Навряд чи хтось посперечається з тим фактом, що медійною персоною №1 тижня, що минає став Роман Насіров —колишній очільник Державної фіскальної служби України (ДФСУ), якого у вівторок Окружний адміністративний суд Києва поновив на посаді, визнавши незаконним його звільнення.
Акурат після того, як стало відомо рішення Феміди, Роман Насіров заявив, що готовий повернутися до роботи“тут і зараз”. Втім, станом на кінець тижня в уряді пан Насіров так і не з’явився, а керівники КМУ не прокоментували судове рішення відносно опального чиновника. Єдиний, хто висловився з приводу подальшої тактики Кабміну у цій гучній справі став представник уряду в парламенті, нардеп від БПП Вадим Денисенко: “Наразі в уряді немає офіційного судового рішення по відновленню його на посаді голови ДФС. В той же час, уряд прийняв абсолютно законне рішення про звільнення Насірова і, звичайно, буде подавати апеляцію на рішення про його відновлення на посаді”.
Варто зауважити, що суд також стягнув компенсацію з Державної фіскальної служби за час вимушеного відгулу Насірова у розмірі 184 тис. грн. Епатажний Насіров, який, до речі, збирається поборотися за президентський пост на виборах-2019, “з барського плеча” вирішив відсуджені кошти направити на допомогу українським морякам, захопленим нещодавно у полон росіянами у Керченській протоці. Цей крок виглядає, м’яко кажучи, цинічним. Чому? Та тому що за вихід Насірова під заставу його дружина і тесть заплатили не мало — не багато — 100 млн. грн. Можна було б погратися в благодійника за власні гроші, а не відсуджені кошти платників податків, тобто нас з вами.
Кадровий “роман” з Насіровим в головній ролі став надбанням громадськості 31 січня, коли стало відомо, що Кабінет міністрів “пішов” його з посади голови ДФС. Ображений чиновник не став сидіти, склавши руки, і, найнявши групу адвокатів, вже 15 лютого звернувся до Окружного адмінсуду столиці з проханням поновити його на посаді.
За даними слідства, Насіров причетний до так званої «газової схеми Онищенка» і впродовж 2015 року ухвалив низку «безпідставних і незаконних рішень» про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для задіяних у схемі компаній на загальну суму понад мільярд гривень. Слідство вважає, що такими рішеннями державі завдано збитків на суму майже 2 млрд. грн. Сторона захисту і сам Роман Насіров усі звинувачення називають безпідставними.
Оприлюднений днями вердикт суду стосується лише рішення уряду про звільнення Романа Насірова з посади голови ДФС.
Як тільки Роман Насіров дізнався про те, що під нього “копають” детективи НАБУ, він в пожежному режимі, попередньо заявивши про важку хворобу, ліг в стаціонарне відділення державної “Феофанії”. Після тривалих спроб, співробітники НАБУ таки потрапили до лікарні та доправили Насірова до суду для обрання запобіжного заходу. У залі суду Роман Насіров лежав, загорнувшись у картату ковдру. Сторона обвинувачення клопотала про суму застави у 2 млрд. грн., втім після здачі усіх паспортів для виїзду закордон, Насіров вийшов під заставу у 100 млн. грн.
Насіров: штрих до портрету
Роман Насіров — 51-й номер у списку пропрезидентського блоку БПП на останніх виборах до парламенту. До переходу на посаду керівника Державної фіскальної служби очолював комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики.
Роман Насіров має дві вищі освіти: фінансиста і юриста. Трудову діяльність почав у 1994 році.
За даними з відкритих джерел, пан Насіров працював у сфері інвестицій та цінних паперів.
Восени 2013 року він потрапив уДержавну продовольчу зернову корпорацію України (ДПЗКУ), де був заступником голови.
Ця корпорація – одне з найпотужніших держпідприємств у аграрній сфері, займається експортом зерна.
Згодом Роман Насіров очолив українське представництво бразильської інвесткомпанії BTG Pactual.
У конкурсі на посаду голови ДФС Роман Насіров переміг аж 66-х конкурентів, і, таким чином, став головним податківцем країни. Обійнявши високу посаду новоспечений керманич ДФС потрапив під прискіпливу увагу журналістів і опинився фігурантом багатьох скандалів. Так, восени 2015 року його звільнений заступник Костянтин Лікарчук оприлюднив документ з земельного кадастру Великобританії, за яким Роман Насіров нібито володіє нерухомістю в Лондоні. Все б нічого, але дорогі квадратні метри не були задекларовані в Україні.Відбиваючись від медіа атак, Насіров заявив, що, квартири, розташовані у Туманному Альбіоні не є його власністю, а перебувають лише у тимчасовому володінні.
Згідно з останньою декларацією,Роман Насіров має готівкою 1 млн доларів, 450 тисяч євро та 4,350 млн грн. На банківських рахунках Насірова лежить 1,677 млн. грн.
