Втрата довіри завжди псує перспективи і руйнує добрі наміри. Що зайвий раз доводить ситуація навколо електронного голосування на виборах Громадської ради при Мінветеранів України.
Отже , 6 березня під час фінальної частини установчих зборів з виборів складу Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів були оприлюднені підсумки рейтингового інтернет-голосування та мали бути затверджені його результати.
Проте лічильна комісія, яку обрали учасники на першій частині засідання, відмовилася підтвердити результати голосування саме як результати голосування. Голова лічильної комісії, Ольга Філюк, представниця Київської міської організації Всеукраїнського об’єднання українок “Яворина”, повідомила про рішення 10 з 13 членів лічильної комісії визнати, що результати рейтингового інтернет-голосування не можна вважати об’єктивними , оскільки ідентифікація учасників не здійснювалася, можливість голосувати мали не тільки громадяни України, а до самого процесу голосування було багато скарг та зауважень.
В протоколі лічильної комісії , зокрема , було вказано, що розробником ГО «Електронна демократія» не були надані достатні дані участі у рейтинговому інтернет – голосуванні громадян, які проживають на території України (згідно Порядку проведення голосування, розміщеному на сайті Громадської ради)та не надано повних відкритих даних про хід голосування.
Верифікація здійснювалася за адресою електронної пошти та номером мобільного телефону, на підставі чого голосування не можна вважати персональним, зважаючи на можливість використання однією особою декількох акаунтів та голосування будь-кого, незалежно від віку.
На підставі переліку даних: цифр і букв, які розробник називає «Відкритим протоколом», розміщеним на сайті Громадської ради лічильною комісією також виявлено відсутність збігу кількості з нумерацією: програмою присвоєно 21862 послідовний номер, а в протоколі зазначено лише 21852 записи. До того ж на підставі даних «Відкритого протоколу» неможливо зробити якісну перевірку абонента або здійснити вибіркову перевірку номерів телефонів абонентів.
В документі заначено, що були взяті до уваги численні повідомлення про затримку СМС до 45 хвилин ( раніше оголошувалось про можливу затримку не більше 15 хв.) або їх ненадходження, часта необхідність поновлення СМС – коду до 5 -ти разів , а також масові скарги на неможливість проголосувати.
А періодичне зависання системи на САРСНА, вказано в протоколі, свідчить про обмеження СМС до 1000 на годину або можливу наявність додаткових фільтрів чи ручного втручання в роботу системи.
Ще одним підозрілим збоєм в роботі системи, на думку комісії, стала порушена послідовність деяких записів у протоколі та відсутність в ньому окремих записів.
Таким чином, лічильна комісія дійшла висновку, що розробник системи (платформи) рейтингового голосування за кандидатів до складу Громадської ради Міністерства у справах веетеранів України ГО «Електронна демократія» технічно не може забезпечити доступ до об’єктивного волевиявлення громадян, які проживають на території України. А застосована систему голосування визнана такою, що дає можливості для впливу на процес голосування та фальсифікації результатів. Тому не може забезпечити прозорості і вважатися способом визначення рейтингу при обранні складу Громадської ради при Мінветеранів України.
Отже лічильна комісія , виходячи з умов постанови КМУ № 996 від 05.11. 2010 року не може зарахувати результати рейтингового інтернет – голосування до складу Громадської ради Мінветеранів України, – підсумовано в протоколі.
Внаслідок такої заяви на засіданні розгорівся скандал. Члени ініціативної групи та «переможці» інтернет-голосування наполягали на необхідності затвердження його результатів, інші ж учасники зборів висловлювали свої зауваження і протести.
Певні факти, на думку деяких учасників зборів, лише підтверджують сумніви у прозорості і чесності процедури голосування. Зокрема, близько третини голосів, відданих за заздалегідь сформований список із 34 людини, які набрали найвищий рейтинг згідно голосування, співпадають з голосами за Громадську раду при НАБУ. Більшість із них можуть бути фальшивими.
Також , за словами одного з учасників зборів, один із нелегальних сервісів, які спеціалізовано займаються накруткою голосів в СМС-голосуваннях, нещодавно отримував замовлення на голосування за кандидатів до Громадської ради при Міністерстві ветеранів.
