11 липня власники автомобілів на єврономерах влаштували в Києві нову масштабну акцію протесту.
НВ розповідає, як і чого вони вимагають, і чим погрожують у разі відмови.
Скасувати перевірки
Головна вимога “євробляхерів”-мітингувальників – це припинення перевірок авто на єврономерах патрульними, які від недавнього часу можуть їх штрафувати.
5 липня стало відомо, що Національна поліція отримала можливість відстежувати терміни перебування в Україні автомобілів на єврономерах і застосовувати санкції до порушників . Інформацію про порушників термінів перебування поліцейські вносять у систему Рубіж. Поліція вже отримала доступ до митної базі Інспектор-2006, у якій фіксуються всі авто, які перетинають кордон.
У цій системі, в тому числі, видно, у якому саме режимі в’їхав автомобіль: транзит або тимчасове ввезення на 1 рік. Якщо це режим тимчасового ввезення, то протягом 90 днів авто необхідно зареєструвати в сервісному центрі МВС України у встановленому порядку. Як правило, власники таких автомобілів цього не робили, оскільки поліція не мала інформації про те, чи перебуває автомобіль в Україні перший день, чи вже рік. І навіть ставити такі питання поліцейські не могли. Але, згідно з новою постановою Кабміну, патрульний екіпаж тепер має право виписати штраф у 255 грн у разі виявлення факту порушення. А повторне таке порушення може потягнути на позбавлення права керування на строк 3-6 місяців і навіть на конфіскацію авто. Причому повідомлялося, що поліція вже почала користуватися новими повноваженнями і частіше зупиняти авто на єврономерах.
Інформацію про порушників термінів перебування в Україні вже заводять у систему Рубіж. За допомогою такої системи патрульний поліцейський буде зупиняти вже саме порушників, а не автомобілі іноземців, які перебувають в Україні в рамках чинного законодавства.
За даними Державної фіскальної служби, станом на кінець січня 2018 року на території України в цілому перебуває майже 425,4 тис. автомобілів з іноземною реєстрацією. Причому, з них понад 246,4 тис. автомобілів – незаконно.
Заблокували центр і підпалили димові шашки
З 6:00 11 липня власники автомобілів на єврономерах заблокували Урядовий квартал, вулицю Грушевського і Європейську площу, залишивши свої автомобілі на вулицях. Через це в Києві утворилися пробки.
Учасники протестів заявили, що їхня акція може тривати кілька днів.
Вони також прийшли на площу біля будівлі Верховної Ради зі ще однією вимогою – прийняття законопроекту про розмитнення таких машин. Там вони запалили димові шашки, в результаті чого площу затягнуло густим димом.
Водночас ніяких сутичок не відбулося, і ситуація була відносно спокійною. До мітингувальників виходила поспілкуватися народний депутат, голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, Ніна Южаніна. Вона запевнила, що законопроект про розмитнення машин на єврономерах найближчим часом буде переданий на розгляд парламенту.
Залишилися на ніч і погрожують заблокувати аеропорту
У другій половині дня учасники протесту заявили, що залишаться під будівлею уряду на ніч – до ранку четверга, 12 липня. За їхніми словами, на 11:00 12 липня запланована зустріч лідерів протесту та представників Адміністрації президента.
Повідомлялося також, що власники автомобілів на єврономерах стверджують, що хочуть зробити свою акцію безстроковою і планують у перспективі блокувати дороги до аеропортів у Борисполі та Жулянах, а також усі основні траси по території України.