На думку авторитетного американського видання Washington Post , межа між політикою та реаліті -шоу тане на очах в усьому світі, проте в Україні вона зникла остаточно.
Автор статті , присвяченої українським виборам, нагадав про цілу низку зухвалих, а іноді і пародійних випадків у президентських перегонах цього року. Тим не менше, незважаючи на їх несхвальну оцінку в українському суспільстві, одним з лідерів опитувань є комедійна зірка, актор Володимир Зеленський, “єдиний політичний досвід якого полягає лише в тому, що він грав президента України в телесеріалі, – дивується з іронією журналіст.
Та у більшості мислячих українців цей скороспілий політичний феномен жодного подиву не викликає. Дослідження показують, що традиційне розчарування наших громадян своєю політичною системою лише зросло після Революції Гідності у 2014 році. Тільки 9 відсотків українського населення мають довіру до свого уряду, згідно з опитуванням Gallup World Poll, опублікованим цього місяця, що є найнижчим рівнем, зафіксованим Gallup у будь-якій точці світу. Опитування виявило, що лише 12% українців вірять у чесність своїх виборів, а 91% вважають, що корупція, в першу чергу , винна нинішня влада.
Отже тотальне розчарування станом речей і недовіра до діючих урядовців цілком природно формують у наших співвітчизників потужний запит на нові обличчя біля керма держави. Сьогодні Володимир Зеленський став уособленням надії його прихильників на порятунок від подальшого стресу в результаті непослідовних та неоковирних реформ діючої влади України.
Більшість із прибічників шоумена мотивують свій вибір тим, що їм «набридли старі політики, які дають нові обіцянки, а самі тільки крадуть і посилюють корупцію.»
Тим більше, що як і його телевізійний персонаж, Зеленський в своїй кандидатській програмі зосередився саме на корупції. Він пропонує довічну заборону на державну посаду для тих, хто був засуджений за корупцію, і закликає до податкової амністії, згідно з якою хтось, хто має приховані активи, оголосив би їх, буде обкладено податком на 5 відсотків і не матиме ніяких інших заходів. Він також закликає до прямих переговорів з Росією про припинення конфлікту на сході України.
І в цьому він, так само повторює головні меседжі лідерів кампанії, які стосуються 5 найболючіших проблем України: війни, бідності, міграції, корупції та забезпечення прав і свобод. В чому йому, як новому обличчю, знову ж таки більше довіряють.
Не гребує новий політик і перевіреними прийомами політичного популізму. На думку експерта-політолога “Українського Центру суспільного розвитку” Ярослава Телешуна, популізм – як спосіб протиставлення народних мас політичним елітам – найбільш успішно застосував саме штаб Зеленського.
При цьому ідея народної програми, яку пишуть виборці, не завадила штабу запозичувати успішно апробовані програмні меседжі інших кандидатів. І присутність цих відомих тез – про припинення війни або боротьби з бідністю – робить Зеленського умовно новим кандидатом , – підкреслює політолог.
А деякі обіцянки Зеленського в унісон з багатьма іншими опозиційними кандидатами виходять далеко за рамки повноважень Президента України або прямо суперечать міжнародним угодам, які взяла на себе Україна, – вважає він.
На думку багатьох політичних експертів штаб Зеленського, майстерно використавши природну перевагу у відсутності серйозного негативного бекграунду, також врахував, що переважна більшість виборців, не тільки в Україні, а у всьому світі, голосують , керуючись емоціями.
За словами політолога Ігоря Рейтеровича, в усьому світі 90% виборців схильні до емоційного вибору, і тільки 10% – вивчають програми і голосують раціонально.
Отже саме схильність українців голосувати емоціями і сприяє популярності віртуальних політиків, чий образ сконструйований медійно, а погляди і програмні завдання розмиті. Наслідки такого голосування можуть принести великі розчарування, – вважають політологи.
На думку експерта “Українського Центру суспільного розвитку” з питань інформаційних та іміджевих технологій Тетяни Ілюк, технології кампаній Петра Порошенка і Юлії Тимошенко є класичними і передбачають велику частку прямого спілкування з виборцем. В той час, як кампанія Володимира Зеленського стала своєрідним ноу-хау для України.
“Вперше в історії України кампанія кандидата в президенти йде” по хайпу “. Спираючись на можливості медіа-холдингу Ігоря Коломойського, був створений яскравий віртуальний образ. При цьому на телебаченні було показано тільки кілька інтерв’ю кандидата, та й ті у запису. Змістовна складова його кампанії і реальна команда залишаються практично невідомими суспільству “, – заявила експерт на нещодавній прес-конференції у Києві. .
Водночас, вибори викликали відверту інформаційну війну власників ЗМІ і журналістам не вдалося уникнути необ’єктивної подачі інформації, – додала вона.
Ключовими за впливом на виборців є канали телебачення, з аудиторією, яка охоплює 74% громадян України. За соціологічними даними, лідером серед них залишається канал” 1 + 1 “, якому довіряють 24,2%, тобто кожен четвертий українець. Це дає широкі можливості для нагнітання емоцій виборців та маніпуляції громадською думкою. , – пояснила Тетяна Ілюк.
