Мораторій на перевірки бізнесу погіршив продовольчу безпеку України – експерт

У 2014 році в Україні був введений мораторій на перевірки бізнесу. Наслідком дії заборони стало суттєве зниження рівня продовольчої безпеки країни. Про це повідомляє прес-служба “Асоціації тваринників України”, передає УНН.

Так, за даними асоціації, протягом останніх років Україна постійно втрачає позиції у Глобальному індексі продовольчої безпеки серед країн світу. У 2013 році країна посідала 47 місце із показником у 58 балів, а вже в 2017 – опустилася на 63 місце, набравши 54,1 бали. І хоча в 2018 році кількість балів дещо зросла – до 55,7, Україна так і залишилися на 63 місці, далеко позаду всіх європейських країн і більшості країн колишнього СНГ.

Однією з важливих причин цього я вбачаю саме існування заборони на перевірку підприємств, через що повністю нівелювалася можливість контролювати виробництво продуктів харчування. Такий крок аргументується бажанням держави послабити бюрократичний тиск на бізнес.Але ж ослаблення бюрократичного контролю аж ніяк не означає скасування контролю як такого! Тому відмова держави від наглядових функцій де-факто дала можливість бізнесу фактично паразитувати на споживачах. Тим паче, що інституту репутації в Україні немає”, – каже голова Асоціації Ірина Паламар.

Мораторій на перевірки бізнесу призвів до суттєвого погіршення якості продуктів харчування, продовжила вона.

У 2016 році, як ми всі пам’ятаємо, країну сколихнула низка масових отруєнь фальсифікованим, 42 людини загинули. Влітку 2017 р. спостерігалася ціла низка отруєнь рибою. А в 2018-му – масові отруєння у дитячих таборах. Усі ми пам’ятаємо жахливу трагедію, що сталася влітку 2018 року, коли у дитячому таборі “Славутич” Переяслав-Хмельницького району Київської області отруїлися 12 дітей, через що одна дівчинка – загинула. Сумно, що через послаблення державою контролю в сфері безпечності харчування страждають споживачі і трапляється такі невідворотні наслідки“, – нагадала Паламар.

З початку 2019 року на підприємствах знову проводитимуться планові перевірки, на які ще донедавна діяв мораторій.

Ми прогнозуємо, що з появою контролю з боку держави над підприємствами з виробництва продуктів харчування, їх якість почне покращуватися. Це дуже важливо особливо сьогодні, в умовах активної євроінтеграції з одного боку, і одночасно, масштабної соціально-економічної кризи і бойових дій на сході країни“, – каже голова Асоціації.

Крім того, відновлення перевірок покращить рівень продовольчої безпеки в країні, вважає Паламар.

Проблема продовольчої безпеки стосується майже всіх аспектів функціонування держави: від оборони та готовності боротьби з надзвичайними ситуаціями до перспектив довгострокового розвитку. Але найголовніше — це життя українців, для яких корисний і різноманітний раціон є запорукою здоров’я і довголіття“, – підкреслила вона.