Національний банк України привітав проведення пілотного проєкту щодо тестування випуску електронних грошей на базі технології блокчейн. Там зауважили, що цей експеримент не має прямого відношення до електронної гривні, право випуску якої має лише НБУ.
«Напряму цей пілотний проєкт не має відношення до випуску е-гривні – цифрової валюти Національного банку України. Відповідно до нового законодавства емітентом е-гривні може бути лише Національний банк», — повідомив заступник очільника Нацбанку Олексій Шабан.
За його словами, цей пілотний проєкт щодо тестування технології на базі електронних грошей, емітованих українським банком, буде лише прикладом для регулятора. Результати експерименту будуть використанні під час формування концепції української цифрової валюти центрального банку — е-гривні.
Нині «Український інститут інтелектуальної власності» здійснює процедуру реєстрації торговельної марки «е-гривня» за поданням Нацбанку.
«Звертаємо увагу, що цей термін можна використовувати лише для визначення цифрової валюти, емітованої Національним банком, і він не стосується інших платіжних інструментів (електронних грошей, бонусних програм тощо)», — зауважили в регуляторі.
Заступник глави НБУ додав, що зараз Нацбанк, Міністерство цифрової трансформації та інші державні установи активно працюють над створенням концепції е-гривні.
Метою концепції цифрової валюти центрального банку є визначення її use case (оптимальних способів її використання), характеристик, архітектури випуску, технологічної платформи тощо.
У регуляторі очікують, що створення концепції е-гривні має завершитися до кінця 2022 року.
Нагадаємо, на початку 2021 року Мінцифри та Stellar Development Foundation підписали меморандум, за яким блокчейн-мережа других мала стати платформою для створення е-грошей у 2021 році.
Вже нещодавно у The Stellar Development Foundation анонсували старт пілотного проєкту з випуску програмованих е-грошей, який український «Таскомбанк» має розгорнути на платформі Stellar та транзакційній мережі системи управління цифровою валютою IT-компанії Bitt.
Відповідний проект реалізується під наглядом НБУ та за підтримки Мінцифри, працівники якого на проєкті «Дія» будуть «піддослідними» проєкту.
Вони отримуватимуть програмовані е-гроші у вигляді зарплат. Експериментальні електронні гроші з функцією програмування вони зможуть переказувати іншим користувачам, а також розраховуватися за товари та послуги.
У той час як Bitt забезпечить транзакційну мережу, The Stellar Development Foundation допоможе «Таскомбанку» налаштувати процес на блокчейн-платформі Stellar, а також сумісність та гнучкість реєстру.
Згодом у Мінцифри анонсували оприлюднення наступного року результатів експерименту «Таскомбанку» з програмованими е-грошами.