Днями поки що чинний президент Петро Порошенко зібрав під одним дахом нардепів від фракції свого імені — БПП та представників уряду, яких делегувала в КМУ однойменна фракція задля формування “дорожньої карти” для участі у осінніх парламентських виборах.
Основною новиною цього засідання стала ініціатива глави держави щодо проведення певного партійного “кастингу”. “Щоб потрапити у список БПП відтепер потрібно буде пройти праймеріз”, – написав у Facebook представник адміністрації президента, один зі спікерів виборчого штабу пана Порошенка Володимир Горковенко. За його словами, Петро Порошенко має намір невдовзі анонсувати «нові обличчя у власній команді». «Питання не в тому, що хтось «на вихід», а в тому, що ціна надто висока, щоб брати у список будь кого», – зауважує пан Горковенко.
Зустрічі з політичними соратниками передувала акція “Дякуємо, Петре!”. Люди прийшли під стіни президентської адміністрації, аби висловити свою подяку за всі досягнення пана Порошенка на посту президента (частіше за все у приватних розмовах люди згадували томос, безвіз, відбудову армії).
Ця зустріч стала вельми показовим моментом, який свідчить про те, що, ще не вийшовши остаточно з одного виборчого виру, Петро Порошенко з головою занурився в інший, а саме парламентську кампанію. Про намір вести свою команду у Верховну Раду президент під час спілкування з людьми “face to face” говорив неоднооразово.
Політологи, з якими ми спілкувалися переконані в тому, що Петро Порошенко позначив свою мету на найближчу перспективу. Мета полягає в тому, щоб максимально зберегти мобілізаційний порив свого виборця з тим, щоб кувати електоральне залізо, поки воно не охололо. В цілому, на думку експертів, на сьогоднішній день найбільш вигідний для Петра Порошенка сценарій – дострокові парламентські вибори. Тоді б він міг розраховувати на дуже хороші результати для політичної сили власного імені – БПП.
Чисто процедурно здійснити операцію «парламентська перезавантаження» гранично складно, якщо не сказати неможливо – за півроку до чергових виборів Раду не можна достроково відправити на вибори. А час не терпить. Проте, деякі експерти вважають, що при консенсусі сторін (зокрема, Порошенка і Зеленського) в календарний графік таки можна вкластися. Так, політолог Олександр Кава, коментуючи нинішню політичну ситуацію, говорить наступне: «Обидва – і Зеленський, і Порошенко – сьогодні зацікавлені в якомога швидшому проведенні парламентських виборів. Думаю, що ідея розпуску Верховної Ради буде підтримана двома лідерами президентської виборчої гонки і вже влітку відбудуться позачергові парламентські вибори».
За нашою інформацією, у Петра Порошенка план-максимум полягає в тому, щоб отримати велику фракцію в майбутньому парламенті, що дозволяє йому претендувати на крісло голови Верховної Ради. Ця посада необхідна політику для двох цілей. По-перше, для того, щоб аж до наступних президентських виборів-2024 постійно перебувати в центрі медійної уваги і не випадати з інформаційної порядку денного. По-друге, в нинішніх розкладах парламент може стати ключовим політичним майданчиком в країні. А значить Порошенко буде мати надсерйозні можливості впливати на хід подій в державі.
Проте, зараз ключове завдання Петра Порошенка полягає в тому, щоб зберегти кістяк своєї команди в стінах Верховної Ради. Тут варто враховувати, що фракція БПП сама по собі неоднорідна, і там є свої центри впливу. За нашою інформацією, незабаром після офіційного оголошення результатів президентських виборів в вільне політичне плавання (незалежно від того, будуть вибори в Раду плановими або позачерговими) відправиться УДАР Віталія Кличка, а значить соратники столичного мера підуть на парламентські вибори окремо. Буквально днями про свій окремий від Порошенка похід в наступний парламент заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який, за інсайдерською інформацією, «підчепить» групу нардепів-мажоритарників з БПП. Дану групу, за нашими даними в чинному парламенті курує нардеп, представник Кабінету міністрів у ВР Вадим Денисенко і колишній в.о. міністра аграрної політики Максим Мартинюк. Також є висока ймовірність того, що від БПП «відчепиться» група депутатів, що орієнтуються на Олександра Третьякова, який, до слова, ніколи не забував про свої зв’язки з Коломойським.
“Голос-Інфо” поспілкувався з одним із чільних нардепів від БПП, який offrecords розповів про те, що зараз відбувається всередині цієї політсили: «Кожен депутат нашої фракції думає про персональне політичне майбутнє. Зараз одні колеги шукають притулок в інших прохідних політсилах, інші роблять ставку на мажоритарку, треті мають намір йти з президентом до кінця. Тобто, якщо говорити відверто у фракції БПП зараз «броунівський рух».
Ким може посилитися Порошенко перед парламентськими виборами? Не виключено, що до БПП можуть підтягнутися секретар РНБО Олексанр Турчинов і чинний спікер Верховної Ради Андрій Парубій зі своїми групами з «Народного фронту».
Цілком логічно, що політичне майбутнє БПП багато в чому пов’язано з рейтингом чинного президента. Однак тут потрібно враховувати, що нинішня «друготурова» підтримка пана Порошенка (майже 25%) не повністю буде екстраполюватися на рейтинг його політсили. Зараз рейтинг пропрезидентської партії коливається в межах 10-12%, що не тільки дозволяє їй без будь-яких проблем пройти в парламент на виборах 27 жовтня, але і завдяки наявності мажоритарників розраховувати на формування великої фракції в наступній Верховній Раді і грати далеко не останню скрипку в парламентському оркестрі. Отож, далі — буде. І, як засвідчують останні політичні тренди — буде точно не нудно. Тож літо на нас чекає однозначно гарячим і в прямому, і в переносному сенсі…