Вчені оцінюють вік Всесвіту, використовуючи рух зірок, щоб виміряти, наскільки швидко він розширюється. Якщо Всесвіт розширюється швидше, це означає, що він швидше досягнув свого нинішнього розміру і тому повинен бути відносно молодшим. Швидкість розширення, звана постійною Хаббла, є одним з найбільш важливих чисел в космології. Збільшене значення постійної Хаббла означає, що Всесвіт розширюється з великим прискоренням, і його вік насправді нижчий, інформує Ukr.Media.
Прийнятий в даний час вік Всесвіту становить 13,7 мільярда років. Він був обчислений виходячи зі значення постійної Хаббла, що дорівнює 70. Але наукова група з Інституту Макса Планка в Німеччині провела свої розрахунки і отримала значення постійної Хаббла, рівне 82,4, що відповідає віку Всесвіту в 11,4 мільярда років.
Для розрахунків дослідники застосовували концепцію гравітаційного лінзування. Вона полягає в тому, що об’єкти з великою масою можуть викривляти простір-час навколо себе, таким чином дозволяючи дивитися через них на далекі об’єкти, як крізь лінзу. Вчені використовували особливий тип цього ефекту, який називається лінзуванням з затримкою часу. За допомогою такого методу астрономам вдалося отримати інформацію про два далекі об’єкти і оцінити прискорення, з яким вони віддаляються від Землі.
За словами вчених, вони не стверджують, що це значення точніше всіх попередніх оцінок. Воно базується на зовсім іншому методі і використовує всього два об’єкти для розрахунків, що пов’язано з великою похибкою. Тому реальна швидкість розширення Всесвіту і його вік можуть бути як меншими, так і більшими.
Раніше група європейських дослідників вивчила залишкове випромінювання від Великого Вибуху і оголосила швидкість розширення більш повільною — постійна Хаббла виявилася 67. В цьому році Нобелівський лауреат астрофізик Адам Рісс з Інституту космічних телескопів використовував супертелескоп NASA для оцінки тієї ж константи і отримав значення 74. А ще одна команда на початку цього року нарахувала величину 73,3.