У соцмережах почали ширитися заклики перестати сплачувати за комунальні послуги. Причому не просто так – під це підводиться ідеологічна база. «Почалося все з того, що восени 2016 року я, через непомірне зростання тарифів та знецінення доходів, подав документи на отримання субсидії, – розповідає ініціатор, користувач Жора Жариков. – Весь опалювальний сезон накопичувався борг, а навесні 2017-го мені необґрунтовано відмовили у її наданні. Розуміючи, що не я один постраждав через злочинні дії влади, я вирішив боротись з таким свавіллям, обравши платіжний бойкот як найбільш прийнятну форму спротиву! Також я вирішив закликати інших споживачів, наслідувати мій приклад та щомісячно розміщував на своїй сторінці фото несплачених рахунків із відповідним закликом. За ці два роки, я пережив погрози судами і відчув підтримку небайдужих юристів, які запевнили мене у недієздатності олігархічних структур у судах! Отримував на свою адресу образи і погрози від проплачених ботів у соцмережах!
Але я не здаюся, мій борг уже 75 000!
Таких, як я, вже більше мільйона!
Загальний борг населення наближається до ста мільярдів!
До нас доєдналися 25 % отримувачів монетизованої субсидії.
Нас не залякати, у всіх житло не заберуть, бо це обвалить ринок нерухомості.
Не платіть цій банді!»
Проте ініціатива викликала суперечливе ставлення. З одного боку – нинішні монополісти викручують руки споживачам, як собі хочуть, і відмовитися від їхніх послуг надзвичайно складно. З іншого – зрозуміло, що безкоштовно ЖК-послуги ніхто не надаватиме, і коли, скажімо, в сусідній Польщі у 90-і комірне зросло в десятки разів (і, на відміну від України, не було ніяких субсидій), вони пережили справжній шок і не найкращі часи, але це був єдиний спосіб трансформувати постсоціалістичну Польщу в ту країну, куди ми почали не везти всілякі кип’ятильники тощо, а їздити на заробітки. Сам Жора Жариков пояснює свою кінцеву мету так: комунальні послуги надаються низкою дрібних постачальників (вона має постати після того, як країна позбудеться олігархів) за ринковою ціною, але так, щоб домогосподарство витрачало не більше 15 % свого доходу на оплату комуналки, а решту держава покриває субсидією.
Утім, хоча мета, яку поставив Жора Жариков, шляхетна, засоби її досягнення, м’яко кажучи, сумнівні. Ми обговорили з експертом ГО «Публічний аудит» Тарасом Галайдою ситуацією Жори Жарикова – і не лише його.
І от що з’ясували.
Після багаторазового підвищення тарифів на газ та інші комунальні послуги мільйони українців стали боржниками, а борги населення за ЖКГ виросли в рази і досягли на сьогодні 69,2 мільярдів гривень.
1. Борг
Якщо з якихось причин ви побачили борг у себе в квитанції або отримали вимогу погасити борг від постачальника ЖК-послуг, насамперед необхідно провести звірку з постачальником і з’ясувати причини виникнення боргу. Найчастіше буває, що постачальник невірно зробив розрахунки, не врахував покази лічильників або зарахував оплату не за ту квартиру. Після з’ясування всіх обставин ви будете чітко розуміти, обґрунтований це борг чи ні, і виходячи з цього, вибудовувати подальший алгоритм дій.
Якщо борг обґрунтований і ви випадково не сплатили квитанції або не мали на те коштів, можна скористатися договором реструктуризації, який пропонують укласти всі постачальники ЖК-послуг: це дозволить розбити борг на частини і гасити поступово впродовж декількох років, без відсотків, штрафів та інших додаткових витрат.
Якщо борг надуманий або ви маєте зустрічні претензії до постачальника ЖК-послуг, то природно потрібно відстоювати свою правоту, зокрема в суді.
2. «Лист щастя»
Якщо у вас борг за ЖК-послуги, то після листів і дзвінків від постачальника послуг вам прийде попередження з копією заяви в суд про видачу судового наказу.
Не варто лякатися, якщо отримаєте такий лист. Для самозаспокоєння можна сходити в суд, зазначений у листі, і в канцелярії з’ясувати, чи приходила така заява до них. У більшості випадків – це така форма залякування, і в суд ніхто нічого не відправляє, розрахунок на те, що людина злякається і побіжить в ощадкасу.
3. Судовий наказ
У будь-якому разі, якщо постачальник ЖК-послуг попросить суд видати судовий наказ про стягнення з вас боргу, копія такого наказу прийде до вас рекомендованим листом, із повідомленням, і з моменту отримання у вас є 10 днів, щоб його оскаржити.
Судовий наказ – це скорочена форма судового процесу, яка передбачає, що ви нічого не заперечуєте і з усім згодні.
Протягом 10 днів із моменту отримання судового наказу ви повинні подати заяву в суд про його скасування, оскільки не згодні з вимогами постачальника ЖК-послуг, вважаєте їх необґрунтованими, маєте зустрічні претензії тощо (ГО «Публічний аудит» має зразок).
