Абсолютна більшість українських експертів, опитаних Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва напередодні 5-ї річниці Революції Гідності, вважає, що Майдан досягнув перемоги, і ця позиція домінує вже п’ятий рік поспіль
Про це повідомила сьогодні, 20 листопада, директорка Фонду Ірина Бекешкіна під час прес-конференції , на якій було оприлюднено результати опитування експертів, присвяченого оцінці подій на Майдані, їх наслідків та уроків на майбутнє.
Опитування, в якому взяли участь 80 вітчизняних експертів, пройшло з 12 по 18 листопада цього року.
Серед найвагоміших позитивних наслідків Майдану експерти відзначили, насамперед, підписання Угоди про асоціацію з ЄС та отримання безвізового режиму; активізацію громадянського суспільства та волонтерського руху; зміну влади внаслідок усунення режиму Віктора Януковича та часткове оновлення політичних еліт; консолідацію української політичної нації і зростання національної свідомості громадян.
Важливими досягненнями Майдану також вважають початок низки реформ у різних сферах суспільного життя та посилення впливу на владу громадянського суспільства , хоча така думка є менш поширеною.
На думку опитаних, характеристика Євромайдану, як революції за демократизацію та європейський вибір, залишається незмінною. Однак другим найбільш поширеним серед експертів розумінням подій Майдану є те, що ці події були скоріше рухом «проти», а не «за», спрямованим проти чинної влади, яка прагнула встановити авторитарний режим та часто діяла у протизаконний спосіб та у власних інтересах, чим скомпрометувала себе в очах суспільства.
Головною метою Майдану, що й досі не реалізована, експерти вважають «перезавантаження» системи влади та оновлення принципів її діяльності, прихід якісно нових еліт та люстрація старих. Не було також здійснено систематичної боротьби з корупцією, деолігархізацію влади, якісної реформи правоохоронних органів та судочинства, а також не досягнуто економічного зростання і не покарано представників попереднього режиму за їхні посадові злочини та злочини проти Майдану.
До негативних наслідків Майдану відносять втрату Україною територіальної цілісності внаслідок збройної агресії Росії, хоча експерти визнають, що це результат не самих подій на Майдані, а реакція Росії на революційну ситуацію в Україні та бажання «сусідки» скористатися тимчасовою слабкістю української держави. При цьому конфлікт з Росією деякі експерти розглядають і як консолідуючий фактор для українського суспільства, водночас визнаючи високу ціну цього конфлікту для України. Частина з них також вважає, що події на Майдані призвели до економічного падіння в країні .
Але, як зауважив, один з учасників прес-конференції, професор політології НаУКМА Олексій Гарань, економічні негаразди України з Майданом пов’язали лише 16 з 80 експертів.
Щодо оцінки актуальної політичної ситуації в Україні, то більшість опитаних експертів визнала повторення Майдану у найближчий рік-два неможливим або малоймовірним. Така думка переважає вже другий рік поспіль. Втім, близько третини опитаних вважають такий розвиток подій можливим чи навіть впевнені у його реалізації.
За словами екс-директора фонду «Відродження» Євгена Бистрицького, одним з найбільш негативних наслідків урядування післямайданної влади – майже повне її фактичне відмежування від громадянського суспільства.
«Майдан задав один важливий принцип – живий діалог і взаємодія влади та громадянського суспільства. Влада могла використати цю взаємодію з великим ефектом для успішного проведення реформ. Було наче спільне порозуміння в цьому питанні, але коли, приблизно навесні 2016 року, настав час для імплементації цих реформ, громадянське суспільство відразу стало «каменем спотикання» для влади, яка зараз проти деяких активістів веде приховану, а іноді й відверту боротьбу. І не випадково падіння рівня довіри до влади сьогодні досягло критичної позначки, особливо, якщо врахувати баланс «довіри-недовіри», – зазначив експерт.
Ще один з учасників прес-конференції , представник «Transparency Internatinal Ukraine» Олександр Калітенко, зауважив , що за словами одного з іноземних гостей недавньої міжнародної конференції ,«в Україні за останні роки вдалося побудувати найбільш відкриту корупцію у світі».
«Ми бачимо , що безкарність корупціонерів і відсутність належної судової системи заважає динаміці руху країни до прогресу. Український бізнес , за деякими опитуваннями, теж вважає однією з найбільших проблем корупцію і неефективність судової системи. Нові антикорупційні органи, на жаль, і досі ще малоефективні. А нагадаю, що боротьба з корупцією була однією із головних вимог Майдану. Тому не варто дивуватися, що рівень індексу сприйняття корупції нашої країни погіршується з кожним роком», – зазначив аналітик.
Тому, за висновками експертів, підсумувала Ірина Бекешкіна, щоб досягнути цілей Майдану треба зосередитися на ефективній боротьбі з корупцією, реформуванні правоохоронних органів та судової системи, а також на економічному розвиткові.