Еліанна Обар стала першою в світі дитиною, яка перенесла внутрішньоутробну пересадку стовбурових клітин. Ця процедура була вимушеною, оскільки у дівчинки (ще коли вона була в утробі матері) було виявлено альфа-таласемію (розлад крові).
Як зазначають лікарі, здебільшого діти з цією хворобою народжуються мертвими або гинуть незабаром після народження. Однак, завдяки внутрішньоутробній трансплантації стовбурових клітин, Нішель через чотири місяці після проведення процедури народила здорову на вигляд дівчинку, передає Naked Science.
Довідка. Альфа-таласемія – генетичне захворювання, що не дозволяє крові виробляти досить гемоглобіну. Без нього червоні кров’яні тільця не можуть належним чином переносити кисень клітинам тіла. У плодів з альфа-таласемією можуть збільшуватися органи, проявлятися набряки, гостра анемія і безліч інших небезпечних для життя хвороб.
Традиційно ембріонам з цим захворюванням лікарі роблять внутрішньоутробне переливання крові, починаючи з другого триместру вагітності. Якщо терапія спрацьовує і дитина виживає, переливання тривають протягом усього життя. Є й альтернативне лікування – пересадка кісткового мозку (лікарі пересаджують стовбурові клітини з донорського кісткового мозку) у дитинстві. Це єдине, що може вилікувати альфа-таласемію, але така процедура дуже ризикована і до того ж вкрай складно підібрати відповідного донора.
У випадку Еліанни медики дитячої лікарні Беніофф при Університеті Каліфорнії в Сан-Франциско почали зі стандартного внутрішньоутробного переливання крові. Однак в одному з переливань було дещо ще: кров’яні стовбурові клітини, витягнуті з кісткового мозку матері.
«Ми сподіваємося, що клітини досягнуть кісткового мозку і допоможуть у виробництві хороших червоних кров’яних тіл, які, в свою чергу, зможуть переносити кисень – і тим самим вилікують анемію у плода», – коментує лікарТіппі МакКензі, яка проводила пересадку.
За словами МакКензі, лікарі зможуть використовувати пересадку стовбурових клітин для лікування альфа-таласемії, але очікування пологів тільки підвищує ризик ускладнень. Так, пересадку стовбурових клітин дитині при необхідності бажано робити ще до її народження. Це дозволить уникнути можливого відторгнення лікування реципієнта його імунною системою.