До чергової річниці АТО ми вирішили подивитись, як влада виконує свої обіцянки перед військовослужбовцями, їхніми сім’ями та народом України. Інформаційний ресурс «Слово і Діло» зафіксував 529 обіцянок президента України, прем’єра та міністрів, народних депутатів і голів обладміністрацій. Ці обіцянки належать не лише до сфери військово-технічного та фінансового забезпечення солдатів, але й до соціальних питань, що стосуються сімей загиблих, ветеранів АТО, а також переселенців.
Нагадаємо, уперше термін АТО застосували 13 квітня 2014 року. Наступного дня виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов підписав указ «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України». Тоді вважалося, що АТО триватиме кілька місяців.
Але кандидат у президенти України Петро Порошенко пообіцяв українцям, що мир настане раніше. «Антитерористична операція не може й не буде тривати два-три місяці. Вона має й триватиме години», – заявив Порошенко за кілька днів до виборів, підкресливши, що формат АТО має бути змінений.
«Я обіцяв, що ми забезпечимо армію, й це буде першим пріоритетом. Солдат, який воює в бою, – там строковиків не буде, там будуть добровольці – отримуватиме 1000 гривень на день. Його життя й здоров’я будуть застраховані на один мільйон гривень», – пообіцяв Порошенко під час передвиборчого мітингу.
Через півтора року президент України Петро Порошенко повідомив, що з кінця жовтня 2016 року армія стає контрактною. Також глава держави підкреслив, що призовники строкової служби не будуть направлені до місць проведення бойових дій і зони АТО. В Міноборони уточнили, що строковиків перестали направляти до АТО з квітневого призову 2015 року.
Щодо страхування бійців, то в 2014 році одноразова допомога в разі загибелі військовослужбовця виплачувалося в розмірі 609 тисяч гривень, в листопаді 2017 року вона зросла до 1,2 мільйона гривень, а з 1 січня 2018 року становить 1,3 мільйона гривень.
З виплатою військовослужбовцям на передовій 1000 гривень на день усе не так очевидно, оскільки частина інформації не піддається верифікації через те, що засекречена. Радник президента Юрій Бірюков 25 березня 2018 року запевнив, що за участь у бойових діях бійці отримують 1000 гривень на день. У 2018 році таких виплат було здійснено на 188 тисяч гривень.
У Міноборони нам повідомили, що 1000 гривень на день платять за безпосередню участь у бойових діях. Але не кожен обстріл фіксується як бойові дії. До березня 2018 року на підставі наказів штабу АТО військовослужбовцям ЗСУ виплачено 157 мільйонів 537 тисяч гривень – за безпосередню участь у бойових діях.
До речі, як повідомив нашому ресурсу полковник ЗСУ у відставці, учасник АТО, командувач батальйону територіальної оборони «Кривбас» Олександр Мотрій , всі його бійці отримали статус учасників бойових дій та грошові винагороди. Тому, йому скаржитися на те, що влада щось там обіцяла й не виконала не має сенсу.