У вівторок в приміщенні Апеляційного суду столиці, без перебільшення не було де яблуку впасти. Саме тут слухалась “справа Савченко”. Судове засідання розпочалося з тривалим запізненням. Завчасно в суд прибула сестра Надії Савченко — Віра. Виглядала вона стомленою, але, тим не менше, охоче спілкувалася з журналістами. Зокрема, вона розповіла, що своє бажання взяти її сестру на поруки висловили колишній суддя КСУ Віктор Шишкін та позафракційний нардеп Віталій Купрій. Раніше своє бажання взяти Савченко на поруки висловив екс-депутат, дисидент Степан Хмара. Обґрунтовуючи свою позицію під час судового засідання, Степан Ількович не добирав слів. Серед іншого, він на високих тонах зазначив наступне: “Ці 268 напівдебільних депутатів проголосували за арешт Надії, анітрохи не думаючи про авторитет держави”.
В кулуарах приміщення суду Віра Савченко ще до початку засідання обурювалася тим, що їй відмовляють в побаченнях з сестрою: “ Я навіть не знаю, як вона почувається. Мене до неї не пускають! Лікарі не спілкуються ні зі мною, ні з мамою, ні з ким. І чи є вони взагалі, ці лікарі, мені не відомо!”.
Судове засідання мало розпочатися о 12-й, але з незрозумілих причин стартувало на годину “з хвостиком” пізніше.
За час голодування у СІЗО народний депутат схудла на 20 кілограмів. Про це напередодні заявив адвокат Надії Савченко Олександр Шадрін. «Її організм дуже-дуже виснажений. Будь-яке голодування- це серйозне випробування для будь-якої людини. Вона п’є воду, були певні медичні втручання. Я так розумію, що якісь препарати їй доводилося приймати», – зазначив захисник.
Хай там як, але Надія Савченко, яка в судовій залі з’явилася у білій футболці з зображенням тризуба, виглядала бадьоро, весь час посміхалася та жартувала.
Їй, нагадаємо, закидають спробу повалення конституційного ладу в державі, посягання на життя президента, підготовку терористичного акту у стінах парламенту, сприяння діяльності терористичній організації та незаконне володіння зброєю. Увесь цей “букет” обвинувачень тягне на довічне ув’язнення. 15 травня Шевченківський райсуд Києва продовжив запобіжний захід для Надії Савченко. Згідно з цим рішенням вона залишиться в СІЗО до 13 липня включно. Звісно, захисники нардепа подали апеляцію.
Адвокати Надії Савченко звернулися до колегії Апеляційного суду з проханням змінити міру запобіжного заходу з тримання під вартою на носіння електронного браслету. Своєю чергою, сторона обвинувачення наполягала на тому, аби підозрювану залишили у СІЗО. Предметно, що у кожної із сторін був віз і маленький возик аргументів. Після заслуховування прокурорів, присутня у залі група підтримки Надії Савченко почала вигукувати “Ганьба!”. Заспокоювати людей взялася сама підсудна. Надія Савченко піднялася з крісла і звернулася до своїх прихильників зі словами: “Я вам дуже вдячна за підтримку, але разом з тим дуже прошу: давайте, поводитися по-військовому і дотримуватися порядку”. Після репліки Савченко у залі справді запанувала тиша, а прокурори, яким адресувалися гнівні меседжі “гостей” судового засідання тим часом дуже ретельно читали (чи робили вигляд?) матеріали справи.
До слова, якщо виступи сторони обвинувачення тривали не більше десяти хвилин, то спічі адвокатів зайняли набагато більше часу. Власне, сама лише Надія Савченко доводила свою невинуватість перед Фемідою понад півгодини. Її виступ став без перебільшення вишенькою на торті. Слів підсудна не добирала. “На горіхи” дісталося генпрокурору Юрію Луценко, якого вона назвала “безграмотною людиною”, а також президенту Петру Порошенко та спікеру Андрію Парубію. Відкинувши усі звинувачення на свою адресу, Надія Савченко зауважила, що жодних предметних доказів її провини не надано та іронічно відзначила: “Парубій, Луценко… всі вони, так звані лідери Майдану, виголошували такі самі погрози владі, як і я. Так що? Або закон є один на всіх на віка і покоління, або ми будемо розкачувати державу до безкінечності”.
