Вчені з Університету Суррея (Велика Британія) і розробник системи Dabus AI просять визнати штучний інтелект автором двох патентів. Заявки з таким проханням вони вже направили до відповідних відомств Великої Британії, Європи та США.
Вчені наполягають, що штучний інтелект розробив оригінальні ідеї для створення “покращеного” контейнера для їжі і сигнальну лампу, яка блимає в ритмі, який неможливо ігнорувати.
Патентні відомства вважають, що будь-які інновації можна приписувати лише людям – мовляв, в інакшому разі у сфері патентів та інтелектуальної власності можуть виникнути серйозні юридичні труднощі.
Вчені ж переконані, що такий підхід є “застарілим”.
Штучний інтелект, про який йде мова, називається Dabus AI. Його ключова відмінність від аналогів полягає в тому, що він був розроблений не для того, щоб вирішувати конкретні проблеми, а саме щоб створювати і розвивати нові ідеї.
Перший патент, автором якого просять визнати Dabus AI, – контейнер для їжі. За словами вчених, штучний інтелект розробив незвичайну форму такої посудини, яка дозволяє компактно складати одразу кілька контейнерів.
Передбачається, що таким чином контейнери буде простіше транспортувати.
У другому патенті йдеться про сигнальну лампу, яка блимає в ритмі, що імітує патерни нейронної активності під час генерування людиною нових ідей. Такий ритм особливий, зокрема, тим, що його неможливо проігнорувати, пояснюють дослідники.
Професор права Раян Еботт каже: “Сьогодні штучний інтелект вже пише книжки і вміє фотографувати – але якщо немає того, кого ми традиційно вважаємо автором роботи, ми не можемо отримати жодного захисту цієї роботи з точки зору авторського права”.
“Якщо штучний інтелект дійсно стане інструментом для створення винаходів, то вся сучасна система інтелектуальної власності просто виявиться недієздатною”, – додає він.
На думку професора, штучний інтелект, а також його розробники, мають право бути визнаними авторами патентів.
Водночас спікер Європейського патентного офісу каже, що наразі це неможливо.
“Це загальноприйнята річ – винахідником може бути тільки людина. Нинішній стан технологічного розвитку говорить про те, що в найближчому майбутньому штучний інтелект буде лише знаряддям в руках людини-винахідника”, – пояснює вона.