У пресу днями потрапила інформація про непорозуміння, які виникли між президентом Порошенко та главою його адміністрації паном Райніним. В кулуарах подейкують: “горщики побили” настільки, що начебто гарант Конституції ініціює відставку керівника АП. Втім, про все по порядку.
Забігаючи наперед, зауважимо: президент і глава його адміністрації ані підтвердили, ані спростували чутки, які викликали різноманітні версії того, що, ймовірно і сталося на Банковій.
А сталося начебто наступне. Днями, у ході закритої “летючки” на Банковій Ігор Райнін висловив сумніви щодо переобрання Петра Олексійовича в ході виборів 31 березня на другий президентський термін. Висловивши сумнів, Райнін (знову ж таки, якщо вірити кулуарним чуткам) запропонував з тим, аби залишитися на політичній верхівці і не скотитися на маргінес, ключову ставку зробити на парламентські вибори, які відбудуться цьогоріч восени. Ба, більше, чинний керівник АП запропонував спеціально “під вибори -2019” створити нову політичну силу. Аргументація проста — низький рейтинг нинішньої пропрезидентської фракції БПП. До слова, на даний момент фракційна збірна Блоку Петра Порошенка є найчисельнішою (135 нардепів) у Верховній Раді. Саме тому, можна припустити, що подібна ініціатива Райніна й справді мала місце, адже ризики для партійної команди діючого глави справді існують і, як свідчить соціологія — ризики досить серйозні.
За інформацією, яка просочилася з товстих стін президентської адміністрації, Петро Порошенко дізнався (що й не дивно) про ініціативу глави АП і, назвавши його не інакше як зрадником, виступив “за” його відставку з займаної посади. Як розповів “Голос-Інфо”один із політологів, який є близьким до Банкової, дещо охолонувши, глава держави, висловив припущення, що, можливо й не піде на такий радикальний крок, як відставка керівника своєї адміністрації. Причина — наразі, у розпал виборчої кампанії виносити сміття з власного політичного дому, маючи при цьому не найкращі рейтингові позиції, м’яко кажучи, ризиковано.
Хто такий Райнін?
Новим керівником адміністрації президента Ігор Райнін, який до цього очолював Харківську облдержадміністрацію, став у серпні 2016 року.Інший харків’янин – Борис Ложкін, який керував Адміністрацією з першого дня президентства Петра Порошенка, перейшов на роботу до Національної інвестиційної ради, залишаючись при цьому радником глави держави.
Ігор Райнін народився 6 серпня 1973 року у Харкові. У 1997-му закінчив Харківський авіаційний інститут за спеціальністю «Двигун і енергетичні установки космічних літальних апаратів», у 2000 році здобув диплом магістра державного управління у харківській філії Національної академії державного управління. У 2003 році здобув ступінь кандидата наук з державного управління.
На державну службу Ігор Райнін прийшов у 2001 році, перед цим попрацювавши у низці «підприємств реального сектору економіки Харківщини».
З 2001 по 2010 рік нинішній голова АП працював у Головному управлінні економіки Харківської ОДА – спочатку заступником, потім першим заступником начальника.
Після приходу до влади Віктора Януковича пан Райнін подався в бізнес: займає посаду заступника гендиректора ТОВ «Сінтофлекс». Паралельно працює в облраді, куди обрався від «Батьківщини», харківське відділення якої в той час очолював чинний керівник МВС Арсен Аваков.
До Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін повернувся у квітні 2014-го, після перемоги Євромайдану. Тоді він став заступником щойно призначеного губернатора Ігоря Балути. Проте вже у листопаді того ж року він переїздить до Києва. Пана Райніна призначають заступником голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна. На Банковій він відповідає за питання документообігу та протокольного забезпечення.
Утім, на початку лютого Ігор Райнін повертається до Харкова. Його несподівано призначають головою ОДА замість Ігоря Балути.
Адміністрація президента: підводні течії
Хай там як, але в оточенні Петра Порошенка кажуть, що остаточного рішення щодо подальшої кадрової долі Ігоря Райніна глава держави ще не прийняв. До речі, у складі делегації, яка нещодавно разом з Порошенко перебувала в Стамбулі за томосом про автокефалію Райніна не було, хоча в Туреччину разом з гарантом Конституції полетіли, наприклад, віце-прем’єр-міністри Степан Кубів і Геннадій Зубко, міністр оборони Степан Полторак, які до отримання томосу мають приблизно таке ж відношення, як хуртовина до спекотного літа.
В політичних колах жваво обговорюють ще одну версію того, чому між Порошенком і Райніним пробігла чорна кішка. Мова йде про негласну жорстку конкуренцію між харків’янином Райніним та чинним мером першої столиці Кернесом за вплив на мажоритарні округи під час грядущих парламентських виборів. Якщо розвивати цю версію, то справді можна припустити, що і харківський градоначальник, і чинний очільник президентської адміністрації хочуть мати “своїх у дошку” людей у майбутній Верховній Раді. Цікавий момент: кандидати від партії “Відродження”, до якої входить Геннадій Кернес, в ході виборів 2014 року, перемогли в 8 з 14-ти округах в Харкові і області . Навряд чи “апетити” цієї політичної сили зменшились. Це — з одного боку.
З іншого боку, Кернес (принаймні, публічно) підтримує на виборах чинного главу держави, тому його неформальні домовленості з Петром Порошенко справді можуть мати місце. Інша річ, чи вдасться популярному на Харківщині Кернесу конвертувати свої рейтинги в рейтинги Петра Олексійовича? У цьому, на переконання експертів, є багато сумнівів, оскільки рівень підтримки чинного президента у цьому регіоні, скажімо так, залишає бажати кращого.
… у біографії Ігоря Райніна є спортивна сторінка: до 15 років він серйозно займався в секції футболу харківського «Металіста», і, судячи з його власних слів, футбол багато чого навчив його в житті. Близькі до пана Райніна люди кажуть, що він часто порівнює політичний процес саме з цією грою. Мовляв, у політиків можуть бути різні людські стосунки, «в роздягальні можна хоч битися між собою, однак на футбольному полі ми повинні бути заодно, грати однією командою».
В усіх цих кулуарних іграх є один нюанс. Не є великою таємницею, що Райніна у вузьких колах називають “людиною Авакова”, який має вплив у Харкові і вже начебто домовився про підтримку кандидата в президенти Юлії Тимошенко. То ж виходить конфлікт інтересів: глава АП і ймовірного претендента на пост глави держави Петра Порошенка у розпал жорсткої виборчої гри може перейти на протилежну частину поля, де капітанами є тандем Тимошенко/Аваков. Чи станеться такий кульбіт наразі прогнозувати досить складно, але очевидно, що це стане відомо вже скоро, оскільки виборчий час “Ч” – не за горами.