хрущова та Брежнєва. Саме вони розпочали нову хвилю зросійщення українських міст”, – написав у Facebook Володимир Олдер.
“В конце февраля приходит Масляница; женщины волочат колодку, то есть идут по домам и привязывают парубкам и дивкам небольшую колодку к ноге в наказание за то, что не вступили в брак в прошлый Мясоед. Эту колодку можно снять не иначе как за некоторый выкуп; на собранные деньги пируют и вместо блинов московских подают вареники со сметаной; на мМаслянице это главное блюдо”, – писав 1850-го в газеті “Петербуржские ведомости” історик та етнограф Микола Маркевич.
Вареник-місяць уособлював жіноче начало. Начинка страви символізувала вагітну жінку та продовження роду.
“Вареники, начинені пшоняною кашею, сприймались прадідами як символ майбутнього врожаю; начинка з грибів сприяла чоловічій силі, з риби – жіночій; вареники, начинені посічененими вареними курячими яйцями та зеленню, наділялися великою життєтворчою силою; вареники з маком уособлювали багатоманітність світів і зоряного світу; вареники з вишнями або дикими черешнями вважались чарівними. Особливе ж місце займали вареники з сиром, що було символом примноження та достатку”, – пише Олдер.
Звідси й виникло побажання “Щоб ти жив, як вареник у сметані”.