Напередодні у Києві за ініціативою партії «Батьківщина» пройшов всеукраїнський форум «Новий курс України». І хоча захід за усіма ознаками нагадував рядовий партійний з’їзд, не варто ходити до ворожки, аби зрозуміти, що це фактично повноцінний старт президентської кампанії пані Тимошенко.
Як відомо, за переважною більшістю свіжих соціологічних опитувань, наразі цьогоріч, Юлія Тимошенко є фаворитом майбутніх виборчих перегонів. Вона суттєво випереджає у рейтингах інших можливих претендентів. Принагідно нагадаємо, що чергові президентські вибори мають відбутися 31 березня 2019 року.
В ході форуму, що тривав кілька годин поспіль, Юлія Тимошенко представила масштабний план повного перезавантаження політичного устрою країни.
Ще з самого ранку в столичному виставковому центрі, за підрахунками організаторів заходу, зібралося більше двох тисяч осіб. Примітно, що окрім рядових партійців, захід відвідали священники різних конфесій, чинні та колишні політики різного калібру, а також керманичі провідних столичних вузів.
Вже на самому початку події стався конфуз: на сцені несподівано з’явився молодий чоловік модельної зовнішньості, який спочатку вручив букет квітів спантеличеній Юлії Тимошенко, після чого оголив торс із зображенням перевернутого логотипу форуму – “Курс вгору”. І якщо у залі всі повідкривали роти від несподіваного стриптизу, то сама Тимошенко не розгубилася: прийняла квіти і, посміхаючись зазначила, що цей експромт пожвавить хід форуму.
Хлопця, як з’ясувалося, звати Максим. Він пояснив, що йому подобається Тимошенко як жінка, але до влади їй більше йти не треба. «Вона вже підвела всіх в Україні не один раз і буде знову вести вниз. Вона іде не в той бік», – зауажив Максим Яригін. Також він зазначив, що його ніхто не вмовляв на цей вчинок – ні опоненти, ні команда Юлії Тимошенко. Слід зауважити, що охоронці досить спокійно поставилися до витівки хлопця, спокійнісінько спостерігаючи як він купається в променях журналістської уваги, стоячи неподалік Юлії Тимошенко.
Сама ж Тимошенко у небесно-блакитному строгому костюмі, стоячи за трибуною на високих підборах, три години поспіль презентувала програму дій. Щоправда, чию: партійну чи особисту — кандидатсько-президентську, не уточнила. Втім, усім й так все було добре зрозуміло…
Отож Юлія Тимошенко пропонує запровадити посаду канцлера, створити Національну асамблею самоврядності та обирати суддів шляхом дебатів. Але про все по порядку.
Однією з ключових ініціатив пані Тимошенко являється зміна багатостраждальної Конституції. Чинний наразі Основний закон, на переконання Юлії Володимирівни – це еклектика, «яка вже не підходить для країни».
В новій Конституції пропонується відмовитися від посади президента і перейти до парламентської республіки з сильним канцлером. Власне для цього пропонується проводити парламентські вибори в два тури, причому перший номер списку кожної партії обов’язково має бути кандидатом у канцлери. У другому турі змагатимуться партії, що зайняли перше і друге місце, а переможець отримує посаду канцлера для свого лідера і відразу 226 місць у Верховній Раді. Решта 224 місця розподілять між іншими партіями.
Нова Конституція, за задумом лідера “Батьківщини” може бути прийнята виключно на референдумі і лише після широкого обговорення на експертному рівні.
За словами Тимошенко, нову Конституцію треба ухвалювати як новий суспільний договір – «алюзію на філософську і політичну теорію епохи просвітництва». Власне тут варто зауважити, що екс-прем’єр викликала подив у залі, оскільки запропонувала створити незрозумілі за суттю своєю органи. Один з них — такі собі всеукраїнські асоціації, метою діяльності яких стане захист конкретних галузей економіки. За задумом, ці асоціації матимуть право «вето уваги», а конкретно – повноваження на 10 днів зупиняти рішення уряду чи Верховної Ради.
Ще одне “ноу-хау” – створення Національної асамблеї самоврядування. Це щось на кшталт вищої палати парламенту. І тут, під час презентації цієї ініціативи стався черговий конфуз. Після того як Юлія Тимошенко зазначила, що складатиметься ця палата із загальновизнаних моральних авторитетів, таких як Любомир Гузар, Євген Сверстюк та Мирослав Попович, на широкому екрані було продемонстровано фото усіх трьох… які на даний момент перебувають в іншому світі.
Чергова ініціатива Юлії Володимирівни — надання права законодавчої ініціативи громадянам, а також створення Всеукраїнського віче – органу, який організовуватиме референдуми за народною ініціативою.
Не оминула Юлія Тимошенко у своїй трьох годинній промові і “вічно” болючу для нашої держави корупційну тематику. На її переконання, подолати корупційне зло в Україні можна буде за допомогою новомодної технології блокчейн. В чому суть? В тому, що значна кількість кадрових рішень в країні буде приймати громадськість, зокрема, Національна асамблея самоврядування. Крім того, ця асамблея зможе контролювати роботу багатьох органів влади.
У свою чергу, для контролю за діяльністю судів необхідно створити Палату честі, яка замінить дисциплінарні комісії. Формувати палату пропонується методом випадкової вибірки з юристів, а її склад буде змінюватися кожні три місяці. Одним з прав Палати честі стане можливість дати відвід судді, звільнити суддю, незважаючи на те, що він призначений довічно, і навіть порушити кримінальну справу стосовно судді, передати його до правоохоронних органів.
Обирати суддів першої інстанції пропонується дебатами, щоби люди самі визначали, кому більше довіряють. А вже апеляційних та касаційних суддів – за чергою у спеціальному реєстрі.
Ще одне нововведення – можливість всенародного референдуму щодо позачергових парламентських виборів та право законодавчої ініціативи для українців.
Юлія Тимошенко з пафосними нотками в голосі розповіла, що її курс – це наслідування “нового курсу” президента США Франкліна Рузвельта у 30-х роках минулого століття, а також німецької післявоєнної політики Конрада Аденауера. “Коли світ друкує на IT-принтерах цілі міста, ми будуємо магазини цукерок”, – такий витончений “привіт” передала Петру Порошенку пані Тимошенко. А перед цим вона тривалий час розповідала, що через неправильні дії нинішньої влади та розвал економіки Україну залишили 7 мільйонів трудових мігрантів.
“27 років політики розвалюють Україну, треба це припинити”, – заявила Юлія Тимошенко. Але лідер “Батькивщини” скромно промовчала, що в самому “серці” української влади сама перебуває ще з 90-х років — періоду прем’єрства Павла Лазаренка. Сама ж Тимошенко очолила уряд у 2005 році, а вдруге стала головою Кабміну у 2007-му. У цьому кріслі ЮВТ перебувала до весни 2010 року.
Сьогодні, через вісім років вона першою відкрила передвиборчу кампанію і, що видно неозброєним оком, зробила акцент на залученні нового електорату. Чи вдале рішення розпочинати агітаційну кампанію за десять місяців до всенародного волевиявлення, чи це все ж таки фальстарт — покаже час. Власне, як час і покаже, чия кандидатська коса цього разу найде на камінь. До речі, вчора під час презентації своєї не проголошеної де-юре виборчої кампанії Юлія Тимошенко звичній косі надала перевагу іншій зачісці — дівчачому “хвостику”, зміщеному дещо у бік…