Компанія “Нафтогаз України” заявила про проміжну перемогу в арбітражному трибуналі у Гаазі в позові проти Росії про стягнення збитків у зв’язку з втратою активів в анексованому Росією Криму. Про це повідомляє ВВС-Україна.
“Міжнародний трибунал ухвалив рішення на користь Нафтогазу, і постановив, що Російська Федерація, відповідно до двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між Україною та Росією, є відповідальною за незаконне захоплення активів Нафтогазу в Криму”, – йдеться в повідомленні компанії.
Голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв заявив, що тепер Росія, як держава, яку визнали винною у втраті українських активів, повинна надати “Нафтогазу” компенсацію. Експерти “Нафтогазу” оцінюють вартість експропрійованих в Криму активів щонайменше у 5 млрд доларів США.
Пан Коболєв заявив, що остаточна сума буде предметом наступного слухання, яке очікується цього року. Він пояснив, що “Нафтогаз” очікує на рішення суду про суму компенсації наприкінці 2019-на початку 2020 року.
За підрахунками комерційного директора компанії Юрія Вітренка, з урахуванням відсотків загальна сума компенсації має скласти 8 млрд доларів.
Як пояснив Юрій Вітренко у Facebook, найважливішим у рішенні арбітражу є те, “що хоча рішення про привласнення цих активів начебто приймала “незалежна влада Криму”, міжнародний арбітраж визнав, що претензії можуть висуватися до Російської Федерації”.
У свою чергу у прес-службі міністерства юстиції Росії заявили, що російська сторона не згодна з рішенням гаазького арбітражу і не визнає його дійсним.
“Російська Федерація у відповідному розгляді не брала участі і не визнає часткове рішення у зв’язку з відсутністю у арбітражу юрисдикції на розгляд позову НАК “Нафтогаз” та інших до Російської Федерації”, – йдеться в повідомленні російського мін’юсту.
Що втратив “Нафтогаз” у Криму?
Активи “Нафтогазу” “націоналізували” рішенням так званого “парламенту” анексованого Криму від 17 березня 2014 року, коли Крим на один день оголосили “незалежною державою”, повідомляють у прес-службі компанії, при цьому не уточнюється про які саме активи йде мова.
За повідомленнями ЗМІ, внаслідок анексії Криму “Нафтогаз” втратив на півострові інфраструктуру для транспортування та видобутку газу і нафти, зокрема бурові установки на шельфі Чорного моря, компресорні та інші станції.
Про розвиток судового процесу
У жовтні 2016 року “Нафтогаз України” і шість його дочірніх компаній ініціювали арбітражне провадження проти Росії з вимогою відшкодувати збитки, пов’язані з втратою активів у Криму. Розмір збитків “Нафтогаз” тоді попередньо оцінив у 2,6 млрд доларів. У своєму позові компанія посилалася на угоду “Про заохочення та взаємний захист інвестицій”, укладену між урядами України та Росії.
У серпні 2017 року Постійна палата третейського суду почала розгляд позову “Нафтогазу”.
За кілька місяців до початку розгляду Росія направила до суду лист, в якому зазначила, що не визнає юрисдикцію міжнародного трибуналу та постійної палати третейського суду в цьому процесі.
Крім того, з подібними позовами проти Росії в арбітраж у Гаазі звернулися також компанія “Укрнафта” та ще 11 українських компаній.