Ввечері у четвер, 27 вересня, у кількох містах України люди вийшли на акцію “Мовчання вбиває”, закликаючи розслідувати численні напади на активістів.
Сотні демонстрантів прийшли до Адміністрації президента в Києві. Організатори стверджують, що за останній рік було скоєно 50 нападів на активістів. Жоден з нападників не був покараний, кажуть організатори акції. У Харкові учасники акції прийшли до будівлі Головного управління Нацполіції в Харківській області. Акції було заплановано також у Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Тернополі, Чернігові, Вінниці, Ужгороді, Кропивницькому, Сєвєродонецьку та Івано-Франківську.
“Ніч на Банковій”
У Києві активісти прийшли до Адміністрації президента на вулиці Банковій. За повідомленнями українських ЗМІ, на акцію зібралося близько 500 людей. На великому екрані демонстранти показали відео зі зверненням херсонської активістки Катерини Гандзюк, яку в липні облили кислотою, а також фотографії інших потерпілих громадських діячів. За порядком стежать столичні правоохоронці та військовслужбовці Нацгвардії, які несуть службу в посиленому режимі, повідомили у поліції Києва. Активісти вимагають розслідувати напади на активістів і встановити замовників нападів. “Ми не маємо право толерувати жодне насилля. Кожен факт насилля повинен бути визначеним, а ті, хто його виконують, і замовники, повинні бути названі”, – заявила на мітингу активістка Олександра Дворецька.
Пізно ввечері частина мітингувальників вирушила до бази Міністерства внутрішніх справ на вулиці Вишгородській, де, за твердженням активістів, проживає міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Протестувальники, серед яких активісти “Автомайдану” та члени організації “С14”, нанесли на паркан навколо будівлі заклики розслідувати напади на активістів та облили його червоною речовиною, схожою на кров.
Президент “поділяє стурбованість”
Президент Петро Порошенко, який зараз перебуває у США, у четвер заявив, що поділяє стурбованість учасників акції “Мовчання вбиває”. Глава держави поставив вимоги до Генпрокурора Юрія Луценка та Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова щодо розслідування замахів на активістів. “Президент наголошує на незадовільній криміногенній ситуації в країні і вимагає розглянути це питання на координаційній нараді з питань боротьби зі злочинністю та надати відповідний звіт за її результатами”, – йдеться в повідомленні прес-служби президента.
“Хвиля нападів”
«Останні місяці країну захлиснула хвиля спланованих нападів на активістів і ми спостерігаємо їх тотальне ігнорування з боку органів правопорядку, що починають діяти тільки під тиском громадськості», – йдеться у відкритому зверненні, під яким підписалися понад півсотні громадських організацій та ініціатив, а також десятки політичних партій та окремі діячі. Активісти зачитали звернення на мітингу. На ситуацію з нападами на активістів вже звернули увагу міжнародні правозахисні організації.
У Transparency International закликали владу захистити громадянське суспільство від насильства, включно з фізичним побиттям, з яким стикаються активісти. Занепокоєні ситуацією і в Управлінні верховного комісара ООН з прав людини. Лише за останні три місяці сталося 30 випадків порушення прав журналістів та громадських активістів – від насильницьких нападів до приниження або залякування, йдеться в останній доповіді організації. “Ця кількість задокументованих нападів на 210% більша, ніж у попередньому звітному періоді”, зазначається в документі.
22 вересня, в Одесі стріляли в Олега Михайлика, голову одеського осередку партії “Сила людей”. Його госпіталізували у важкому стані. Він втратив 1,5 літри крові, пережив клінічну смерть, але вже прийшов до тями.
31 липня в Херсоні невідомий облив кислотою радника міського голови та громадську діячку Катерину Гандзюк. Постраждала отримала близько 35% опіків шкіри і досі перебуває в реанімації. Замовника досі не знайдено.
5 червня в селищі Есхар на Харківщині в лісовій смузі знайшли повішеним місцевого активіста антикорупційного і екологічного руху Миколу Бичка. Замовника і виконавця вбивства не знайдено.