Після кількох місяців невизначеності Державне агентство з питань кіно нарешті отримало нову очільницю. Нею стала Марина Кудерчук. Для багатьох це виявилося справжнім сюрпризом – до цього часу в кіноспільноті про неї майже нічого не чули.
І не дивно. Більшу частину кар’єри пані Кудерчук не мала до кіно жодного стосунку: на її рахунку дев’ять років роботи в податковій службі, ще три – в екологічній інспекції.
Кудерчук сама визнає, що з кіноіндустрією її пов’язують лише три останні роки, упродовж яких вона працювала в керівництві комунального закладу “Кіноконцертний зал ім. О. Довженка” в Запоріжжі та брала участь в організації Запорізького міжнародного кінофестивалю.
Призначення на посаду голови Держкіно людини з таким скромним досвідом здивувало багатьох представників кіноспільноти, частина з яких і без того були невдоволені останніми подіями навколо відомства.
Кілька місяців тому очікували, що новою очільницею агентства стане Юлія Сінькевич, яка має гарну репутацію в індустрії. Сінькевич, зокрема, є генеральним продюсером Одеського міжнародного кінофестивалю, співзасновницею Української кіноакадемії і входить до Українського оскарівського комітету.
Вона була єдиною з кандидатів на посаду, хто пройшов усі етапи відбору осіннього конкурсу. Здавалося, її призначення – лише питання часу, проте в листопаді стало відомо, що її кандидатуру відхилили.
Попри протести кіношників і обіцянки Сінькевич оскаржити це рішення, Кабмін вирішив провести новий конкурс на посаду, в якому зрештою й перемогла Марина Кудерчук. Ось що про все це думають у соцмережах.
“Глибока мудрість нової влади”
Кінокритик Сергій Васильєв іронізує над нерелевантним досвідом нової очільниці Держкіно:
“В тому, що головою Держкіна стала колишній податковий і екологічний інспектор є глибока мудрість нової влади, оскільки головні проблеми українського кіно – це фінанси і (мікро)клімат.
У тому, що про призначення було повідомлено в той час, коли тривав пресовий показ нового фільму Володимира Тихого “Наші котики” про те, як добровольці зупинили поширення Новоросії, є глибокі іронія та символізм.
Усі призначення нової влади слід по-своєму вітати і по-своєму підтримувати, оскільки вона, влада, вперше з радянських часів отримала можливість взяти на себе повну відповідальність за всі аспекти політики (“зе” всі) і вперше повною мірою користується нею.
Єдине, чого не можна дозволити новій владі – це скинути з себе цю відповідальність тоді, коли амбіції реформ поглине болото реальності”.
Режисер Марина Степанська, своєю чергою, радить “уважніше придивитися до Запоріжжя як мекки кінокадрів”: “Оскільки команда Зе в нас безперечно головний експерт по кіно і боксофісам, призначення заступниці запорізького губернатора очільницею Держкіно точно має сенс і приховану логіку.
Просто ми, рядові працівники кіногалузі, не в стані поки осягнути велич цього рішення.
Потребуємо часу і додаткової інформації.
Треба уважніше придивитися до Запоріжжя як мекки кінокадрів.
Вивчити боксофіс запорізького кіноконцертного залу ім. О. Довженка під керівництвом пані Кудерчук на предм… “
А журналістка Крістіна Бердинських відшукала у фейсбуці Марини Кудерчук фото 2018 року, на якому вона стоїть поруч із Володимиром Зеленським. “І навіщо була ця показуха із конкурсом взагалі?”, – запитує Бердинських.
“Відверто слабший кандидат виграє у відверто сильніших”, – резюмує результати конкурсу культурна оглядачка Олена Чиченіна.
Песимістичний у своїх прогнозах і письменник Андрій Курков: “Вже очевидно, що на українське кіно чекають непрості часи. Затребуваними якостями для призначення на високі посади тепер часто є безликість і некомпетентність”, – пише він.
А от народний депутат Микола Княжицький від оцінок професійних якостей Марини Кудерчук вирішив утриматися, але все одно чекає на роз’яснення причин її призначення: “Я бажаю успіхів пані Кудерчук. Перед нею серйозні виклики. І чекаю пояснень від уряду. Чим нова кандидатка краща і фаховіша від Юлії Сінькевич?”
Уряд призначив пані Кудерчук головою держкіно. Вона займалася аграрними питаннями у Запорізький ОДА і до цього керувала кіноконцертним залом. Я бажаю успіхів пані Кудерчук. Перед нею серйозні виклики. І чекаю пояснень від уряду. Чим нова кандидатка краща і фаховіша від Юлії Сінькевич, продюсера Одеського кінофестивалю, яку між іншим підтримував міністр культури ? І яку уряд відмовився призначати. Може , прем‘єр міністр пояснить ? Пане Гончарук, Вам не соромно перед українськими кінематографістами, які вперше зробили українське кіно культурним явищем за останні п‘ять років? Так, я розумію, що швидше за все рішення приймали на Банковій, але чому ви всі, шановні урядовці стаєте « кращими учнями»?