Президенти Сербії і Косова, Александр Вучич та Хашим Тачі, розповіли, що розглядають зміни кордонів для досягнення історичного мирного врегулювання і закликали Європейський Союз надати підтримку їхнім зусиллям.
Про це повідомляє Politico.
Косово та Сербія почали обговорювати ідею зміни кордону кілька тижнів тому, але відкрито заявили міжнародній спільноті про дану ідею лише у суботу, 25 серпня.
“Косово має намір досягти зобов’язуючої юридичної угоди з Сербією. Час зробити це зараз. У нас є невелике вікно можливостей. Це не легко. Це дуже, дуже складно. Ось чому всі повинні підтримати це”, – зазначив президент Косова Хашим Тачі.
Президент Сербії Александр Вучич своєю чергою розкритикував міжнародну реакцію на ідею зміни кордонів, заявивши, що західні уряди хочуть нав’язати їм свою волю.
Жоден з президентів чітко не окреслив, про які кордони йдеться. Найбільш обговорюваний сценарій полягає у тому, що частина північного Косова, населена здебільшого сербами, перейде Сербії, а населена переважно албанцями Прешевська долина у Сербії стане частиною Косова.
Як відомо, лідери Євросоюзу виступають проти змін кордонів між Косово та Сербією, адже це може призвести до перерозподілу інших кордонів на Балканах та, ймовірно, відродити етнічне насильство 1990-х років.
Раніше радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що США не втручатимуться в переговори Сербії та Косово щодо обміну територією.
Нагадаємо, 3 серпня на північ Косово були перекинуті підрозділи Міжнародної місії під егідою НАТО в Косово і Метохії (KFOR) через ризик дестабілізації ситуації.
Також повідомлялося, що 9 серпня президент Сербії Олександр Вучич виступив за розмежування з албанцями на території Косово і Метохії, щоб уникнути двостороннього конфлікту.
Напередодні президент Косово Хашим Тачі заявив, що планує запропонувати в Брюсселі на переговорах з Белградом приєднати населені албанцями райони півдня центральної Сербії, заради чого готовий змінити косовську конституцію.
Сербський автономний край Косово і Метохія, населений албанським етнічною більшістю, оголосив незалежність в 2008 році під назвою Республіка Косово. Цей крок визнали близько 100 країн-членів ООН.