Фракція Київради “Самопоміч” саморозпустилась через внутрішньопартійний скандал – керівництво партії звинуватило фракцію в лояльності до члена фракції Романа Марченка, якого звинуватили в корупційних схемах. Про рішення фракції повідомив глава фракції Сергій Гусовський.
“Самопоміч” була другою за чисельністю фракцією Київської міської ради та налічувала 22 депутати. У засіданні фракції, де ухвалили рішення про саморозпуск, взяли участь 19 депутатів. 18 з них це рішення підтримали. Один – утримався. У партії “Самопоміч” заявили, що рішення про саморозпуск – свідчення “кругової поруки”.
“У депутатів був вибір – засудити корупційну аферу свого колеги, яку виявило внутрішньопартійне розслідування, або ж обрати кругову поруку. Сміливості, на жаль, не вистачило. Після такого саморозпуск – це, мабуть, єдиний вихід”, – заявили в партії.
Претензії партії
Скандал спалахнув 6 вересня. Керівництво партії “Самопоміч” оголосило, що з партії виключили чотирьох депутатів Київради. В тому числі – і главу фракції Сергія Гусовського, який також представляв політичну силу на виборах мера Києва у 2015 році.
Своє рішення в партії пояснили тим, що всі чотири депутати підтримали рішення Київради про виділення родичам їхнього колеги Романа Марченка земельних ділянок у Києві. Самого Марченка в партії звинуватили у використанні службового становища для реалізації “ймовірно, корупційних схем із земельними ділянками в Києві”. За даними внутрішнього розслідування партії, загалом Марченко та його родина начебто незаконно привласнили 12 ділянок землі в Києві загальною площею 1,4 га.
Тож “Самопоміч” заявила, що ініціює процедуру відкликання за народною ініціативою депутата Романа Марченка. А всі виявлені документи, які можуть свідчити про корупцію, передадуть до Нацагентства з запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро.
“Якщо людина використовує свій статус і посаду для того, щоб здобувати персональну вигоду,… все це свідчить про недоброчесність і недобросовісність цієї людини. Якщо депутати фракції це покривають, то це підтверджує і їхню недоброчесність також. Для “Самопомочі” доброчесність була, є і залишається основою цінністю нашої політичної сили. Тому не було, немає і не буде у нас місця для людей, які беруть участь або покривають корупцію”, – заявила віце-спікер та голова Київської міської партійної організації “Самопомочі” Оксана Сироїд.
У партії підкреслюють, що Гусовський вже кілька місяців знав про звинувачення, що висувають щодо Марченка.
Депутати Київради не згодні
Заяву партії Гусовський та його колеги різко розкритикували. Колишній кандидат в мери Києва підкреслив, що все це – наслідки політичної конкуренції з лідером партії, мером Львова Андрієм Садовим. “Що сталося з “Самопоміччю”? Усе просто: страх навіть потенційної конкуренції засліпив очі керівникам партії. Андрій Садовий казав: “в політиці ти або раб, або ворог”. Для київської команди це неприйнятно”, – написав він у Facebook. Гусовський також вважає, що “партійний диктат переміг здоровий глузд”, а всі звинувачення назвав абсурдними. Роман Марченко також спростував свою причетність до корупційних схем. За його словами, всі звинувачення на його адресу – маніпуляції у внутрішньопартійній боротьбі з Сергієм Гусовським.
Марченко зазначив, що процедуру приватизації ділянок він почав ще у 2006 році. І всі його дії були цілком законними. Більше того, депутат пообіцяв подати позов проти керівництва партії про захист честі і гідності. Він також додав, що ще у 2017 році написав заяву про добровільне складання мандату.