Якщо все буде гаразд, то в цьому році ми отримаємо шанс обрати тих, кому ми довіряємо за нас думати, кого ми наймаємо на посади керівників і держави, і міст. Першими за чергою будуть вибори Президента країни. Про механізм кампанії – в нашому матеріалі.
Початок
Згідно із законодавством, вибори президента України проводяться в останню неділю березня на п’ятий рік повноважень чинного глави держави. Таким чином, дата чергових виборів – 31 березня 2019 року.
Не пізніше, ніж за 90 днів до вищевказаної дати, повинна початися виборча кампанія. Вже 30 грудня Центральна виборча комісія України оголосить про початок процесу обрання президента країни.
31 грудня 2018 року – старт виборчого процесу, початок висунення кандидатів від партій і реєстрація кандидатів-самовисуванців.
Передвиборна агітація кандидатів на пост президента стартує з моменту подачі документів в ЦВК і триватиме до 00:00 30 березня 2019 року.
4 лютого 2019 року – останній день для подачі документів від кандидатів у Центрвиборчком.
До 9 лютого 2019 року процес реєстрації кандидатів в ЦВК завершиться, на підставі чого буде складено офіційний список кандидатів на президентський пост.
Кандидати
Багато українських політиків вже підтвердили участь у президентських виборах 2019 або ж публічно висловили свою зацікавленість.
Потенційним кандидатом є і чинний глава держави Петро Порошенко. Однак офіційно свою участь у виборах він ще не підтвердив і заявив, що оголосить про своє рішення після початку виборчої кампанії.
Юлія Тимошенко оголосила про висунення на президентський пост влітку 2018 і представила свою програму “Новий курс країни”.
Підтвердили участь у президентських перегонах колишній глава СБУ Валентин Наливайченко, політик і дипломат Роман Безсмертний.
Із заявою про намір брати участь у виборах виступили лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко, екс-регіоналка Інна Богословська.
У президенти збирається йти екс-міністр оборони Анатолій Гриценко. Український бізнесмен і народний депутат ВР VIII скликання Сергій Тарута буде висуватися на президентський пост від партії “Основа”.
На початку жовтня міський голова Глухова Мішель Терещенко склав повноваження і оголосив про участь у президентській кампанії 2019. Також за президентський пост буде боротися мер Львова Андрій Садовий.
Бюджет на виборчу кампанію
У серпні цього року Центральна виборча комісія України визначила бюджет майбутніх виборів президента і парламенту 2019. Заявлені обсяги витрат виявилися в кілька разів більшими у порівнянні з показниками минулих років.
Так, ЦВК було затверджено видатки за чотирма програмами держбюджету на 2019 рік на загальну суму майже в 4,8 млрд гривень, у тому числі:
- 2 354 880 000 гривень закладено у програмі “Проведення виборів президента України”;
- 1 949 620 000 гривень – бюджет на проведення парламентських виборів;
- 247 011 000 гривень – фінансування місцевих виборів;
- 223 539 600 гривень – необхідний бюджет для функціонування Державного реєстру виборців.
При цьому, ще в 2017 році орієнтовний обсяг витрат на роботу Держреєстру виборців було визначено в розмірі 46 481 000 гривень. Таким чином, фінансування за даною програмою збільшиться майже в 5 разів.
У виборчій комісії цей факт пояснюють тим, що збільшене число і рівень складності кібератак на інформаційні держресурси привели до необхідності додаткових витрат з посилення безпеки реєстру виборців.
Окрім фінансування виборів з бюджету країни, самі кандидати на президентський пост також витрачають на свої виборчі кампанії значні суми. При реєстрації в ЦВК вноситься грошова застава в розмірі 2,5 млн гривень, яка не повертається у разі програшу кандидата.
Окрема стаття – агітаційні витрати на друковану продукцію (плакати, листівки, газети), рекламу в ЗМІ, публічні заходи, виступи, концерти, мітинги. Дані витрати фінансуються за рахунок партій, добровільних внесків, особистих коштів. Для проведення передвиборної агітації кожен кандидат повинен створити виборчий фонд з банківським рахунком в гривнях.
Виборча кампанія 2019 обійдеться бюджету країни практично в 4,8 млн гривень. При цьому, на вибори президента закладено 2,35 млрд гривень, і це – найбільший обсяг витрат за весь час проведення виборів глави держави в Україні.
На дострокові вибори 2014 року витратили 1,97 млрд гривень.
У 2010 році вибори президента обійшлися в 1,53 млрд гривень.
Як голосуватимуть за президента. Основні етапи
Вибори 2019 на пост президента України стануть вже сьомими за рахунком з моменту проголошення незалежності.
Президентська кампанія офіційно стартує наприкінці грудня 2018. Не пізніше 30-го грудня ЦВК повинна оголосити про початок виборчого процесу, а на наступний день почнеться реєстрація кандидатів.
Вибори президента 2019 можуть пройти в один або два тури і будуть складатися з наступних етапів:
30 грудня – оголошення ЦВК про старт виборчого процесу виборів президента України.
31 грудня – початок висування кандидатів на пост глави держави від політичних сил і безпартійних кандидатів. Реєстрація кандидатів у ЦВК.
4 лютого – останній день подачі заяв від кандидатів у ЦВК.
9 лютого – завершення реєстрації претендентів на посаду президента.
31 березня – проведення першого туру голосування.
До 10 квітня – оголошення офіційних результатів першого туру, складання ЦВК протоколу. Прийняття рішення про необхідність проведення другого туру.
До 13 квітня – публікація результатів першого туру в газетах “Голос України” та “Урядовий кур’єр”.
21 квітня – проведення другого туру голосування.
До 1 травня – встановлення результатів другого туру, складання ЦВК протоколу.
До 4 травня – офіційне оголошення підсумків президентських виборів 2019 Україні. Публікація у виданнях “Голос України” та “Урядовий кур’єр”.
До 3 червня – присяга обраного президента народу на засіданні Парламенту. Вступ глави держави в повноваження.
Як і де голосувати на виборах президента 2019
Згідно із законодавством, президентські вибори проводяться шляхом загального таємного голосування громадян України, яким виповнилося 18 років. Для участі в голосуванні при собі необхідно мати паспорт або інший документ, що підтверджує українське громадянство.
Вибори проходять на виборчих дільницях за місцем проживання, організованих у всіх містах і населених пунктах України. Громадяни України за кордоном також можуть взяти участь в голосуванні на спеціально організованих ділянках при дипломатичних установах.
Перед виборами органами Державного реєстру складаються списки виборців, куди вносяться дані повнолітніх громадян України, які мають право голосу (ПІБ, дата народження, адреса). Кожен виборець може перевірити правильність внесених даних, прийшовши до дільничної виборчої комісії за місцем прописки.
Час і місце проведення голосування зазначається в спеціальних запрошеннях. Вони адресно вручаються кожному виборцю не пізніше, ніж за 5 днів до виборів.