За результатами дослідження, проведеного в поточному місяці соціологічною групою «Рейтинг», 75% опитаних вважають, що справи в Україні рухаються в неправильному напрямку, 14% – висловлюють протилежну думку, 11% – не змогли дати відповідь на це запитання. Відносно менше песимізму в цьому питанні висловлюють жителі столиці та Подільського кластера (Вінницька і Хмельницька області), найвищий рівень критики – у регіонах Півдня та Сходу.
Політичні партії: в пошуках альтернативи
Соціологи констатують ріст суспільного запиту на зміни. Майже 70% опитаних вважають, що країні потрібні радикальні перетворення, ще 10% переконані, що краще нехай залишається все як є, тільки б не стало гірше, разом з тим, 16% – за повернення того, як було раніше.
Результати опитування засвідчили, що більше всього тих, хто хоче змін серед людей віком до 40 років, більш впевнених та більш освічених респондентів, а також тих, хто зацікавлений в змінах у політиці та шукатиме альтернативу на майбутніх виборах серед “нових” партій, зокрема серед прихильників Святослава Вакарчука та Володимира Зеленського. До речі, ці дві фігури, які близькі до політики та державного управління, як небо до землі, увійшли в п’ятірку президентського рейтингу, але про це дещо згодом.
Свіжа соціологія засвідчила зростання вимоги модернізації політичного середовища. Приміром, якщо в 2012 році більше половини опитаних були готові підтримати партії, які були представлені у Верховній Раді, і лише 21% хотіли змінити їх, то наразі ситуація суттєво змінилася: 46% респондентів висловили готовність підтримати нові політичні проекти, і лише третина готова віддати свій голос за парламентські партії. Доволі показовий момент: навіть у середовищі прихильників “старих” партій не менше третини готові шукати їм альтернативу.
67% українців чекають припинення військових дій на сході України. Друга ключова вимога (57%) – перемога над корупцією. Далі в переліку пріорітетних для українців тем відродження промисловості, підвищення якості медицини та соціальних стандартів. Ці вимоги поділяють від 38 до 21% опитаних. Досить високий відсоток-16- сподіваються на зменшення впливу олігархів на політичні процеси.
Корупціонерів – у в’язницю!
На тлі зростання оцінки поширення корупції на місцях, поступово спадає рівень терпимості до цього явища. За п’ять останніх років кількість тих, хто вважає, що рівень корупції зростає збільшилася з 49% до 61%. У той же час частка тих, хто вважає, що хабар є виправданим, якщо необхідно вирішити питання, які мають особисту значимість, зменшилася з 37% до 13%. Також дещо зменшилась і кількість тих, хто давав хабара (з 27% у 2013 році до 22% в 2018 році).
Змінюється ставлення до корупції як до явища в цілому. Поступово збільшується кількість тих, хто вважає, що корупція – це хвороба, яка заважає розвиватися українському суспільству (55%) і зменшується частка тих, хто переконаний, що це механізм, без якого не може існувати наше суспільство (39%).
Абсолютна більшість респондентів (не менше 75%) переконані, що покарання за корупцію для чиновників центральних органів влади, правоохоронців, податківців, митників, місцевої влади має бути дуже суворим (ув’язнення, конфіскація майна). Від 11% до 18% вважають, що відповідальність за хабарництво має обмежитися штрафом або звільненням з роботи. Тільки 1-2% підтримують легкі покарання (попередження, догана). А ось щодо вчителів і медиків позиція значно лояльніша: за важке покарання для цієї категорії службовців виступають 44%, помірне – 32%, а 15% – взагалі проти будь-якої кримінальної відповідальності за хабарництво для педагогів і лікарів.
Дослідження показало, що “нові обличчя” в політиці користуються досить високим рівнем довіри. Приміром, Святославу Вакарчуку довіряють 33% опитаних, не довіряють – 47%, Володимиру Зеленському вірять 32%, не довіряють — 50%. Для порівняння: Анатолію Гриценко вірять 26%, Юлії Тимошенко – 20%, Олегу Ляшко – 17%, Юрію Бойко – 18%, Володимиру Гройсману – 17%, Андрію Садовому – 17%, Вадиму Рабиновичу – 14%, Валентину Наливайченко – 14%, Петру Порошенко – 13%, Олег Тягнибоку – 11%, Арсенію Яценюку 8%.
“Темні конячки” президентських перегонів
Протягом останніх кількох років соціологічні опитування демонстрували, що в Україні було два яскраво виражені лідери президентського рейтингу: Петро Порошенко та Юлія Тимошенко.
Дослідження, проведені в минулому році засвідчили, що Юлія Тимошенко закріпилась на першому місці, тоді як діючий глава держави займав другу сходинку. Разом з тим варто відзначити наступну тенденцію. Вже кілька опитувань різних соціологічних компаній, проведених в поточному році свідчать про відсутність явного фаворита президентського виборчого марафону.
Лідерство Юлії Тимошенко зберігається, однак розрив із цілою групою політиків складає всього кілька відсотків. Власне, через незначний розрив між лідерами майбутніх перегонів, експерти не ризикують робити якісь конкретні прогнози.
