У понеділок в Оболонському райсуді столиці продовжилися слухання про держзраду президента втікача Віктора Януковича. Очікувалося, що саме 19 листопада, акурат перед п’ятою річницею Революції гідності (як символічно) колишній глава держави виступить із заключним словом. Але, як кажуть, будувати плани — смішити Бога. Напередодні засідання з’явилася інформація про те, що екс-гарант Конституції потрапив до лікарні прямісінько з тенісного корту з травмами хребта та коліна і тому не зможе виступити у суді.
Невдовзі у московському Інституті швидкої допомоги імені Скліфосовського підтвердили, що колишнього президента України і справді туди привозили 16 листопада, але незабаром виписали. Зараз він продовжує лікуватися у приватній клініці.
Пристрасті в Оболонському суді
Отож, рівно о 10-й ранку понеділка, як і було заплановано, в Оболонському райсуді столиці слухання по “справі Януковича” продовжилися. Але цілком прогнозовано з останнім словом у зв’язку із станом здоров’я екс-президент так і не виступив.
Під час засідання градус емоцій у залі просто зашкалював. Прокурор Руслан Кравченко, реагуючи на клопотання адвокатів, зазначив, що Віктор Янукович міг би свідчити і лежачи на лікарняному ліжку. Це надзвичайно обурило адвоката колишнього президента Олександра Горошинського, який, підвищуючи голос, заявив, що прокурор “перейшов межу”.
Після тривалих емоційних дискусій сторін судового процесу, порадившись на місці, судді ухвалили два рішення: перенести засідання на 9 годину ранку 5 грудня (про що власне клопотали адвокати Януковича) та відмовити захисту у заслуховуванні в якості свідка колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького. “Захист не повинен перетворювати суд на цирк, витягувати кролика з шапки і видавати його за свідка”, – підкреслив головуючий на засіданні суддя Владислав Девятко. Він також неодноразово робив зауваження адвокату президента-втікача, що той підвищує голос. На це Олександр Горошинський зазначив, що завжди говорить таким тоном, але суддя відповів: “Говоріть так у себе вдома на кухні”.
“Янукович не може рухатися”, – адвокат
Захисник Віктора Януковича Олександр Горошинський оперативно (інформація про начебто симуляцію травм екс-президента з метою затягування судового процесу викликала неабиякий резонанс) заявив, що у колишнього гаранта Конституції справді проблеми зі здоров’ям, “а травми дуже серйозні”.
Адвокат екс-президента також розповів, що днями був у Москві і обговорював питання участі Януковича в суді в форматі відеоконференції. «Я відвідав його в лікарні, про діагноз точно не скажу, це було б некоректно. Але травма настільки важка, що він фактично нерухомий », – повідомив Олександр Горошинський. Він також додав, що госпіталізація є поважною причиною для неявки до суду. Юрист також повідомив про нанесення екс-президенту на ногу гіпсової пов’язки – лангетки. «Лікарі діагностували важку травму, в результаті якої він 21 день буде перебувати в лікарні. Відповідні документи будуть надані суду», – резюмував Горошинський.
Як зазначалося вище, окрім перенесення слухань в зв’язку із хворобою Януковича, його захисники подали клопотання про допит колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, який, за словами адвокатів, володіє дуже цінною інформацією.
Зазначимо, що Ставицький, який одразу після Євромайдану переїхав на ПМЖ до Ізраїлю днями в ході інтерв’ю телеканалу “Iland.tv” повідомив, що має намір дати свідчення у справі Януковича і що наявні у нього дані “можуть суттєво вплинути на хід процесу, який йде в Оболонському суді міста Києва”.
Також екс-міністр додав, що в листопаді 2016 року заступники генпрокурора Луценка Євген Єнін і Анжела Стрижевська таємно проводили з ним зустріч на території Ізраїлю і пропонували йому закрити всі кримінальні справи проти нього в обмін на свідчення проти Віктора Януковича.
Що “шиють” Януковичу
Екс-президента підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч.1 ст.111 (державна зрада), ч.5 ст.27 ч.3 ст.110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч.5 ст.27 ч.3 ст.437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України (ККУ).
Після втечі до Росії під час подій на Майдані у лютому 2014 року Янукович попросив президента РФ Володимира Путіна застосувати свої війська для “відновлення законності” в Україні.
У 2018 році прокурори Головної військової прокуратури попросили для Віктора Януковича 15 років в’язниці.
Стадію дебатів у судовому розгляді завершено. Екс-президент просив суд забезпечити його участь у дебатах шляхом відеоконференц зв’язку і з адвокатом, для реєстрації якого в якості іноземного захисника в Росії потрібен щонайменше один місяць.
“Випадкові” хвороби екс-президента
Якби Віктор Янукович виступив 19 листопада з останнім словом, судді пішли б у дорадчу кімнату. Після цього, за логікою, у “справі №1 Майдану” мав би пролунати вирок. Очевидно, що тепер оголошення вердикту у процесі, який триває вже півтора роки буде відстрочено на невідомий проміжок часу.
