Рішення про початок широкомасштабного вторгнення в Україну президент рф володимир путін ухвалював одноосібно, до обіду 23 лютого він ще вагався. Наказ про початок воєнної агресії на світанку 24 лютого путін також віддавав особисто, вивівши на зв’язок усіх командувачів усіх угруповань.
Під час ухвалення рішення диктатор керувався не холодним розрахунком, а хворобливим потягом до дат і символізму, а також важливим для нього аргументом: “робитиму, бо можу це зробити”. Про це в інтерв’ю українським журналістам розповів очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.
За словами начальника української розвідки, рішення про широкомасштабну війну проти України путін ухвалював одноосібно – буквально за лічені години до вторгнення.
“Він ухвалював рішення особисто, хочу це підкреслити. Ніхто особливого впливу на ухвалення цього рішення не мав. Я вам навіть більше скажу: в день початку війни він особисто вивів на зв’язок командувачів усіх угруповань, заслухав формальну доповідь про готовність до початку і формально особисто дав команду на початок воєнної агресії. Він – хвора людина, ви маєте це розуміти, яка дуже залежна від символів, дат, символізму і тому подібного”, – зазначив Буданов.
За словами очільника ГУР, вторгнення в Україну було найгіршим з усіх можливих рішень, які міг ухвалити путін, аби змусити Україну виконувати свої ультиматуми. Однак він обрав пряму й неприкриту агресію з-поміж безлічі “гібридних способів”.
Один із таких варіантів Буданов спробував спрогнозувати.
“Це комбінація і активних дій, і інформаційної політики. Суть проста: він різко піднімає, як то кажуть, градус по Донецькому і Луганському регіонах, виходить на перемовний процес. Під час перемовного процесу ще більше піднімає градус, завдає кількох ударів високоточною зброєю по певних об’єктах в Україні та створює атмосферу хаосу всередині країни. І під цим тиском змушує підписати необхідні йому умови”, – розповів очільник ГУР.
Саме про такі й подібні варіанти дій доповідали путіну представники його оточення. Однак диктатори рідко прислухаються до будь-кого, крім себе.
“Це все було набагато логічніше, і всі йому казали, що є інші варіанти. Але він обрав саме пряму агресію. Чому він так зробив? Вірогідніше за все тому, що, як і всі диктатори, він вірив у те, що я роблю ту чи іншу дію не тому, що це краще чи гірше, а виключно з того, що я можу це собі дозволити. І от він це зробив”, – констатував Буданов.
За словами очільника ГУР, українська розвідка знала про дату вторгнення. І це, стверджує він, дозволило уникнути значно більших руйнувань та втрат, ніж ті, яких зазнала Україна у перші години та дні нового етапу російської агресії.
“Я ж вам кажу: ми знали точну дату. Те, що у відкриту преса дає, ви маєте розуміти, це не завжди те, що доводиться, скажімо так, по закритих каналах”, – сказав Буданов.
На уточнювальне запитання щодо доповідей керівництву країни він відповів:
“Як ви бачите, Україна утрималася. Значить, реакція була”.
При цьому Буданов констатував: в української розвідки була інформація щодо низки дат можливого початку нападу. Однак говорити про точний час вторгнення можна було лише за кілька годин до його початку.
“путін ухвалив остаточне рішення про початок бойових дій близько 15:00 23-го числа. До обіду 23 лютого були ще певні вагання, підготування і так далі. До цієї дати він міг використати будь-який варіант”, – зазначив голова ГУР МОУ.