Новий політичний сезон стартував! Питання безпеки, виборчий Кодекс та бюджет-2019. Це — ключові пріоритети для парламентарів на найближчу IX сесію Верховної Ради, яка триватиме до кінця січня наступного року.
Для роботи депутатів, які засмаглі і сповнені сил щойно вийшли із відпусток, заплановано дев’ять пленарних тижнів, шість засідань комітетів і ще п’ять неділь роботи з виборцями.
Спікер Андрій Парубій анонсував порядок денний народних обранців, до якого увійдуть усі документи, які парламентарі пообіцяли, але так і не ухвалили під час попередньої сесії. Зокрема, йдеться про оновлення складу Центрвиборчкому та зняття депутатської недоторканності. Також напередодні пленарного старту йшла мова про ініціативу президента щодо внесення змін до Конституції про незмінність курсу України на НАТО та Євросоюз.
Також голова ВР зробив і інший — фінансовий акцент. Зокрема пан Парубій зазначив наступне: “Я мав розмову з прем’єр-міністром, щоб проект бюджету на наступний рік був поданий вчасно і щоб ми, як і минулого року, змогли предметно обговорити цей документ і затвердити його не під ялинку, а згідно з графіком”.
До речі, про бюджет. Саме на поточному тижні до України приїздить місія Міжнародного Валютного Фонду (МВФ), ключовим завданням якої є вивчення збалансованості головного фінансового документу держави перед наданням чергового траншу. Місія МВФ працюватиме в нашій країні з шостого по 19 вересня.
Тим часом віце-прем’єр Павло Розенко заявляє, що проект головного фінансового документу країни буде внесено вчасно, а можливо ще й раніше, визначених законодавством часових термінів. Бюджетний дедлайн, нагадаємо, це 15 вересня. Також пан Розенко запевняє, що в новому році зростуть мінімальні зарплати та пенсії, але разом з тим, не слід забувати про заяву глави уряду Володимира Гройсмана про суттєве підвищення ціни на газ для населення, що апріорі потягне за собою суттєве зростання цін на продукти харчування та інші товари і послуги.
За інформацією “Голос-Інфо”, значна частина коштів бюджету на 2019 рік буде спрямована на посилення обороноздатності країни і підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.
Втім, повернімося до понеділкової погоджувальної ради парламенту, під час якої мали змогу озвучити свої пріоритети представники усіх фракцій Верховної Ради.
Лідер опозиційної фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко зосередилися на критиці чинної влади. “У нас, починаючи від президента, лунає патріотична риторика, яка на жаль стала ознакою поганого тону. Всі знають, що останній притулок негідників — це така собі патріотична риторика. А тим часос стрімко зростає торгівля з країною агресором, причому як імпорт, так і експорт. Йде торгівля в тому числі товарами військового призначення, нафтопродуктами, зрідженим газом і так далі”, – зазначила пані Тимошенко. Також вона повідомила про те, що очолювана нею політична сила розробила меморандум щодо незмінності курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію та відновлення територіальної цілісності та суверенітету України. Юлія Володимирівна виступила з ініціативою, щоб усі лідери фракцій та кандидати в президенти підписали цей документ. Під завісу свого спічу Тимошенко назвала владу особливими щурами, які не біжать з корабля, що тоне з порожніми кишенями.
Лідер однойменної фракції “Радикальної партії Ляшка” був як завжди емоційним. Пріорітети РПЛ Олег Валерійович окреслив так: “Ми вимагаємо підтримати нашу ініціативу про скорочення чисельності депутатів і чиновників, ліквідацію посади прем’єр-міністра, прямі вибори суддів. Також Радикальна партія вимагає негайно підвищити пенсії. Мінімальна пенсія має складати хоча б три тисячі гривень при нинішніх цінах. Також ми вимагаємо перерахувати пенсії колгоспникам і повернути заслужені пільги чорнобильцям, які у них забрали незаконно”. Окрім того, Ляшко закликав не допустити закриття поштових відділень і скорочення листонош у селах.
Перші тижні роботи 9-ї сесії Верховної Ради необхідно присвятити звітам усіх міністрів уряду, – вважають у парламентській депутатській групі “Відродження”. Співголова цієї групи Віктор Бондар безапеляційно заявив: “Я пропоную почати засідання Верховної Ради в останній передвиборчий рік з аналізу того, що відбулося за чотири роки. Давайте покличемо до ВР увесь склад Кабміну і заслухаємо кожного міністра: що він зробив за останні роки, чим відзначилася його діяльність, що в підсумку ми маємо по кожному напрямку – по транспорту, енергетиці, фінансах тощо. І стосовно кожного міністра нехай парламент прийме рішення, чи працюватиме він далі, чи його відразу потрібно відправляти у відставку і шукати заміну”.
