З 1 січня 2019 року в Україні вводиться поступова монетизація субсидій на оплату комунальних послуг. З часом субсидії малозабезпеченим верствам населення мають видавати як живими грошима — готівкою, так і і в безготівковій формі . Реформа повинна мотивувати споживачів економити: тоді залишок субсидії вони зможуть витрачати на особисті потреби. У 2019 році уряд планував видавати субсидії тільки в безготівковому вигляді.
Але минулого тижня президент України Петро Порошенко раптом прийняв політичне рішення — виплачувати частину субсидій готівкою. Його опоненти назвали це «дестабілізуючим чинником», посяганням на державний бюджет, передвісником кризи неплатежів і підкупом виборців напередодні президентських виборів.
Ініціативу президента тут же підтримав міністр соцполітики Андрій Рева, який на зустрічі з делегацією Європейського інвестиційного банку 24 січня заявив:
“Першочерговим завданням системи житлових субсидій була і залишається допомога тим домогосподарствам, які опинились у скрутному матеріальному становищі. Разом із тим, виплата субсидій у грошовій формі, яку розпочав Уряд з січня, і виплата субсидій готівкою яка відбудеться з березня цього року, не лише мотивуватимуть домогосподарства до зменшення енерговитрат, але й нададуть громадянам фінансовий ресурс для впровадження заходів з енергоефективності”.
Коментуючи це несподіване рішення, відомий експерт, екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко звернув увагу , що за попередніми планами все мало відбуватися якраз навпаки: готівку повинні були отримувати нові субсидіанти, а іншим пільга мала здійснюватися через спеціально відкриті банківські рахунки.
При цьому він нагадав , що субсидія – це підтримка суспільства малозабезпеченим, або людям з якимись там складними життєвими обставинами.
І тоді суспільство погоджується на виділення такої допомоги в законний спосіб, а треба відзначити, що в Україні немає відповідного закону і кожен уряд вибудовує під себе певну конструкцію. Якщо взяти приклади, то, зокрема, у Польщі виплачують субсидіїї 2% населення, від 5-8 % в Естонії.
І коли у нас у 2015 році почалася епопея з субсидіями, нікого не схвилювало, що 60% населення стало субсидіантами. А це перша ознака того, що діє неправильна соціальна і економічна модель, яка веде до колапсу в економіці. Влада була зацікавлена будь-якою ціною отримати кредити від МВФ, а однією з головних умов для їх виділення було підвищення ціни на газ до не економічно обґрунтованої, а так званої ринкової. Відповідно уряд Яценюка в бажанні встановити цю ціну, відпустив маховик надання субсидій, – пояснив Кучеренко.
За його словами в 2018 році у нас зафіксовано 6,5 млн домогосподарств – отримувачів субсидій, що на чверть менше , ніж у 2017 році, що свідчить про кількість у 8,5 млн домогоподарств у тому році. При 13,5 млн , які існують в країні. Тобто частка пільговиків тоді складала близько 65%. І другої країни з таким рівнем пільговиків сьогодні в світі не існує.
Уряд сам загнав нас у цю пастку і продовжує тягнути суспільство в цей провальний експеримент. У нас ніхто не проти субсидій і монетизації, але треба з’ясувати, як же більше половини населення стало бідним і малозабезпеченим. І уряд намагається при такій шаленій кількості пільговиків і величезній сумі, яку треба на це виділити, виконати свої зобов’язання, – підкреслив експерт.
Сьогодні Кабмін шукає форми виконання цих зобов’язань.
Вдаючись до такого собі експерименту, що визнає і сам міністр соцполітики Рева, якому вистачає цинічного прагматизму сказати: ми не знаємо як це буде, але збираємося протягом 3 місяців пороздавати по 5-6 млрд грн, а потім побачимо , як воно спрацює. Та цей експеримент є яскравим свідченням, що ніякої платіжної і фінансової дисципліни цей уряд не збирається дотримуватися, а на свій розсуд хоче проводити ті чи інші маніпуляції з бюджетними коштами.
Друге – це не рішення уряду , а рішення президента, який нещодавно заявив про ці зміни, хоча такі рішення не мають жодного відношення до повноважень президента.
Третє – президент зазначив, що ця субсидія спрямована на посилення енергоефекивності, хоча – це невігластво, – наголосив Кучеренко.
На його думку, для того, щоб цю монетизацію чиновники виконали і не потрапили потім на допити до слідчих, треба дуже постаратися. Адже при видачі такої маси грошей на руки населенню, про жодну верифікацію їх використання та про те що ці кошти будуть видаватися законно не може бути й мови. До речі постанови уряду і затвердженого механізму з цього питання ще й досі не видно.
А те що закону про субсидії до цього часу так і немає, зроблено свідомо, щоб кожний уряд міг вносити до постанови, яка прийнята ще в 1996 році, необхідні йому в даний момент зміни. А в результаті це ні до чого хорошого не приводить,, бо це має бути виважена стратегічна політика держави по відношенню до малозабезпечених, яка наразі відсутня, – підсумував Кучеренко.
Між іншим міністр Рева дуже цікаво охарактеризував свої плани щодо проведення монетизації, заявивши , що в уряді хочуть подивитися як будуть працювати обидва механізми.
