Перебування в зоні бойових дій рідко додає здоров’я. Погане харчування, нестача води та вітамінів негативно позначаються на стані зубів, тому багато АТОвців після повернення додому беруться лікувати зуби. Однак…
Питання безоплатного зубопротезування для учасників бойових дій та членів їхніх родин стоїть давно. Держава його вирішила найпростішим способом: за принципом «їж хрін, аби потім не говорив, що ні хріна не їв». Тобто формально така можливість є, але практика показує, що більшості пільговиків від цієї можливості ні холодно, ні жарко.
Звичайно, при цьому реальний вихід є.
Давайте спочатку. До пільгових категорій громадян, котрі мають право на безоплатне зубопротезування, зокрема належать:
– учасники бойових дій;
– учасники війни;
– члени сімей загиблих;
– інваліди війни;
– дружини (чоловіки) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, учасників війни за життя визнаних інвалідами;
– особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Гаразд, із цим ясно. Але якщо почитати Інструкцію про порядок надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров’я та медичних підрозділах Збройних Сил України (наказ Міністерства оборони України від 18.08.2015 року № 414), яка регулює зазначене питання, то стає трішки сумно. Головний підводний камінь: під безоплатним зубопротезуванням мається на увазі НЕ протезування з дорогоцінних металів, кераміки, металокераміки, цільнолитих, металопластмаси, нітріттитанового покриття, бюгельне протезування чи встановлення імплантів. Що ж залишається? «Штамповано-паяні незнімні протези, знімні пластинчаті протези, суцільнолиті та пластмасові конструкції протезів за медичними показаннями», – перерахував виконком Львівської міської ради, ухвалюючи проект Міської програми фінансування стоматологічної допомоги окремим категоріям населення Львова на 2017-2018 роки. Список не дуже надихаючий, чи не так?
Власне, на цьому можна було б і зупинитися. Проте це однозначно краще, ніж нічого. А дарованому коню, як-то кажуть, у зуби не заглядають… Тому є сенс розібратися з іншими підводними каменями.
Отже, зазначена послуга надається пільговим категоріям громадян, зареєстрованим на території певної територіальної громади, в межах сум, затверджених у кошторисі закладу на відповідні цілі у поточному році. Для того, аби в межах цього кошторису максимально збільшити кількість пільговиків, котрі отримають безкоштовні зубопротези, лікарям радять використовувати матеріали вітчизняного виробництва. Звісно, приватні клініки в цьому всьому участі не беруть, тому звертатися слід лише до державних лікувальних закладів. Послуги з безоплатного зубопротезування надаються за прейскурантом цін на медичні послуги в лікувальному закладі комунальної форми власності, затвердженим головним лікарем.
Якщо ж кваліфікації стоматологові бракує, він направляє таких пацієнтів до спеціалізованих відділень закладів охорони здоров’я МОЗ України.
Бюрократичні перепони на шляху до безоплатного зубопротезування цілком здоланні. Наприклад, Порядок використання коштів, передбачених у районному бюджеті Новомиколаївського району на безоплатне зубопротезування учасників антитерористочної операції» розписує дорожню карту отримання цієї послуги так: слід спочатку звернутися до лікаря-стоматолога Новомиколаївської центральної районної лікарні, який проводить огляд та надає довідку пільговику щодо потреби у пільговому зубопротезуванні, потім до неї додати головному розпоряднику заяву згідно форми і таким чином потрапити на облік учасників АТО, які потребують безоплатного зубопротезування – він ведеться в журналі реєстрації. При досягненні черги спеціаліст головного розпорядника повідомляє пільговика про необхідність звернення до управління соціального захисту населення за направленням на пільгове зубопротезування – облік виданих направлень також ведеться у журналі обліку.
Регіональний центр із надання вторинної правової допомоги у Закарпатській області радить: «Для того, щоб скористатися пільгою з першочергового безоплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), потрібно в державному закладі охорони здоров’я пред’явити посвідчення учасника бойових дій». Але при цьому наголошує, що зубопротезування для учасників АТО здійснюється за рахунок коштів органів місцевого самоврядування: «У військовому шпиталі Мукачева лікуються бійці не лише із цього міста, а й з усієї області та з-за її меж, але, аби отримати безкоштовне протезування зубів, їм потрібно звертатися до медичних закладів за місцем прописки». Що ж, принцип «гроші ходять за пацієнтом» тут не працює, оскільки місцеві громади самі фінансують цю пільгу.
«Управління соціальної політики певного регіону протягом двох робочих днів перевіряє реєстри на відповідність визначених осіб до пільгової категорії громадян та після відповідного погодження передає їх медичному закладу, що виконує функції з надання стоматологічної допомоги населенню у певному населеному пункті на затвердження, – пояснює юридична служба ЗСУ. – На підставі затверджених реєстрів медичний заклад, що виконує функції з надання стоматологічної допомоги населенню в місті, в межах кошторисних призначень замовляє фінансування на підставі актів виконаних робіт із протезування пільгових верст населення». Облік і контроль цільового використання бюджетних коштів тут досить суворі: аби отримати відшкодування витрат на здійснення безоплатного зубопротезування, виконавець робіт має надали акт виконаних робіт, договір, укладений між головним розпорядником коштів та ним, виконавцем робіт. Управління соціального захисту населення райдержадміністрації суворо це все перевіряє, звіряючи з базою даних ЄДАРП. І ще три роки після закінчення терміну дії договору акти виконаних робіт зберігаються у головного розпорядника коштів та виконавця робіт за умови проведення ревізій.
Якщо ж пільговик тимчасово відмовиться від пільгового зубопротезування, треба надати письмову заяву з роз’ясненням причини відмови, на підставі якої переноситься черга. Це дуже важливо зробити – адже пільговиків багато, черга велика і рухається повільно, тому якщо хтось просто не прийде, це сповільнить її ще більше. Зубопротезування – справа взагалі неквапна. Якщо лікар приймає 5 пільговиків на тиждень, це не означає, що черга автоматично посувається на 5 осіб. Адже комусь потрібно спочатку видалити хворі зуби, які вже не підлягають лікуванню, потім залікувати рани у ротовій порожнині та пролікувати всі сусідні зуби – і лише після цього починається власне зубопротезування. На виготовлення самих протезів залежно від рівня складності може піти від двох тижнів до місяця, але краще відразу налаштуватися на те, що від звернення до встановлення зубів може минути і 2, і 3 місяці.
Та й в інших регіонах багато хто доплачує за напилення з власної кишені, щоб виглядало бодай трішки пристойніше. Дехто махає рукою на таку пільгу і йде до приватних клінік, які просто пропонують знижки учасникам АТО та переселенцям (а такі можна знайти, якщо погуглити). Комусь може пощастити – адже, наприклад, у Києві на базі стоматологічної клініки Дубнової «Стоматологія» планується масштабна американо-українська акція зі стоматологічної реабілітації (з використанням дентальних імплантатів) бійців і ветеранів Операції Об’єднаних сил. Поки що благодійних фондів на всіх, хто реально потребує зубопротезування, не вистачить, однак є невелика ймовірність, що це стане трендом серед зарубіжних благодійників, і тоді ті, хто скористався державною опцією безкоштовного зубопротезування, кусатиме собі лікті – якби знаття, можна було б і почекати…
На щастя, хоч кусати лікті буде чим.