Швейцарія вимагає від Москви припинити шпигунську активність на своїй території після того, як протягом останніх днів стало відомо про дві імовірні справи про шпигунство.
«Швейцарський департамент закордонних справ закликав Росію негайно припинити незаконну діяльність на території Швейцарії або проти швейцарських об’єктів», – йдеться у заяві дипломатичного відомства від 16 вересня. За повідомленням, швейцарське МЗС закликало російського посла в Берні Сергія Гармоніна виступити з протестом проти діяльності Москви у Швейцарії.
В заяві не наведено деталей, однак вона з’явилася на наступний день після повідомлень у пресі про те, що російські шпигуни нібито вдавалися до дій проти лабораторії в Шпіці. Саме там тестували нервово-паралітичну речовину, яку використали проти колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля в англійському Солсбері в березні 2018 року.
Лабораторія також досліджує речовину того типу, який, як припускають, використав російський союзник – уряд Сирії у сирійській громадянській війні.
Це вже втретє МЗС Швейцарії вимагає від посла Росії опротестувати ймовірні атаки на організації, що працюють на території країни. 15 вересня влада Швейцарії підтвердила, що в Нідерландах затримали двох росіян, які намагалися отримати дані лабораторії в Шпіці. За повідомленням, це сталося навесні, затриманих згодом вислали до Росії. Російська сторона звинувачення відкидає.
Їх також підозрюють в причетності до кібератак на Всесвітнє антидопінгове агентство, яке в 2015 році оприлюднило доповідь про застосування допінгу російськими спортсменами.
5 вересня прокуратура Великої Британії назвала імена громадян Росії, підозрюваних в отруєнні нервово-паралітичною речовиною «Новачок» Сергія Скрипаля і його дочки Юлії у Солсбері: це громадяни Росії Олександр Петров і Руслан Боширов.
Отруєння в березні Скрипалів, які після тривалого перебування в лікарні одужали, викликало дипломатичну кризу у відносинах між Великою Британією і ширше Заходом, з одного боку, і Росією, з іншого. Лондон звинуватив в отруєнні Скрипалів бойовою хімічною зброєю, яку почали розробляти в часи СРСР на території Росії, нинішню російську владу. Москва відкидає ці звинувачення.