В Україні, як і в багатьох країнах світу, 8 та 9 травня відзначають Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни.
Саме цього дня, 8 травня, у 1945 році набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини. Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії. Як зазначає Інститут національної пам’яті, загальні втрати військових та цивільного населення у Другій світовій війні складають від 50 до 85 мільйонів людей.
Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 мільйони військових і підпільників з України, понад 5 мільйонів цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. За оцінками Інституту національної пам’яті, загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 мільйонів людей.
Дні пам’яті та примирення були проголошені рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року. В резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні – 8 і 9 травня, як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни.
У 2015 році президент Петро Порошенко підписав указ, яким запровадив 8 травня День пам’яті та примирення. Офіційне гасло пам’ятних заходів – «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.
9 травня в Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.