Протягом останнього відбувся черговий етап підвищення цін на пальне на українських АЗС. Станом на 14 січня, вартість зросла на 0,20-2,50 грн/л, залежно від оператора та виду пального.
Факти ICTV запитали в аналітика Консалтингової групи А-95 Артема Куюна, чому останній тиждень ростуть ціни на пальне та автогаз, як на це впливають нові ставки акцизів і валютний курс, а також чого очікувати далі.
Ціни на пальне
Галузеве видання enkorr з посиланням на ціновий моніторинг Консалтингової групи А-95 повідомляє, що на ситуацію на ринку вплинула низка факторів – курс валют і підвищення акцизів з 1 січня.
Середня ціна на дизельне пальне збільшилася на 65 копійок за літр – до 53,77 грн/л, на бензин А-95 – 21 коп. (до 56,07 грн/л), А-95+ – на 16 коп. (до 59,26 грн/л).
Ціни на бензин подекуди зросли від 40 копійок на 1 грн/л. Середня вартість автогазу за останній тиждень зросла на 46 копійок за літр – до 36,28 грн/л.
– Акцизи впливають на це напряму. Ми бачимо, що з 1 січня акциз на автогаз збільшився на 1,30 грн. Так співпало, що паралельно з підвищенням акцизу дорожча пальне, зокрема, автогаз в Європі, звідки ми імпортуємо основну частину.
Тому бачимо, що така динаміка реально є. Звичайно, вона не миттєва. Воно трохи гальмується запасами газу, які були створені у грудні, але їх не так багато, – зазначив аналітик Консалтингової групи А-95 Артем Куюн.
Підвищення цін на пальне
Експерт вважає, що ще через тиждень українці побачать остаточну ціну на пальне після нових ставок акцизів.
– Тобто 1,30 грн плюс до рівня до кінця грудня – це акциз. Наскільки ще більше зросте ціна через здорожчання закупки – ми поки що сказати не можемо. Ми не розуміємо, чи закінчиться це зростання, бо воно досі триває. Десь на 10, 20, 15 доларів кожного тижня зростає в Польщі, Румунії та інших, – пояснив він.
За його словами, українські оператори не мають можливості гальмувати чи компенсувати це здорожчання шляхом зменшення торгівельної націнки. Він зазначив, що ця націнка на автогазі, як правило, мінімальна в Україні.
– У середньому ми бачимо, що ціна може сягнути десь на рівні 37 грн на автогаз. Але разом з тим, те, що я хотів би зазначити, що це дуже висока ціна. Не враховуючи кризи весни 2022 року, то це найбільша ціна, яка у нас була.
Звичайно, коли в січні вже повністю відіграється цей акциз, здорожчання буде настільки мінімальним, наскільки це можливо. Кожна копійка зараз в ціні буде викликати зменшення продажів додатково. Оператори в цьому не зацікавлені, – сказав він.
Артем Куюн пояснив, що українські оператори задіюють всі можливі та наявні ресурси, щоб загальмувати ціни на пальне. На його думку, ціни зростуть ще більше, ніж вони є зараз.
– Ми розуміємо, що якщо там середня ціна 36,85 грн з новим акцизом, то це буде десь 38 грн у великих операторів, і на кілька грн нижче у дрібних, – наголосив аналітик Консалтингової групи А-95.