Одна країна віддала Україні всі свої танки і тепер будує армію бронеавтомобілів

Обмежені фінансові ресурси не дають змоги закуповувати важку бронетехніку, тож бронеавтомобільна армія може бути справді оптимальним варіантом в умовах сучасної війни дронів.

Північна Македонія – відданий союзник України, про якого українці часто забувають, якщо взагалі знають. Після повномасштабного російського вторгнення ця маленька балканська країна віддала нам усі свої танки і та усі штурмовики Су-25. Однак це було зроблено не бездумно: Македонія будує армію нового типу, в якій ставка робиться не на важку техніку, а на оперативну гнучкість, передає УНІАН.

Як пише військово-аналітичний портал Defense Express, македонська армія буде організована навколо бронеавтомобілів за підтримки безпілотників. Маючи обмежений бюджет, Македонія планує кооперуватися з Великою Британією, США, Чорногорією та Словенією – усі вони є союзниками по НАТО.

Зокрема македонські збройні сили планують закупити більше бронеавтомобілів JLTV 4×4 та колісних бронетранспортерів Stryker 8×8, які будуть посилені різним набором безпілотних систем. Протиповітряну оборону на малій дальності будуть забезпечувати переносні зенітно-ракетні комплекси Mistral та системи ППО середньої дальності.

Як зазначають військові аналітики, такий підхід Македонії до формування своїх зброїних сил засвідчує, чому передача Україні усіх своїх 31 танка Т-72 не стала для країни непоправною втратою. 

“Формування механізованих сил навколо колісних мобільних платформ з безпілотниками звучить як сучасна армія, яка намагається максимально оптимізувати свій невеликий бюджет для найбільшої ефективності у сучасній війні”, – пише Defense Express.

Наразі військовий бюджет Північної Македонії складає 388,3 млн доларів, з яких третина піде на закупівлю зброї та техніки. Отже йдеться про досить обмежений фінансовий ресурс, який країні доводиться розподіляти розважливо.

“Загалом бачимо, що навіть з невеликими фінансовими ресурсами можна адаптуватися до реалій сьогодення. Це може бути цінним уроком для України, яка має ненайкращу економіку та змушена розставляти пріоритети”, – додали аналітики.

Як Україна та Македонія стали найвідданішими союзниками 

Україна та Північна Македонія мають тривалу історію взаємної військової підтримки, що бере свій початок чверть століття тому. 

У 2001 році, під час внутрішнього збройного конфлікту в Північній Македонії, Україна надала уряду в Скоп’є значну військову допомогу — зокрема, гелікоптери Мі-8 і Мі-24, літаки Су-25, а також танки Т-72. Ці поставки були важливими для зміцнення обороноздатності македонської армії на тлі загроз з боку албанських збройних формувань.

Після початку повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році Північна Македонія стала однією з небагатьох країн Балкан, що надали Україні військову допомогу. Скоп’є повернув частину тієї ж техніки, яку колись отримав від Києва: у 2022–2023 роках було передано танки Т-72, штурмовики Су-25 та бойові гелікоптери Мі-24. Окрім техніки, країна також надала боєприпаси й стрілецьку зброю, а українські військові брали участь у навчаннях на македонській території.

При цьому македонці прямо визнавали, що їхня допомога Україні зараз – це подяка за українську зброю, надану чверть століття тому. Тоді Македонія стикнулася з фактичним міжнародним ембарго на закупівлю зброї в умовах, коли сепаратисти намагалися відірвати від країни значні території. І саме Україна врятувала територіальну цілісність цієї балканської держави.

Якщо врахувати вартість військової техніки, яку Скоп’є передав Києву у 2022 році, та кількість населення в Македонії, то вийде, що ця країна стала одним з найбільших донорів військової допомоги Україні в розрахунку на кількість населення.