Варто відзначити, що реальні дивіденди від віртуальної присутності в ефірах 1+1, відповідно до охопленої ним аудиторії, програми якого перетворилися на суцільний Вечірній квартал упереміж з іншими телевитворами команди кандидата, Зеленський отримав сповна у стрімко зростаючій динаміці його рейтингів.
Тим не менше ця віртуальність може боляче вразити лідера рейтингів нинішніх перегонів, адже за словами керівника політико-правових програм “Українського Центру суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича, специфікою виборів-2019 можуть стати розбіжності між соціологічними рейтингами кандидатів і підсумками голосування.
І якщо у Петра Порошенка та Юлії Тимошенко є дисциплінований “ядерний” електорат, то перед штабом Зеленського стоїть ключове завдання мобілізації своїх прихильників для приходу на дільниці , серед яких багато молоді, . Отже в підсумку реальний результат волевиявлення може стати великим сюрпризом для всіх, – пояснив політолог.
Слід зазначити , що передвиборча кампанія Команди ЗЕ стала найбільш креативною з поміж усіх кандидатів із застосуванням низки ноу-хау. Останнім з них стала організація штабом Зеленського максимально оперативного паралельного підрахунку голосів з використанням сучасних технологій.
“Ми будемо проводити паралельний підрахунок голосів і оперативно інформувати про нього. Наша мета – максимально зменшити час від того моменту, як прозвучить цифра за результатами підрахунку голосів на дільниці, яка озвучується вголос, і до того моменту, коли ці результати дізнається вся Україна. Зараз це може тривати близько години, більше години, і що за цей час відбувається – ніхто не знає. щось може відбуватися на виборчій дільниці, на шляху від ділянки до окружної комісії “, – заявив на прес-конференції в середу координатор ЗЕ! Команди в регіонах Олександр Корнієнко.
Експерт у сфері інформаційних технологій Олександр Ольшанський пояснив, що ця система являє собою базу даних, пов’язану з геолокацією, куди збираються всі джерела відкритих даних. Там є дані про те, скільки в кожній школі вчиться, скільки в кожній лікарні лікарів, скільки пенсіонерів на якій території, скільки зібрали податків. Тільки джерел даних у нас 300 тисяч і це все – відкриті реєстри, – повідомив він.
Ольшанський також роз’яснив, що в наданій ЗЕ! Команді частини цієї системи в якості “підкладки” зроблені виборчі дільниці, де кожен спостерігач вводить свій логін і пароль, і далі може вводити явку виборців, і максимально швидко ввести дані результатів підрахунку голосів.
“Оскільки це все зав’язано з геолокацією, ми точно знаємо, де знаходиться ця людина. Тобто, що вона не надіслала нам дані, сидячи вдома, а передала дані з комісії. Відповідно, можна вважати будь-які кореляцію чогось з чимось , наприклад, явки виборців з їх голосами “, – відзначив він.
При цьому головний юрист передвиборчого штабу Зеленського Вадим Галайчук зазначив, що дана система буде допомагати фокусувати увагу на тих дільницях і округах, де можуть бути проблеми.
З досвіду, якщо є достатньо уваги і контролю на ділянках, то вдається превентивно уникнути якихось масових фальсифікацій, – вказав він.
Чудова ідея, але є тут все ж заковика. Ці технології можуть застосувати переважно молоді люди, добре обізнані з сучасними гаджетами, але чи буде їх достатньо для масштабного моніторингу дільниць, невідомо.
Отже Команда ЗЕ , не дивлячись на всі помилки та об’єктивні претензії до їх лідера, рішуче налаштована захищати можливий переможний результат кандидата Зеленського.
Шкода лише , що його кандидатура, як і кандидатури основних конкурентів за день до голосування залишають так багато питань в українських виборців. І не тільки у них . Зокрема європейські дипломати, які базуються в Брюсселі та Києві, декілька днів тому висловили стурбованість трійкою лідерів президентських перегонів в Україні.
Автор матеріалу в статті агентства Reuters стверджував, що поцікавився думкою деяких дипломатів ЄС про трьох основних кандидатів у президенти, які є лідерами соціологічних опитувань. І на питання журналіста опитані пояснили: “Ми точно знаємо, що отримаємо з Порошенком. Нам здається, що ми знаємо, що буде з Тимошенко. Щодо Зеленського – то ми не маємо жодного уявлення … У них всіх є недоліки. Немає жодного кандидата, якому б спокійно можна було сказати: “Так”.
Схоже, що їх сумніви щодо кожного з топової трійки поділяють і більшість українців.
Тому варто, напевне, прислухатися до слів Ігоря Рейтеровича, який вважає, що більшість людей голосують серцем, тобто інтуїтивно. А таке голосування, давши короткочасне психологічне задоволення від перемоги свого кандидата, може згодом обернутися глибоким розчаруванням і навіть негативно вплинути на фінансове благополуччя самих громадян. Українці повинні зрозуміти цінність раціонального вибору, – підсумував політолог.