За даними нових досліджень, наша галактика не плоска, як думали раніше, а викривлена і перекручена.
Аналіз над’яскравих зір Чумацького Шляху показує, що вони розташовані аж ніяк не на плоскій поверхні галактичного диска, як це показують в академічних працях і науково-популярних книгах.
Вчені Варшавського університету в зв’язку з цим зробили припущення, що така викривлену форму наша галактика набула після зіткнення з сусідніми галактиками.
Астрономи створили нову тривимірну карту, яку опублікували у журналі Science.
Звичне зображення Чумацького Шляху у вигляді плоского диска засноване на спостереженні 2,5 млн зірок з 2,5 млрд можливих.
Малюнки художників лише приблизно відображають форму нашої галактики, вважає доктор наук Дорота Сковрон з Варшавського університету.
“Внутрішня структура та історія розвитку Чумацького Шляху досі ще суттєво не вивчені, частково через те, що дуже непросто виміряти відстань між зорями у настільки віддалених ділянках нашої галактики”, – пояснює вчена.
Щоб отримати чіткіше зображення, пані Сковрон та її колеги виміряли відстань між деякими над’яскравими зорями Чумацького Шляху, які називаються змінними цефеїдами.
Ці надяскраві молоді зорі світять у сотні, можливо, у тисячі разів яскравіше за Сонце, і саме тому їх легше спостерігати на околицях галактики.
Крім цього, вони пульсують з регулярним інтервалом, причому частота пульсації є прямо пропорційною їхній яскравості.
Саме це дозволило астрономам розрахувати відстань між ними з великою точністю.
Більшість цих зірок виявили під час спільного проєкту Польщі та США з вивчення темної матерії Всесвіту.
Проєкт під назвою “Оптичний експеримент щодо гравітаційного лінзування” (OGLE) триває в чилійській обсерваторії Лас-Кампанас у пустелі Атакама.
Як зазначив член команди вчених в Лас-Кампанас Пшемек Мроз, отримані результати дуже здивували астрономів.
“Наші результати показали, що галактика Чумацький Шлях не плоска. По краях вона перекручена і викривлена, – говорить вчений. – Викривлення могло статися під час взаємодії з іншими супутніми їй галактиками, міжгалактичним газом або темною матерією – невидимою речовиною, присутньою у Всесвіті, про яку відомо зовсім небагато”.
Висновки польських вчених підтверджують дані дослідження змінних цефеїд, проведені астрономами австралійського Університету Маккуорі та Академією Наук КНР. Їх опублікували в лютневому номері журналу Nature Astronomy.