“Так, лідирує Тимошенко, і у разі проведення виборів зараз вона б точно увійшла до другого туру. Щодо другого фіналісту – повна невизначеність, бо там, де 6.6% може бути й і 5.5 (а, може, й 7%), а там, де 5.5% може бути й 7%, (а, може, й 4%). Отже, єдине правильне тлумачення, що у питанні другого фіналісту другого туру зараз повна невизначеність”, – зауважує директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна.
Отже, згідно результатів квітневого опитування “Рейтингу”, за Юлію Тимошенко готові проголосувати 8,8% громадян. 6,6% українців в президентському кріслі бачать ліідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. А далі — цікавіше. Практично впритул йде низка потенційних кандидатів. Різниця між ними менша за статистичну похибку. Співак Святослав Вакарчук та один з лідерів “Опозиційного Блоку” Юрій Бойко мають по 6%, Володимир Зеленський – 5,8%, Петро Порошенко та Олег Ляшко – по 5,5%.
Голова партії “За життя” Вадим Рабінович – 3,8%, мер Львова і лідер “Самопомочі” Андрій Садовий — 1,9%. Екс-глава СБУ Валентин Наливайченко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок мають президентський рейтинг в один відсоток.
Близько 35% опитаних ще не визначились та не планують йти на вибори, а ще 11% проголосували б за умовного іншого кандидата.
«Є очевидний лідер – Юлія Тимошенко. Шанси потрапити у другий тур в неї найвищі. Хто ж потрапить у другий тур разом з нею – з опитування видно, що шанси є практично в усіх, чий рейтинг близько 8-9%. Кампанії можуть піти різним шляхом, у залежності від конфігурації союзів, від того, хто може зняти свою кандидатуру», – вважає засновник групи “Рейтинг” Ігор Тищенко.
Експерт наголошує, що у суспільстві накопичене велике незадоволення та роздратування владою, а нові кандидати мають ресурс впливати на вибори. Також пан Тищенко висловив думку, що впізнаваність не є єдиною причиною потрапляння до рейтингу Святослава Вакарчука. «У рейтинг можна вписати впізнавану людину, але це не обов’язково конвертується у політичний рейтинг. Є очікування суспільства, що Вакарчук стане президентом. Більше того, заява про те, що «я не йду в політику», також є елементом виборчої кампанії», – переконаний фахівець.
Своєю чергою політолог Андрій Ситник вважає, що включення в кандидатський шорт-лист Вакарчука і Зеленського є не більше, ніж провокація технологів: “Таким чином окремі технологи якби роблять натяк: люди, зупиніться, бо далі буде гірше, будуть шоумени і співаки, оцініть належно і об’єктивно тих, хто зараз біля владного керма”.
Виборча картина без співаків та артистів
Наприкінці березня дані свого “президентського” опитування оприлюднив Київський міський інститут соціології (КМІС). У їхньому досліджені прізвища Вакарчука і Зеленського були відсутні. В цьому рейтингу список фаворитів президентських перегонів виглядає наступним чином: Юлія Тимошенко – 9,8%, Олег Ляшко – 6,2%, Анатолій Гриценко – 5%, Петро Порошенко та Юрій Бойко – по 3,9%.
Вчора результати свого опитування, яке проводилося в період з 19-25 квітня, оприлюднив Центр соціальних і маркетингових досліджень “Социс”.
Так, на питання, якби вибори президента України відбулися найближчої неділі, за кого з кандидатів ви віддали б свій голос, 8,9% респондентів відповіли, що проголосували б за Юлію Тимошенко, за Петра Порошенка – 7,9%. Трійку лідерів замикає лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко, за якого готові проголосувати 7,7% опитаних.
Далі – Святослав Вакарчук- 6,9%, “Юрій Бойко – 6,5%, Олег Ляшко – 4,9%, Вадим Рабинович – 4,6%, Андрій Садовий – 2,3%, і Олег Тягнибок — 1,3%. Іншого кандидата готові підтримати 14% респондентів, не мають наміру брати участі у виборах 14,4%, не знають, за кого віддали б свій голос, 20,1% опитаних. Шоумена Володимира Зеленського у переліку кандидатів “Соцису” не було.
До президентських виборів залишилося всього11 місяців. Контури майбутньої виборчої кампанії можна окреслити вже зараз. Але ця медаль, як і будь-яка, має й іншу сторону. Річ у тім, що українська політика (а особливо в період виборчих кампаній) часто-густо є досить непередбачуваною. За прикладами ходити далеко не потрібно. Під час Революції Гідності ніхто навіть не розглядав Петра Порошенка в якості переможця виборів. Тоді, явним фаворитом кампанії вважався Віталій Кличко, який потім просто взяв і відмовився від участі в виборах. Чим все завершилося — відомо. Тому, справді досить складно щось прогнозувати в умовах, коли на фінішній виборчій прямій можуть виникнути будь-які “сюрпризи”.