Дослідники з Кембриджського університету знайшли молоду зірку, навколо якої обертаються планети з масою в десять Юпітерів.
Роботу опублікували в журналі The Astrophysikal Journal Letters, пише Уніан.
На відстані 500 світлових років “зірка-немовля” CI Tau, якій всього 2 млн років, зібрала навколо себе аномально великі планети на екстремальному орбітальному відстані.
Чотири планети обертаються по так званому протопланетному диску з пилу і льоду. Найбільша з планет системи CI Tau в десять разів перевищує масу Юпітера – найбільшої планети Сонячної системи. Найменша з них має масу Сатурна.
Крім цього, планети розташовані на надзвичайно великій відстані. Якщо віддалена карликова планета Плутон знаходиться на відстані всього в 102 рази далі, ніж дистанція від Сонця до найближчого Меркурія, то остання планета в CI Tau розташована в 1000 разів далі від своєї зірки, ніж перша.
Також вченим незрозуміло , чому найбільша планета – CI Tau b або “гарячий Юпітер” – знаходиться так близько до своєї зірки. Газові гіганти не можуть формуватися на такій відстані через гравітації, радіації і зоряний вітер.
“В даний час неможливо сказати, поширена чи екстремальна планетарна архітектура CI Tau в інших подібних системах. Спосіб виявлення цих споріднених планет – через їх вплив на протопланетний диск – не буде працювати в більш старих системах, які більше не мають протопланетного диску”, – розповідає астроном Кеті Кларк з Кембриджського університету.
Якщо вчені зможуть знайти подібні планетарні системи – це допоможе з’ясувати, що з ними відбувається і як зовнішні планети впливають на переміщення своїх величезних сусідів до зірки.