Як офіційно пояснюють це має працювати таким чином: на ім’я субсидіанта, який оформив пільгу вперше з 1 січня 2019 року має відкриватись рахунок в Ощадбанку. На нього поступлять кошти від держави, які потім будуть розподілені на рахунки поставників комунальних послуг. Всім іншим гроші видадуть на руки з проханням розрахуватися за комуналку. Саме з проханням, бо контролю за витратою цих коштів у Мінсоцполітики ще не придумали. Не передбачені також і санкції за нецільове використання цих виплат.
В свою чергу, економічний експерт Генадій Рябцев зауважив, що 71 млрд грн в минулому році і 55 млрд виділяється на так звані субсидії малозабезпеченим верствам населення, а фактично одна його половина платить за іншу внаслідок недолугої політики , яка проводиться в державі протягом останніх чотирьох років.
Недавно президент висловився, що на його думку уряду треба змінити політику у цій сфері, на що міністр Рева, не дивлячись на вже раніше підготовлені методики , розрахунки, економічні викладки та розроблені протягом тривалого часу механізми, одразу ж же на це погодився, – сказав Рябцев.
Розуміючи, що готівковий механізм не дозволить державним органам перевірити як пільговики використають допомогу, Рева заявив, що президент запевнив у політичній підтримці уряду в реалізації цього варіанту монетизації субсидій. Але при цьому не вказано, хто буде нести відповідальність, якщо експеримент виявиться невдалим.
Так хто ж буде нести відповідальність на даному етапі?. Раніше було зрозуміло, що за такі речі відповідає уряд. Зараз в терміновому порядку необхідно змінити усі методики, інструменти та механізми запровадження нового варіанту виплат. Раніше планувалося, що в Ощадбанку щонайменше для 3,5 млн господарств будуть відкриті рахунки , через які будуть оплачуватися лише комунальні послуги. До речі, скільки потрібно часу і грошей, щоб відкрити таку кількість рахунків і видати платіжні картки?, – риторично запитує експерт.
Зараз кажуть , що по новій схемі ці гроші будуть виплачуватися через відділення Укпошти пенсіонерам разом з пенсіями, а як будуть отримувати кошти всі інші не вказано. Виходить, що такого механізму ще не визначено і казали , що вони будуть презентовані на засіданні Кабміну 30 січня. Та сьогодні ми не бачимо цієї презентації. Отже питання висить у повітрі, – констатує аналітик.
Рябцев нагадав , що процес впровадження монетизації субсидій почався з 1 січня 2018 року, а розробка іі механізмів ведеться уже два роки. То як можна протягом місяця розробити нову систему, як можна встигнути розробити і ухвалити документи, за якими цей процес має запрацювати вже з початку березня. Тому може статися , що перші виплати надійдуть вже після закінчення опалювального сезону. Експеримент планується на три місяці, тому при виплатах у травні, а може й пізніше, хто і як проконтролює на що і як енергоефективно використані кошти, – запитує він.
При цьому немає критеріїв визначення недобросовісних отримувачів пільгових виплат. А як каральну санкцію пропонується переведення виплат порушника у безготівкову форму. Тобто безготівковий варіант, на думку уряду, фактично визнано неефективним.
До того ж виходить, що новий механізм, запропонований президентом не дозволить проконтролювати уряду як субсидіанти використають допомогу. Отже він буде сприяти подальшому погіршенню платіжної дисципліни. Та скоріше за все запровадити нові механізми вже на початку березня не вдасться, – резюмує експерт.
На думку співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича, запропоноване нововведення – це відвертий хабар президента електорату. Йдеться про відвертий розрахунок , що напередодні виборів це буде додатковим плюсом до рейтингу Петра Порошенка.
З самого початку монетизація субсидій передбачала 2 етапи. Перший – на рівні постачальників послуг, чого не відбулося, а стався перехід до монетизації фізичним особам. Тому надалі цей стрибок загрожує великими організаційними проблемами.
В грудні борги по субсидіям за даними Держстату склали 6 млрд грн і як зараз уряд буде закривати цю проблему, поки незрозуміло. Тому при переході на монетизовану форму, частина домогосподарств може просто не отримати субсидій. А з підвищенням тарифів уряд у другому півріччі буде шукати ресурси для зростання виплат по субсидіям і важко уявити звідки візьмуться ці кошти, скоріше за все за рахунок зменшення соціальної допомоги іншим пільговим категоріям. З другої половини року нас також чекає реформа ринку електроенергії, що неминуче підвищить ціни на кіловати, – вважає експерт.
За його словами, звідси можна зробити лише один висновок: політична доцільність у нашої влади переважила розумний економічний прагматизм і веде країну до загального колапсу. І виникає питання, чи варта була ця спроба підміни політичною доцільністю економічного раціоналізму заради сумнівної вигоди в отриманні додаткових виборчих симпатій. Тим більше, зекономити субсидіантам, виходячи з існуючих реалій, скоріше за все не вдасться. Хіба , що деяка частина з них, враховуючи відсутність механізму контролю витратить ці кошти на свої нагальні потреби.
А розгрібати наслідки такого експерименту доведеться, скоріше за все, вже іншому президенту, – підкреслив Дмитро Марунич.
Вирішити цю тупикову проблему на думку експертів можна лише одним шляхом: зробити адекватною , економічно обґрунтованою ціну на газ та електроенергію, що в результаті значно знизить тарифи на комунальні послуги і автоматично зменшить армію пільговиків. Яка в результаті обмежиться 10% від усього населення. Адже за висновками світових економістів, ціни , які недоступні такій кількості споживачів не можуть бути вільними і ринковими.