Голова уряду Володимир Гройсман заявив про участь у передвиборчій кампанії. Це рішення мало кого здивувало, адже такий сценарій був передбачуваний. Тепер фахівці сперечаються щодо шансів Володимира Борисовича пройти до парламенту, зібравши солідну фракцію. Одні говорять, що у нього є для цього всі можливості, з іншого – що він не сприймається як самостійна політична фігура.
Весь час каденції Володимира Гройсмана на посаді голови уряду ламалися списи – наскільки самостійний він гравець. З самого початку його цілком справедливо називали креатурою Петра Порошенка. Земляки, друзі, вони досить комфортно працювали разом, що, до речі є однією з причин такого тривалого перебування Гройсмана на прем’єрській посаді: для України 3 роки – це майже рекорд.
Але своєю заявою щодо участі у парламентській кампанії прем’єр дав чіткий сигнал: прошу більше мене з Порошенком не асоціювати. І така позиція, до речі, може серйозно похитнути шанси самого Порошенка, адже вони гратимуть на одному електоральному полі.
Нагадаємо, Володимир Гройсман був народним депутатом від Блоку Петра Порошенка, причому до парламенту у 2014 році пройшов під четвертим номером партійного списку. Потім у 2016 році був обраний прем’єр-міністром, і, попри побоювання, став далеко не гіршим головою уряду. Так, за даними «Слова і діла», з 600 обіцянок, які дав Володимир Борисович, 51% виконані, 26% перебувають у процесі виконання, і 23% не виконані. Серед очевидних плюсів уряду Гройсмана – підвищення мінімальної зарплати, монетизація субсидій, індексація пенсій та інші соціальні гарантії. Щоправда, є й негативи – підвищення тарифів на ЖКП та незадовільний стан доріг, на які останніми роками було виділено безпрецедентне фінансування.
Велика перевага Володимира Гройсмана ще й у тому, що він не фігурував у жодному політичному скандалі та не встиг накопичити суттєвий «негатив». Навіть попри те, що він вважається людиною Порошенка. Але, схоже, на виборах 2019 року він йтиме окремо від президентської політичної сили.
Цей факт підтверджують експерти. Наприклад, політолог Тарас Березовець вважає, що прем’єр-міністр точно не піде на вибори з президентською політсилою, натомість спробує свої сили з «уламками» УДАРу та «Народного фронту», які можуть об’єднатися. А політичний експерт Володимир Фесенко не виключає, що Гройсману вдасться перетягнути до себе частину депутатів з БПП, які з радістю змінять політичний окрас після поразки Порошенка.
Як зазначають представники близького оточення Петра Порошенка, нині у президента і прем’єр-міністра досить напружені стосунки. Під час президентських виборів президент активно експлуатував соціальні теми – підвищення соціальних гарантій тощо. Які, щиро кажучи, до компетенції глави держави не належать. Тепер, коли Гройсман і Порошенко підуть на парламентські вибори окремими колонами, Петру Олексійовичу буде досить складно присвоювати собі досягнення уряду.
Розпрощавшись з президентом, прем’єру доведеться шукати нового політичного притулку. На розкрутку власного політпроекту у Володимира Гройсмана немає часу. 2015 року він зареєстрував партію «Вінницька Європейська стратегія» (ВЕС). Але якоїсь притомної діяльності за всі ці роки партія не вела. Тому для того, аби за лічені місяці розкрутити нову політсилу, потрібно величезні ресурси. А враховуючи, що раніше Гройсман не позиціонувався як самостійний гравець та політичний лідер, складно буде побудувати і партію лідерського типу.
За нашими даними, наразі Володимир Гройсман проводить перемовини з представниками партії «Народний фронт». Останнім часом її важко назвати монолітною, там просліджуються щонайменше три групи впливу. Одна – умовно, орієнтована на Арсенія Яценюка, куди входить і Гройсман. Друга – на міністра МВС Арсена Авакова, і третя – на спікера парламенту Андрія Парубія. З усіх трьох груп лише «аваківська» чітко заявила курс на співпрацю з обраним президентом Володимиром Зеленським. Що стосується Гройсмана, то він заявив, що співпрацюватиме з новим президентом, «якщо не буде ідеологічних розбіжностей». Втім, говорив глава уряду винятково про тандем «президент-прем’єр», і жодних планів щодо парламентської кампанії не озвучував.
Отже, питання – з ким піде Гройсман – залишається відкритим. Експерти навіть не виключають, що прем’єр може спробувати отримати депутатський мандат по мажоритарному округу. Втім, більшість з них таки схиляється до партійного формату його участі у наступній кампанії. Як зазначив у коментарі «Голосу» політтехнолог Віталій Кулик, Гройсмана сильно недооцінили, вважаючи «маріонеткою Порошенка».
«Я одразу сказав, що він не є маріонеткою Порошенка, і вестиме власну політичну гру. Пам’ятаєте, коли Гройсман був мером Вінниці, його називали людиною Порошенка та Домбровського – губернатора Вінниччини. Але через півроку Гройсман мав 70% підтримки, а Домбровський – 10%. Те ж саме відбулося зараз і з Порошенком. Тому що його іміджевий образ відрізняється від тих, хто є прихильниками Порошенка. Зараз відбудеться диференціація образу Гройсмана в окремий політичний проект, і очевидно, там з’являться нові політичні обличчя. У нього є політичне майбутнє, і на свої 5% він може розраховувати. Питання лише в комунікації і наявності ресурсів – грошей і медіа. Думаю, у нього це буде», – переконаний експерт.
На думку політологів, Володимир Гройсман напевно залишиться на посаді прем’єр-міністра щонайменше до парламентських виборів. Показово «грюкати дверима», йдучи у відставку, йому невигідно, адже тоді він втратить такий цінний медіа-ресурс, який він зараз має як голова уряду. А звільнити його новому президенту буде не так просто – для цього потрібні відповідні рішення Верховної Ради.