Представники “Опозиційного Блоку” вимагають в першу чергу розглянути соціальні закони. Про це заявив співголова фракції ОБ Юрій Бойко. Зокрема, він зазначив, що парламент пішов на канікули, залишивши дуже багато боргів: “Борги різні – починаючи з відсутності гарячої води в Києві та закінчуючи невиплатою зарплати шахтарям. І при чому парламент відпочивав, а люди їхали сюди, до Верховної Ради, шукаючи справедливості. Сюди приїжджали чорнобильці, які мають на руках рішення Конституційного суду про відновлення соціальних виплат, які були скасовані парламентом в грудні 2014-го. Приїжджала делегація двох вугільних об’єднань, яким не виплатили зарплату. Приїжджали військові пенсіонери, які вимагають справедливості при нарахуванні пенсій. Судячи з порядку денного парламенту, вони приїдуть сюди знову, тому що ні на одне зі своїх питань вони не отримали відповіді”. Також в Опоблоці вимагають звіту уряду про виконання соціальних виплат і рішень та програм з подолання економічної кризи в країні.
Лідер БПП Артур Герасимов ключовим пріоритетом в роботі парламентарів визначив якнайшвидше оновлення складу ЦВК. Також керівник пропрезидентської фракціїї важливими назвав питання зняття депутатської недоторканності, а також включення до Конституції (причому не лише безпосередньо в текст, а й в преамбулу — Авт.) незмінного курсу в ЄС та НАТО.
В коаліційному “Народному Фронті” теж переймаються зміною складу Центрвиборчкому. “Проведення виборів зі старим складом ЦВК автоматично означає їхню нелегітимність – це зірвані вибори, це удар по країні. Тому голосуємо, обираємо відповідно до рекомендацій наших західних партнерів і відправляємо нову ЦВК працювати”, – підкреслив керманич парламентської збірної “фронтовиків” Максим Бурбак. При цьому пан Максим скромно промовчав про те, що саме через демарш НФ склад ЦВК не було оновлено в ході минулої сесії.
Також лідер “Народного Фронту” зазначив: “ Ми не дозволимо зробити бюджет заручником будь-чиїх виборчих кампаній, використання прийняття бюджету для популістичних, беззмістовних, не підкріплених фінансовими можливостями обіцянок. Бюджет має бути прийнятий. Військові, вчителі, медики, державні службовці – отримувати зарплати. Армія ставати ще сильнішою. S І обов’язково у бюджеті мають бути передбачені кошти на проведення виборів”.
Олег Березюк, лідер фракції “Самопоміч” своєю чергою зробив наступний акцент: “Основними завданнями дев’ятої сесії парламенту, котра розпочинається цього тижня, є безпека та ухвалення збалансованого бюджету на 2019 рік. Бюджет – це безпека. Тому важливим є питання про податок на виведений капітал. Чому він гальмується? Так, президент говорить про це. Але не говорити, а робити за п’ять років можна було це. І Виборчий кодекс. Це питання номер один, бо саме через вибори в Україну прийдуть ті, хто сьогодні має реванш, хто був непокараний і хоче прийти до влади, щоб віддати цю країну в рабство віковічному ворогу”.
Слово “реформа” дратує українців, вони не чекають нічого від влади і не вірять, що вона буде вирішувати якісь проблеми. Про це на засіданні погоджувальної ради заявив депутат від групи “Воля народу” Ярослав Москаленко: “Людей сьогодні дратує слово “реформа”. Тому що поки всі реформи тільки збільшили ще купу проблем. До сих пір ніхто на місцях не може дати алгоритм дій і схему впровадження реформ, і громада цей нелегкий шлях проходить сьогодні сама. А народним депутатам просто нічим відповісти на невдоволення людей. Парламент також переливає з пустого в порожнє, вариться в своїх проблемах”.
Отже, “Голос-Інфо” проаналізував всі ключові питання через які “болить голова” у всіх без виключення парламентських гравців. Лідери фракцій змагаються у красномовстві і зі шкіри лізуть задля того, аби сподобатися пересічним українцям. Але усіх їх об’єднує одне — бажання вдалого самопіару на старті грядущих парламентських та президентських виборів, привид яких уже блукає парламентськими залами та кулуарами…