Президент-утікач Віктор Янукович може сісти за ґрати на 13 років. Але за деяких умов. По-перше, якщо з’явиться в Україні. По-друге, якщо апеляційні інстанції, до яких мають намір позиватися захисники екс-президента, підтвердять рішення Оболонського райсуду столиці.
Розгляд справи, у якій вчора було винесено вирок, тривав майже два роки. 12 березня 2017 року співробітники військової прокуратури передали до суду справу Віктора Януковича, а з травня почалися судові засідання, яких загалом було майже 90. З тих пір допитані десятки свідків, у тому числі – з нинішньої когорти високопосадовців – Андрій Парубій, Арсен Аваков, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Валентин Наливайченко. Виступити свідком у справі довелося і чинному президенту Петру Порошенку. Щоправда, попри очікування, особисто у залі засідань він не з’явився, взявши участь у процесі через відеозв’язок.
Загалом з боку обвинувачення було допитано близько 80 свідків, захист викликав – 35. Не дивно, що справа Януковича розрослася до майже сотні томів. Нарешті 24 січня у довгій історії поставлено крапку: після восьмигодинного зачитування переліку злодіянь Януковича суддя Владислав Дев’ятко зачитав вирок для Януковича: 13 років позбавлення волі.
Це на два роки менше, ніж просили для президента-втікача прокурори. Такий значний термін виник за сукупністю тяжких статей. Нагадаємо, Януковича звинувачували у злочинах, передбачених частиною 1 статті 111, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 437 Кримінального кодексу України. Це державна зрада, пособництво російській владі у веденні війни, а також – у посяганні на територіальну цілісність. Цю, третю провину – суд не визнав. Мотивувавши це тим, що прокурори не надали достатньо доказів, що колишній президент зазіхав на територіальну цілісність України. Натомість більш ніж достатньо доказів того, що Янукович скоїв державну зраду та підігрував Росії. Чого тільки вартий лист президента-втікача до його російського колеги із закликом ввести на територію України війська. Як пізніше зізнавався сам Путін, саме цей заклик Януковича був знаком для росіян вдертися до України та анексувати Крим.
Більше того, своїми діями Янукович, на думку прокурорів, наніс державі і величезні фінансові збитки. За різними підрахунками, вони сягають майже 2 трильйонів гривень.
Сам Янукович жодного разу не з’являвся на судовому засіданні особисто. Йому запропонували брати участь у процесі через відеозв’язок з Росії, проте під різними приводами такі сеанси не відбувалися. Як висловився сам Янукович, він брав участь у судовому засіданні виключно через ЗМІ. Російські.
Очікувалося, що хоча б з останнім словом Віктор Янукович таки виступить у суді. Проте це дійство теж кілька разів переносилося. Адвокати біглого гаранта заявили, що він отримав тяжку травму і не зможе вийти на зв’язок. А якщо він зробить це з лікарні, це «принизить його гідність».
За допомогою маніпуляцій зі станом здоров’я Януковича захист вчергове намагався перенести судові засідання. Адвокати протягом усього процесу вдавалися до подібних витівок. Так, засідання систематично переносилися через неявку адвокатів, яких Віктор Янукович час від часу звільняв, а на призначення нових державних захисників за процедурою потрібен деякий час. Так, через відсутність адвокатів обвинуваченого було зірвано 13 судових засідань.
Проте цього разу захисникам не вдалося перенести судове засідання. Суд вирішив, що у Януковича було достатньо часу та можливостей представити свою позицію, і ніщо не заважає оголошенню вироку.
Як і слід було очікувати, адвокати Януковича не погодилися з вироком, назвали його «піар-акцією та передвиборчою агітацією» та заявили про подання апеляції, у тому числі, до європейських судів.
Юристи, особливо, європейські, досить обережно ставляться до процедури заочного засудження, яка законодавчо закріплена в Україні з 2017 року. На їх думку, присутність обвинуваченого під час судового розгляду – основа демократії та справедливого судочинства. І, відповідно, його відсутність може стати предметом розгляду в Європейському суді з прав людини. З високою ймовірністю прийняття позитивного рішення для самого обвинуваченого.
Проте українські правоохоронці вважають, що навіть таке – заочне засудження Януковича – принесе йому чимало неприємностей. Як раніше заявляв генпрокурор Юрій Луценко, обвинувальний вирок означатиме, що все відоме майно Януковича, яке перебуває на території України, буде заарештоване.
Реакція соцмереж на рішення Оболонського райсуду Києва досить скептична. По-перше, більшість журналістів, блогерів, експертів вважає, що 13 років – це дуже малий термін за злочини, що скоїв Янукович. По-друге, невідомо, скільки часу пройде в апеляціях, які вже пообіцяв подати захист екс-президента. І, нарешті, немає жодних сумнівів, що екс-гарант не потикатиметься до України, знаючи, який прийом чекає його на батьківщині. А Росія вже заявила, що не видасть Україні екс-президента-втікача навіть попри те, що між країнами є договір про екстрадицію. То ж питання – чи сяде Янукович втретє – залишається відкритим.