До речі, як сказала сама Савченко в коментарі “Голос-Інфо”, вона не планує за жодних умов припиняти голодування. За її словами, наразі її вага складає 63 кг, в той час, коли перебуваючи в російській буцегарні важила вона 45 кг. “Так що моїх сил ще вистачить”, – посміхаючись відзначила Надія Савченко.
Колегія судів вийшла з нарадчої кімнати близько 16-ї години. Рішення одностайне: відхилити клопотання адвокатів і залишити Надію Савченко під вартою. Зі словами: “Вони не пройдуть і слава Україні!”, потиснувши руки адвокатам, Савченко з букетом жовтих троянд в руках, на які акурат після оголошення вердикту були одягнені кайданки, під конвоєм вивели з зали суду. Отож, далі — буде…
Справа Савченко: хроніка подій
22 березня Верховна Рада дала дозвіл на затримання та арешт Надії Савченко. Генпрокурор Юрій Луценко у сесійній залі парламенту продемонстрував відео з начебто доказами того, що Савченко причетна до схеми вивезення зброї з окупованих територій для вчинення теракту в Києві.
Слідчі СБУ затримали Надію Савченко прямо в будівлі парламенту й доправили до слідчого ізолятору Служби безпеки на Аскольдовому провулку. Згідно з текстом підозри Надія Савченко планувала насильницьке повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні. Для цього, вважає ГПУ, Савченко змовилася з низкою осіб, зокрема, з головою «Офіцерського Корпусу» Володимиром Рубаном, невстановленими членами «терористичної організації ДНР» і кількома офіцерами 8-го полку спецпризначення Збройних сил України. Саме вони й «злили» план депутатки СБУ.
Досягти реалізації свого плану, за версією слідства, Савченко збиралася, вчинивши терористичний акт у Верховній Раді, під час перебування там президента, членів уряду, секретаря РНБО Олександра Турчинова й народних депутатів. Як вважає обвинувачення, план полягав у вбивстві всіх вище перелічених осіб. Савченко, за версією слідства, мала відігравати роль як організаторки, так і виконавиці.
Генеральна прокуратура в підозрі характеризує Надію Савченко як «радикально налаштовану особу, невдоволену соціально-економічним становищем в Україні та діями керівників центральних органів влади».
Прокурори наполягають, що є ризик втечі Надії Савченко на окуповані території Донецької та Луганської областей або за кордон, а отже, не бачать для неї іншого запобіжного заходу, окрім подальшого тримання під вартою. Сама ж Надія Савченко переконує, що ніколи не підірвала б Верховну Раду, якби там була бодай одна невинна людина.
29 березня Апеляційний суд Києва залишив Надію Савченко під вартою, не задовольнивши скаргу її адвокатів.
3 квітня один з адвокатів Надії Савченко Віктор Чевзус взяв самовідвід.
11 травня стало відомо, що від Надії Савченко пішли ще два її адвокати – Олег Соловей та Дмитро Бугай. Соловей зазначив, що причиною цьому стала, зокрема, і «некоректна поведінка і позиція сестри Савченко- Віри, яка втручається у робочі відносини захисників і підзахисної».
14 травня на черговому засіданні суду Савченко заявила про розірвання співпраці з адвокатами, оскільки “не може за них платити”.
15 травня суд залишив депутата під вартою ще на два місяці.
19 травня стало відомо, що Надія Савченко найняла нових адвокатів – Олександра Шадріна та Костянтина Глобу. Сама обвинувачена запевняє, що захисники зголосилися відстоювати її права на безоплатній основі.