Киян давно не здивуєш автівками, припаркованими на тротуарі, на газоні, на зебрі – та де завгодно. Зайве казати, що це створює масу незручностей і для снігоприбиральної техніки, і для мам із дитячими візочками, та й звичайні пішоходи не в захваті від такого рейдерського захоплення їхньої території. Як боротися з цим явищем, було неясно з самого початку. Були такі «робінгуди», які вирішували проблему за допомогою цвяха, просто дряпаючи обшивку неправильно припаркованих машин або проколюючи колеса. Більш законослухняні за власний рахунок друкували наліпки «Я паркуюсь, як ідіот» і клеїли на такі машини. Але ХХІ століття дало можливість підвищити ефективність боротьби з водіями, котрі чхають на правило паркування. Активісти почали називати їх оленями і відстрілювати виловлювати.
Ініціатива виникла на початку 2019 року. Громадські активісти-айтішники вирішили, що найефективніше буде зробити телеграм-бота, через якого можна збирати факти порушень правил паркування. Спочатку це було майже «для себе» – спільнота користувачів додатку налічувала приблизно 20 осіб, але потім активісти зрозуміли, що можна – і варто – це поширити на всіх киян, а також почати співпрацювати з Департаментом транспортної інфраструктури міста Києва. Адже подібного функціоналу в столиці наразі нема.
Отже, проект називається «Київські олені» і працює так: є відкритий канал, повідомлення в який верифікуються та видаляється будь-який спам, після цього проходить напів-автоматична анонімізована публікація контенту, надісланого від того чи іншого користувача. Людина, яка має телеграм-акаунт, підключає собі бота, підписуючись на канал, і, побачивши оленя, фотографує його, під світлину вписує державний номер автомобіля і постить у бота, далі ця фотографія з підписами потрапляє на модерацію, а коли модератор натискає кнопочку «схвалити», знімок опиняється на головному каналі.
«Ми спеціально зробили анонімізацію для того, щоб олені не могли визначити, хто саме запустив фотографію з ними чи наліпив наліпку – це дозволяє зберегти живих активістів, яким не ламають пальці, – говорить Антон Бережний, розробник проекту. – Про пальці, звісно, жарт – іноді ламають. Ну, принаймні звучали погрози».
Також є група для спілкування. Корисні лінки для потенційних «мисливців на оленів»:
https://t.me/KyivDeer – КАНАЛ – для фотофіксації Оленів
https://t.me/KyivDeerBot – ФотоБОТ – для каналу
https://t.me/KyivDeerChat – ЧАТ – для сльозливих історій оленеводів та переможних байок хантерів 🙂
https://facebook.com/KyivDeer – ФБ-сторінка
У подальшому на базі цього функціоналу постане і ФБ-бот. Усе для зручності кінцевого користувача і максимального охоплення аудиторії.
«У разі потреби цей функціонал можна розгорнути не лише на Київ, а й на будь-яке місто, готове до співпраці, якщо там є аудиторія, якій це цікаво, – говорить Антон Бережний. – Взагалі не проблема робити це все глобальніше. По-правильному було би зробити одного глобального українського бота, який буде відпрацьовувати конкретну локацію в будь-якому місті, де б не постилось. Але це можна зробити лише після того, як буде реалізований функціонал геолокації, коли можна буде групувати “табуни” оленів по кластерах для того, щоб видавати це все ще і на мапу».
Наразі з оленями нічого не стається – з них поки що лише збирається така собі база даних «найоленячіших оленів». «Ми хочемо визначити, хто в них оленячий вождь і сподвигає їх на ці звершення, – говорить Антон. – Особливо хочеться визначити тих, хто паркується на газонах і стає в третій ряд або стає так, що, наприклад, сміттєвозам іноді доводиться здавати задки цілий квартал, щоб могти заїхати під сміттєвий бак. Це грубе порушення, тому що від зебри має бути за правилами дорожнього руху не менше 10 метрів, а якщо це тротуар – вільне місце для проходу людей, 2 метри від дверей автомобіля до кінця тротуару. Інакше це штраф. І відповідне законодавство зараз є – мала би проводитись евакуація по дзвінку, але чомусь поліція відмовляється приїжджати й евакуювати автомобіль, навіть якщо він стоїть на газоні або досить сильно заважає проїзду. Можливо, справа не в корупції, а просто в них досить багато іншої роботи, тому вони просто не мають часу займатися цими, за їхніми масштабами, дрібничками».
Незабаром «Київські олені» матимуть модуль «геолокація», щоб відразу ставити розташування цієї фотографії чи щоб користувач сам міг писати вулицю. Потім ці всі фотографії потраплятимуть у Департамент інфраструктури чи поліцію, щоб можна було стягнути штраф або провести евакуацію. В ідеалі можна буде повністю автоматизувати цей процес, оминувши етап заповнення папірців: людина порушила закон, отримала штраф і оплатила карткою. Тоді весь цикл «порушення – штраф» становитиме 5 хвилин.
Звісно, київська влада великого ентузіазму не проявляє. Департамент транспортної інфраструктури знає про наявність такого функціоналу, але поки що активних рухів назустріч не здійснив – просто деякі чиновники підписалися на канал. Спроба зв’язатися з керівником Інспекції з паркування цього самого Департаменту транспортної інфраструктури міста Києва вийшла більш вдалою: інспекція виявила зацікавлення і пообіцяла передзвонити пізніше. «Але як саме відбуватиметься співпраця, поки що невідомо – треба пробувати, – вважає Антон. – Гадаю, ідеальним варіантом було б, щоб хтось із активістів влаштувався інспектором з паркування і міг моніторити повідомлення про оленів й відразу ж по цих повідомленнях із точними координатами проводити, наприклад, геолокацію і виписувати стандартні штрафи по ПДД Щоб це робила людина, яка працює на ставці в департаменті, і щоб це було стовідсотково у рамках закону, але з використанням технічних засобів – таких, як бот. Грубо кажучи, вийшли на рейс волонтери-активісти, пройшлись, відзняли виводок оленів – штук 50, а тоді черговий інспектор із паркування приїхав і на всі 50 – на весь виводок – виписав штрафи. Щоб йому не треба було шукати, де вони запарковані. Це був би ідеальний варіант співпраці громадськості та міської влади: у такому форматі міські служби отримували би максимальну кількість штрафних санкцій за одиницю часу, а громадськість – можливість вільно пересуватися по київських вулицях».
Наразі в
каналі 57 учасників, із них активних 10-15, але динаміка аналогічних груп показує, що це може
вирости до декількох тисяч протягом якогось тижня. «Ми інфраструктурно до цього
готові, – запевняє Антон Бережний. – Тому наприкінці хочу запросити всіх
небайдужих киян долучатися до нашої ініціативи і зменшувати кількість популяції
оленів. Адже вони дістали, і кожен хоче, щоб їх стало менше. Та, звичайно, насамперед
оленя треба вбити в собі».