Позачергове засідання синоду РПЦ відбулося 14 вересня у Москві за головуванням патріарха Кирила
РПЦ вирішила припинити участь у структурах під головуванням Константинопольського патріарха. Таке рішення Синод РПЦ ухвалив у зв’язку з рішенням Константинополя призначити в Україні ієрархів. РПЦ також призупиняє співслужіння з ієрархами Константинопольського патріархату, повідомив по завершенню Синоду голова прес-служби Московського патріархату митрополит Іларіон.
За його словами, РПЦ зупинить богословські діалоги та інші заходи за участю Константинопольського патріархату. “Причини такого рішення полягають у тому, що Константинопольський патріархат незаконно вдерся на територію Московського патріархату, призначивши на Україні своїх екзархів. Ми з цією позицією категорично не згодні,” – цитує Іларіона російські православні сайти.
“Константинополь дуже поспішає завершити автокефалію (надати українській церкві автокефалію. – Ред.), поки у влади перебуває чинний президент Петро Порошенко, який його підтримує”, – заявив Іларіон.
Рішення поки що не означає повного розриву євхаристичних відносин з Константинопольським патріархатом, але це не виключається.
“У разі продовження антиканонічної діяльності Константинопольського патріархату на території Української православної церкви ми будемо змушені повністю розірвати євхаристичне спілкування з Константинопольським патріархатом”, – йдеться в офіційній заяві синоду РПЦ. РПЦ також звернулася до голів помісних церков із закликом ініціювати “всеправославне обговорення ситуації в Україні” для пошуку спільного рішення щодо “розколу”, повідомив Іларіон.
Митрополит Української православної церкви Московського патріархату Онуфрій не був присутній на синоді за станом здоров’я, повідомили в УПЦ МП. Учасникам засідання синоду відеозв’язком він повідомив, що не має наміру зустрічатися з екзархами Константинопольського патріархату, які прибули в Україну.
Що обурило РПЦ?
7 вересня стало відомо, що Варфоломій призначив до України своїх представників архієпископа Даниїла Памфілійського зі США та єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади. За даними ВВС News Україна, екзархи будуть взаємодіяти з українською владою і церквами щодо організації майбутнього собору. На ньому можуть проголосити про створення помісної православної церкви та обрати її предстоятеля.
Прес-служба Української православної церкви Київського патріархату заявила, що екзархів призначили до Києва, щоб проводити активну роботу з підготовки надання автокефалії православній церкві в Україні, проведення відповідних зустрічей та консультацій. Там кажуть, що звання чи титул екзарха у цьому випадку означає особисте уповноваження Вселенського патріарха представляти його особу.
За останніми даними, Томос про українську автокефалію може затвердити Синод Вселенського патріархату на засіданні 9-11 жовтня. Після підписання Томосу в Україні має відбутись собор, на якому оголосять про створення нової церкви та оберуть її предстоятеля – патріарха нової помісної православної церкви. Перспективу надання автокефалії православній церкві в Україні вже різко розкритикували і в РПЦ, і в Українській православній церкві Московського патріархату.