Сьогодні за даними ООН у світі налічується понад 3 млн рабів. Так, так, саме рабів, – людей, в яких відібрали їх долю і волю. Ці люди, задіяні на роботах, за яку вони отримують лише їжу та дах над головою. Найбільша кількість їх налічується на сході, особливо, в мусульманських країнах та країнах далекого сходу, але є факти про работоргівлю і в деяких європейських та американських країнах. Слід зазначити ще й сексуальне рабство, яке процвітає в Європі та США; примусове донорство, коли людей викрадають з метою подальшого використання, як донора органів та торгівлю дітьми. Ось чому ЮНЕСКО оголосило 30 липня Всесвітнім днем боротьби з торгівлею людьми.
Саме в цей день в українській столиці відбувся захід, який повинен був нагадати людям про загрозу людській свободі. Мета заходу – привернути увагу громадськості до проблеми торгівлі людьми, а також об’єднати зусилля для подолання цього негативного явища. Під час акції пройшли пізнавальні ігри для підлітків та дітей щодо безпечної поведінки, були розповсюджені інформаційні матеріали, присвячені проблемі торгівлі людьми тощо.
Окрім того, у рамках акції відбувся перфоманс “Людина – не товар” від акторів театру “Bedlam”. У його основу покладені реальні історії осіб, що постраждали від торгівлі людьми. Одним з ключових моментів акції стала інсталяція “Лабіринту можливостей”, створена Міжнародною організацією з міграції.
А що ж в Україні? За словами начальника Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Нацполіції Артема Крищенка. протягом шести місяців цього року правоохоронці виявили 186 фактів торгівлі людьми, з них 108 фактів – це сексуальна експлуатація.
«Наразі потерпілими від цих злочинів визнані 156 людей: 91 жінка, 49 чоловіків, 9 неповнолітніх і 7 малолітніх дітей”, – сказав він.
За словами поліцейського, найчастіше жертвами торгівлі людьми стають українські дівчата, яких вербувальники відправляють за кордон для надання сексуальних послуг, та чоловіки, які потрапляють у трудове рабство. З 5 виявлених фактів торгівлі дітьми, у чотирьох випадках новонароджених продавали рідні матері, ще в одному випадку – жінка вирішила здати свого 4-річного сина в «оренду» для жебракування.
Також, за словами Крищенка, цього року передали до суду 5 кримінальних проваджень щодо продажу неповнолітніх з метою вилучення органів.
«Чоловік вербував хлопчаків віком до 16 років. Він обіцяв юнакам великі суми грошей за те, що вони стануть живими донорами для пересадки нирок хворим. Підлітки навіть вже мріяли, як будуть витрачати кошти, зокрема, один юнак в мережі інтернет вибирав автомобіль престижної марки. Батьки про плани дітей не знали», – розповів Крищенко.