“Зовнішні причини – це не хвороби, це не ураження, яких можна було б уникнути. У 40% випадків смерті з цих причин можна було б уникнути, вчасно надавши постраждалим домедичну допомогу. У більшості екстремальних ситуацій люди губляться. Ми хочемо навчити правильно діяти. Бо перші хвилин дуже цінні для збереження здоров’я та життя людини”, – зазначила Тюпа.
За її словами, проект “Хелпер” націлений на формування національної культури надання першої домедичної допомоги при побутовому травматизмі, нещасних випадках й інших надзвичайних ситуаціях.
“Ми працюватимемо з 10-11 класами, вже є підручники, де викладено клінічні протоколи. Освітньо-інформаційна кампанія підтримується “Мальтійською службою допомоги”, “Червоним хрестом” та “Всеукраїнською Радою Реанімації”, які погодились надавати своїх інструкторів для навчання вчителів та школярів”, – сказала Тюпа.
Керівник медичної служби “Мальтійська служби допомоги” лікар-хірург В’ячеслав Черненко акцентував, що усі, хто навчає дітей (вихователі, вчителі), мають володіти навиками першої домедичної допомоги.
“Нормативи прибуття “швидкої” по Києву – 15 хвилин. Час від зупинки серцевої діяльності або зупинки дихання до невідворотніх змін у корі мозку – 4-6 хвилин. Ми маємо дуже короткий проміжок часу. Діти мають володіти правилами поведінки у екстремальній ситуації: кого викликати, як викликати… Навчати треба з малечку” – сказав Черненко.
За даними МОЗ, в Україні рівень смертності та травматизму внаслідок ДТП є одним із найвищих у європейському регіоні. З 2011 по 2017 рр. в країні було зареєстровано близько 170 тисяч ДТП із постраждалими, у яких загинуло 26,5 тисяч та травмовано 209 тисяч людей. За статистикою, понад 43% загиблих у ДТП – пішоходи та велосипедисти, крім того, на дорогах травмується і гине молодь та діти. ДТП в Україні є першою за поширеністю причиною смерті молоді віком від 15 до 24 років та другою за поширеністю причиною смерті дітей віком від 5 до 14 років.