Відзначена також особливість даної системи інтернет-голосування, яка пропускала голоси, віддані переважно у перші 20 хвилин кожної години. Далі СМС з кодами підтвердження приходили зі значним запізненням або не приходили взагалі. Цю особливість цілком можна було експлуатувати під час голосування тими, хто про неї знав.
При цьому принаймні частина кандидатів, яка пройшли до громадської ради згідно інтернет-голосування, в соцмережах мали вкрай низький рівень підтримки і навряд чи могли набрати велику кількість голосів.
Цікаво, що під час бурхливої дискусії на зборах сам розробник системи інтернет-голосування визнав, що його система не має захисту від накруток і фальсифікації результатів, окрім самого ведення протоколу голосування, а також неможливо врахувати вік, громадянство і країну проживання того, хто віддає голос.
Коментуючи Голосу – Інфо цю ситуацію, голова установчих зборів Віталій Кузьменко, представник “Київської міської спілки ветеранів АТО” зауважив, що головна проблема полягала в тому , що зі 146 кандидатів до складу Громадської ради згідно із законом пройшли лише 35 осіб.
Відповідно представники, які входили до складу лічильної комісії і які не потрапили в Громадську раду вирішили, що їм такий результат не підходить. І замість того щоб оголосити результати підрахунку голосів, визначених голосуванням, вони намагалися зробити все щоб уникнути від покладених на них обов’язків. Лічильна комісія замість підрахунку голосів , опублікованих в протоколі, вирішила зайнятися аналізом процесу голосування і висловлюванням своїх підозр, – пояснив він.
За що і тут же поплатилася. Окремими членами групи кандидатів із заздалегідь сформованого списку, які набрали найбільшу кількість голосів, було нецензурно ображено голову лічильної комісії , а також делегатів, які не були згодні з результатами голосування, а один з членів лічильної комісії отримав удар в обличчя. Стусанів також отримали й інші делегати.
В результаті такої «цивілізованої» дискусії засідання залишила більша частина учасників та його секретар. Головуючий на зборах Віталій Кузьменко, запропонував обрати нового секретаря, якою обрали Лесю Василенко з Всеукраїнської правозахисної організації «Юридична Сотня». За неї проголосувало 34 учасники з 93 присутніх на другому засіданні.
В підсумку , за відсутності кворуму, результати інтернет-голосування не були затверджені ,а за пропозицією Кузьменка внесені до протоколу і передані до Міністерства “на врахування”.
А група кандидатів з однієї команди із заздалегідь сформованого «списку 34-х», який «влаштовує міністерство» оголосила свою перемогу у виборах до Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів України.
Цікаво, що вчора в мережі з’явився відеоролик, в якому детально описуються деякі «особливості» цього інтернет – голосування і що саме стало причиною недовіри до його результатів.
Серед основних претензій: використання платних бото-ферм, голоси, які йшли з російських адрес та нестабільна робота системи, через що значна кількість бажаючих не могла проголосувати.
І хоча на думку автора відео, можливо не всі учасники групи 34 –х до Громадської ради «в курсі» використаної при їх обранні технології , ті, хто не бажає бути учасником у електронних виборах «з душком», мали б заявити свою чесну позицію і оголосити про свій вихід зі складу обраної таким чином Громадської ради.
При цьому було заявлено, що повний файл аналізу буде наданий лічильній комісії, кіберполіції та в Генеральну прокуратуру, тому що на думку інтернет -аналітиків, це голосування має ознаки кримінального злочину, реалізованого членами ініціативної групи по створенню Громадської ради.
Підсумовуючи усі факти, варто зазначити, що голосування по затвердженню складу Громадської ради здійснено з серйозними порушеннями встановленого порядку та дає підстави для підозри у чесності і сумлінності його організаторів, а також частини учасників цих виборів.
А дехто з ветеранів АТО й взагалі вважає таку можливу оборудку плювком у бійців ООС, які навіть із зони бойових дій знаходили можливість проголосувати за своїх побратимів, нове покоління ветеранів і проявом зневаги до пам’яті загиблих та всіх , кому ця війна завдала болючих і непоправних втрат. В той час, як махінатори, заплативши по декілька гривень за голос, протягнули «своїх», заздалегідь визначених кандидатів.
Нагадаємо, що відповідно до п. 9 Положення «Орган (вданому випадку Мінветеранів України) на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження».
Почекаємо?