Попри те, що ані лікарі, ані адвокати не кажуть, що і де напередодні судових слухань сталося з екс-президентом, російська преса, посилаючись на інсайдерську інформацію, повідомляє, що президент травмувався на відомому тенісному корті у Підмосков’ї. Віктор Янукович і справді є затятим тенісистом і це — загальновідома інформація. У 2007-му році, саме через спортивну травму (тоді Янукович обіймав посаду глави уряду) президенту утікачу прооперували колінну чашечку, щоправда не на Батьківщині, а в одній з провідних клінік Барселони. Згодом, президент-утікач доліковувався на Алтаї, користуючись послугами тамтешніх знахарів.
Багато хто з політичних опонентів екс-президента вважає, що той симулює хворобу, аби якомога довше затягнути винесення йому вироку у держзраді. “У Януковича є одна невиліковна хвороба — страх. Згадайте, він завжди раптово “хворіє” у самі відповідальні моменти. Він просто симулянт і хронічний боягуз. Це є його справжній діагноз”, – не приховуючи ноток іронії зазначає у розмові з “Голос-Інфо” один із лідерів пропрезидентської фракції БПП. За версією нардепа, Янукович і його адвокати усіляко затягують процес з тим, аби президент-утікач мав змогу прямо чи опосередковано приймати участь у виборчих процесах в Україні у 2019-му році.
Політичний підтекст у кримінальній справі
Те, що справа, де в ролі обвинувачуваного виступає Віктор Янукович є політичною, неодноразово підтверджував генеральний прокурор Юрій Луценко. “Цей процес є дуже важливим з точки зору геополітики. Це не тільки процес над державною зрадою Януковича, це ще процес над Путіним. Адже ми всі розуміємо, що підписаний Януковичем лист, в якому він фактично запрошував російські війська для окупації України, – був фіговим листком, який прикривав величезний силовий орган Путіна”, – заявляв очільник ГПУ.
Очевидно, що йдеться про лист екс-президента зі зверненням до Володимира Путіна ввести війська в Україну, який був оголошений на засіданні Радбезу ООН представником Росії, нині покійним Віталієм Чуркіним, і який ліг в основу звинувачення Віктора Януковича у державній зраді.
Своєю чергою колишній президент категорично заперечує усі висунуті йому звинувачення і твердить, що під час політичної кризи в Україні у 2014 році діяв відповідно до “Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією”. Віктор Янукович неодноразово заявляв, що звертався до Володимира Путіна з проханням про поліцейську миротворчу місію і також закликав лідерів Німеччини, Польщі та Франції – країн, що брали участь у підписанні мирного плану, – негайно втрутитися у ситуацію.
Вельми показовим є той факт, що буквально нещодавно досить активну медійну діяльність розгорнула мертва де-факто “Партія регіонів” – політичне дітище президента утікача. Випадковість чи справді підготовка до виборів?
До речі, про випадковості. Віктор Янукович, обіймаючи вищі керівні посади в країні хворів рідко, але саме тоді, коли від нього, як державного діяча, очікували зважених адекватних і оперативних рішень. Приміром, у самий розпал Революції Гідності він пішов на лікарняний. Причина — ГРЗ.
А в буремному (у виборчому сенсі) 2004 році тоді ще кандидат в президенти Віктор Янукович зліг на лікарняне ліжко після того, як в нього жбурнули яйцем в Івано-Франківську. Тоді його госпіталізували в реанімаційне відділення обласної лікарні через різке падіння артеріального тиску.
В реанімацію через коліно
Примітно, що наразі, попри те, що проблеми у екс-президента були з коліном, в лікарні ім. Скліфосовського Віктор Янукович теж перебував у реанімаційному відділені. Виникає цілком логічне питання: чи дійсно ймовірна травма несла загрозу життю, чи все ж таки у страху очі таки надто великі?
Тим часом один із адвокатів колишнього президента — Віталій Сердюк продовжує наполягати, що в ході процесу судді усіляко підіграють стороні обвинувачення:“Справа Януковича – це справа про втрату Україною частини своєї території. І суд мав дослідити, хто винен у цьому. А ми стикаємося із тим, що замість об’єктивного розслідування, заслуховування Віктора Януковича і свідків, вивчення доказів і експертиз, ми побачили згортання демократичних процесів суддями і владою, які не зацікавлені у справедливому розслідуванні. Усі їхні дії були спрямовані на те, щоби суспільство не отримало об’єктивної інформації про справу”.
Загалом, за словами правників, це справді справа самого Віктора Януковича виступати під час дебатів годину, хвилину чи півроку. Затягування ж процесу експерти називають опрацьованою тактикою адвокатів, які тягнуть кота за хвіст, аби підготувати звернення до Європейського суду з прав людини з метою довести порушення прав свого клієнта під час судових засідань.
Варто зауважити, що ЄСПЛ багато разів розглядав скарги щодо недотримання судами прав підозрюваних, а його ухвали встановлюють, що реалізація цих прав є вищою, аніж терміни розгляду кримінальних справ у судах.