Більшість боргів постачальники ЖК-послуг намагаються стягнути саме за допомогою судових наказів, оскільки це швидко і не так клопітно, як повноцінний судовий процес, у який вони вступають не так охоче.
4. Судовий процес
Якщо постачальник ЖК-послуг усе-таки, зважитися на повноцінний судовий процес, то у вас буде можливість довести свою правоту, а також можливість апеляції і касації. В цьому разі вам стане в пригоді все, що може підтвердити факт надання неякісних послуг, надання послуг не в повному обсязі, порушення умов договору про безперебійну подачі води, газу, електроенергії, порушення процедури відключення тощо. Для цього необхідно завчасно фіксувати всі порушення з боку постачальника послуг, регулярно писати скарги і претензії на якість послуг.
Більш детально з усіма тонкощами судового врегулювання житлово-комунальних боргів, можна прочитати в методичці «Борги за комуналку – як себе захистити», розробленій юристами «Публічного аудиту». Там же можна знайти всі необхідні зразки документів.
5. Відключення
Крім судів, основною формою впливу на боржників за ЖК-послуги є відключення.
Чинне законодавство дозволяє відключати ЖК-послуги, але за чітко регламентованими правилами, які в більшості випадків не дотримуються, що може бути підставою для оскарження незаконних дій постачальника послуги.
По-перше, відключати можна тільки боржника, але не весь будинок, під’їзд, або стояк, що часто роблять постачальники послуг, не маючи технічної або фізичної можливості відключити безпосередньо боржника.
По-друге, вас повинні завчасно письмово, під підпис, попередити про можливе відключення:
- по газу, опалення і воді не менше ніж за 3 доби до відключення,
- по електроенергії за 30 днів до відключення,
У разі надання квитанції про оплату боргу бригаді, яка приїхала відключати, відключення не проводиться.
Якщо боржник не відчиняє двері і перешкоджає проведенню відключення, постачальник має право вимагати від нього матеріальну компенсацію в судовому порядку.
Ламати двері, відключати силою чи відключати весь під’їзд або будинок постачальник права не має. Тільки вимагати компенсацію через суд.
Розуміючи, що суд – це клопітно, довго і витратно, постачальники часто йдуть на умисне порушення закону, відключаючи весь будинок або під’їзд під приводом аварійної ситуації.
Аварійна ситуація – це непередбачена ситуація, в якій постачальник і оператор мереж мусять реагувати негайно й оперативно, без попереднього повідомлення мешканців про відключення. Користуючись цим, постачальники часто імітують виклики аварійної служби, щоб шантажувати мешканців і незаконно відключати весь будинок або під’їзд.
Однак регламент роботи аварійних служб передбачає фіксацію (звукозапис) усіх викликів, а також реєстрацію:
– часу надходження повідомлення (заявки);
– адреси;
– прізвища заявника;
– причина надходження повідомлення (заявки);
– часу виїзду і прибуття на місце бригади аварійної диспетчерської служби;
– часу виконання заявки;
– характеру пошкодження і перелік виконаних робіт.
Це дозволяє довести фальсифікацію аварійної ситуації та факт незаконного відключення.
Також усім споживачам, які не мають боргів, у разі незаконного відключення належить грошова компенсація від постачальника в розмірі вартості недоотриманого обсягу послуг за весь період відключення, а також відшкодування матеріальної та моральної шкоди. І цим потрібно користуватися.
6. Судові виконавці
Судові виконавці – це остання стадії врегулювання боргів за ЖК-послуги.
Слід відзначити, що приватні виконавці передусім зацікавлені в хороших, великих судових справах, із багатомільйонними сумами. Бігати за пару тисяч гривень за бабусям, забирати чайники і пральні машини нікому не цікаво, це клопітно і невигідно, тому приватні виконавці в більшості випадків будуть відмовлятися від таких справ, і закон дає таку можливість. Такі рішення, як і раніше, будуть виконувати державні виконавці.
Але незалежно від того, хто прийде, приватний виконавець чи державний, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (83 460 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване житло, не здійснюється. В такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
Це можуть бути заощадження в банку, з/п, пенсія, стипендія, автомобіль, побутова техніка та інше майно.
Стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається при відсутності у боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності або недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі сум, що підлягають стягненню, а також при виконанні рішень про стягнення періодичних платежів.
Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі – підприємцю, які виплачують боржникові відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
З заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення в повному обсязі заборгованості:
- відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, в зв’язку з втратою годувальника, майнового та/або моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, – 50 %;
- за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, – 20 %.
Крім того, законодавство передбачає розстрочку і відстрочку виконання рішення на вашу заяву, але для цього необхідні поважні причини: хвороба боржника або родичів, низький дохід, стихійне лихо, знищення або псування майна тощо.
Також до боржника можуть бути застосовані обмеження виїзду за кордон, але тільки після рішення суду, якщо боржник відмовляється його виконувати і за письмовим зверненням виконавця до суду.
Отже, просто не платити за ЖК-послуги – не варіант: у держави знайдеться багато методів впливу на боржника, а у боржника – за бажання – теж багато методів прийти до консенсусу з державою.