Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький скасував поїздку до Ізраїлю після коментарів ізраїльського колеги Біньяміна Нетаньяху з приводу Голокосту. Про це пише ВВС-Україна.
Ізраїльський прем’єр перебував у Польщі з державним візитом у четвер, коли його коментарі опинилися на шпальтах таких видань, як Haaretz та Jerusalem Post. Зокрема, ізраїльські ЗМІ процитували заяви Нетаньяху про те, що під час Голокосту “поляки співпрацювали з німцями”.
У своєму дописі у Твіттері пан Моравецький відреагував на публікації ізраїльської преси і підкреслив, що під час нацистської окупації Польщі “не було польського режиму”.
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що якщо опубліковані слова Нетаньяху підтвердяться, то “Ізраїль не буде гарним місцем для зустрічі”.
Польща викликала ізраїльського посла і в неділю заявила, що пан Моравецький не поїде на саміт, який має відбутися у вівторок.
Нетаньяху в свою чергу уточнив, що не мав на увазі польську націю або весь польський народ.
В адміністрації Нетаньяху оприлюднили роз’яснення: “На брифінгу прем’єр-міністр Нетаньяху говорив про поляків, а не про польський народ або про Польщу”.
З метою зміцнити зв’язки з членами Європейського Союзу Ізраїль запропонував провести зустріч Вишеградської четвірки, до якої належать Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина.
З історії конфлікту…
Під час Другої світової війни Польща зазнала жорстокої окупації нацистськими та радянськими режимами, померло понад п’ять мільйонів польських громадян, з яких три мільйони були євреями.
У розмовах про Голокост, країна протягом багатьох років виступала проти терміну “польські табори смерті”, вказуючи на те, що такі вирази вказують на співучасть поляків у діяльності нацистських таборів, побудованих на польській землі під час окупації.
У лютому 2018 року Польща запровадила суперечливий закон, що забороняє звинувачувати польську націю або державу у співучасті в Голокості.
Ізраїль виступив проти цього закону, і згодом Польща погодилася його змінити, прибравши трирічне ув’язнення в якості покарання за порушення.