На дружину Насірова зареєстровано будинок площею 414 кв. м. у селі Козин на Київщині.
Роман Насіров є одним із фігурантів скандальної книги авторства депутата-втікача Олександра Онищенка – “Петро III”. Як стверджує пан Онищенко, саме Насіров за “благословення” президента Порошенка розробляв різноманітні тіньові схеми, виручені кошти з яких йшли на оплату послуг нардепів за “правильні” голосування.
ДФС: зачароване коло
Після звільнення з посади Романа Насірова в.о. обов’язків голови Державної фіскальної служби України був призначений Мирослав Продан, але довго у кріслі він не затримався. Акурат після звільнення його персоною зацікавилася Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
16 листопада САП заочно (оскільки колишній чиновник виїхав за кордон начебто на лікування) оголосила Проданові підозру у незаконному збагаченні на 89 млн.грн. Після повернення Мирослава Продана до України, відбулося судове засідання, в ході якого сторона обвинувачення наполягала на затриманні екс-чиновника. Але фортуна була на стороні Продана: його випустили на поруки ряду депутатів ВР. При цьому його зобов’язали носити електронний браслет, який знайшли і одягли лише цієї середи (в країні браслетний дефіцит?).
Кілька слів про пана Продана. Посаду в.о. голови ДФС він обійняв 3 березня 2017-го, після того, як його попередника Романа Насірова відсторонили від займаної посади.
Самого Продана уряд звільнив 5 вересня за його власною заявою, бо він нібито мав намір узяти участь у конкурсі на цю посаду.
Влітку НАБУ і САП розпочали розслідування щодо можливого незаконного збагачення Мирослава Продана у зв’язку з купівлею ним нерухомості в Туреччині. Зокрема, йдеться про кілька об’єктів у турецькому курортному місті Бодрум, загальною вартістю в понад $500 тис.
Цікавий нюанс: Продан вважається “людиною Гройсмана”. Він і сам неодноразово публічно висловлювався про близькі дружні стосунки з чинним прем’єром Володимиром Гройсманом. А ось Роман Насіров, як ми зазначали раніше, очолив ДФС за протекцією АП, але зараз, про що свідчить риторика представників БПП, стосунки Насірова з президентом і його оточенням, м’яко кажучи, “похолоднішали”.
Не Насіровим єдиним
Колишній керівник Державної фіскальної служби України Роман Насіров — далеко не єдиний чиновник, який домігся поновлення на роботі після звільнення з посади через звинувачення у корупційних діяннях.
У 2014-му після втечі з-підварти екс-нардепа від Партії регіонів Олександра Шепелєва був звільнений голова Державної пенітенціарної служби Сергій Старенький. Мотивація – “за порушення присяги держслужбовця”. Шепелєва винувачують у цілій низці тяжких злочинів, в тому числі, замовному вбивстві.
Сергій Старенький оскаржив своє звільнення, а Київський апеляційний адміністративний суд у березні 2015-го ухвалив, що звільнення відбулося з рядом порушень.
За допомогою Феміди поновився на своїй посаді і Денис Антонюк, колишній керівник Державної авіаційної служби України (ДАСУ). У 2015-му році його звільнили через підозри у причетності до корупційних оборудок.
Яскраво — під софітами відеокамер, прямо під час засідання уряду затримували очільника Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) Сергія Бочковського. Одразупісля затримання його було звільнено з займаної посади. Пана Бочковського звинувачували в організації корупційної схеми із закупівлі палива за завищено юціною. У квітні поточного року Бочковський (вийшов під заставу в понад 500 тис. грн.) через суд поновився на посаді. Більше того, він “вибив” собі з держбюджету 526 тис. грн. через “вимушені ростої у зарплаті”. Уряд подав апеляцію, але програв — рішення суду першої інстанції залишили без змін.
… лідер пропрезидентської фракції БПП Іван Вінник вважає, що у Романа Насірова немає жодних перспектив поновлення на посаді голови Державної фіскальної служби ДФСУ). “Перспектив зберегти посаду у нього не має. Навіть у найбільш оптимістичному сценарії для Насірова, найбільш песимістичному для України, тому що Кабмін – це орган ухвалення колективних рішень, 20 членів Кабміну мусять шляхом голосування прийняти чи не прийняти те чи інше рішення. Тому навіть виконати рішення, якщо теоретично всі інстанції підтвердять, що Кабмін мусить його якось виконувати, неможливо. У нас примус може бути тільки персональним, не може бути примусу колективного”, – заявляє пан Винник.
Очевидно, що жирну крапку в історії з Романом Насіровим ставити ще зарано, адже з вірогідністю 99,9% не сьогодні — завтра уряд подасть апеляцію на рішення Окружного адміністративного суду столиці, який поновив опального чиновника на посаді. Тож далі — буде.