16 січня у Національному заповіднику «Софія Київська» відбулося дипломатичне прийняття «Скарби нації». Водночас воно було презентацією однойменного документального історичного фільму з циклу «Україна. Повернення своєї історії» телеканалу 1+1. Для більшого ефекту прийняття-презентація супроводжувалося виставкою унікальних історичних артефактів.
Приставлені до артефактів представники Студентської ради при Міністерстві інформаційної політики, одягнені в національне, розповідали про експонати.
А розповідати було про що. Серед артефактів були двосічний меч каролінгзького типу та кільцева фібула (Х ст.), монетні гривні київського типу (ХІ-ХІІ ст.), трибусинна сережка київського типу, великий колт, спіралеподібна шийна гривна, очілля та рясна (ХІІ ст.), Євангеліє в срібному окладі (ХVІІ ст.), потир (1730-40-і рр.), сердолікова печатка з ручкою з чорного дерева (1807-1810 рр.) Олексія Розумовського, сина останнього гетьмана Кирила Розумовського.
Своєрідним «живим артефактом» став граф Грегор Розумовський, нащадок вищезгаданого гетьмана. Грегор прилетів на прийняття із рідного Відня, оскільки є одним із головних учасників фільму «Скарби нації». Він завжди дуже трепетно ставився до родинної історії і зміг допомогти знімальній групі у пошуках серця свого пра-пра-пра-прадіда.
Організатори прийняття показали присутнім деякі речі, котрі ламають сталі стереотипи, якими ми звикли користуватися, уявляючи собі козацьку добу. Наприклад, це страви, які вживала козацька старшина (хіба що устриці могли бути знайомі комусь із присутніх із власного досвіду). Звісно, таке їли не рядові козаки, але…
Ще більшим шоком стала реконструкція костюма справжнього козака. Замість очікуваних шароварів на козакові були описані знаменитим Бопланом «кальсони», тобто доволі вузькі штани. Історики та реконструктори запевняють, що шаровари дуже ненадовго потрапили до козацького костюму, причому саме в російський період. І якщо вивчати історію за фактами, а не пропагандистськими методичками, то також відкриттів у нас буде ще дуже багато.
Власне, робити такі відкриття і взялись автори фільму «Скарби нації». Автор і продюсер проекту Акім Галімов, корінний кримчанин, розповів про власний досвід: коли вперше приїхав на материкову Україну, було враження, що потрапив до іншої країни – адже до того ще зі шкільної лави був переконаний, що Крим цивілізувала Росія…
Заступниця Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова також поділилась особистими історіями – про те, як уперше після депортації відвідала Ханський палац: «Російськомовна екскурсоводка, зображаючи кримських татар напівварварською націю, розповідала про те, як Катерина ІІ принесла цивілізацією до Криму». Друга історія була про перше літо окупації Криму, 2014 рік: «Коли маленький хлопчина підбіг до жінки, яка продає пахлаву, і запитав у жінки (котра теж виявилася росіянкою), що це таке, він отримав відповідь: “Это хворост в меду, мальчик”». На думку Еміне Джапарової, коли з татарської пахлави роблять «хворост в меду», це те саме, що відбувається з українцями: коли «братерством», «стратегічним партнерством» прикривають злочини, знищуючи архіви українського народу і підміняючи таким чином історію.
Звісно, амбітна заява знімальної групи, що серце Кирила Розумовського розповість про цілий пласт української історії, є метафорою: саме серце мовчатиме, але воно має символічний зміст. Насправді пошуки серця лише запустили цілий історичний детективний сюжет, який розгортатиметься перед глядачами дві години під час перегляду стрічки. А на прийнятті показали лише коротку (відносно – на півгодини) нарізку. І ті, кому не вистачило стільців (а таких було чимало), погодилися дивитися це стоячи.
І воно того справді вартувало – адже знімали фахівці, тому і робота з джерелами, і картинка завжди дуже якісні.
Звісно, дипломатичне прийняття не могло обійтися без промов. Їх виголосили заступниця Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, Міністр культури Євген Нищук, автор і продюсер проекту Акім Галімов, а також Грегор Розумовський. Грегор вибачився, що, хоча вважає себе українцем, не володіє українською – плутається у відмінках, хоча може читати і розуміє на слух.
Список ораторів зрозумілий, адже організатори заходу Міністерство інформаційної політики України, телеканал «1+1» та Національний заповідник «Софія Київська» за сприяння Національного музею історії України.
А всі охочі зможуть побачити повну версію стрічки «Скарби нації» 19-го січня о 20:15 на телеканалі 1+1. Показ приурочений до 100-річчя з дня проголошення Акту Злуки – політико-правового об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину соборну державу. А щоб було наочніше, додамо тизер.