Найгучніший судовий процес останніх років над втікачем-президентом Віктором Януковичем, схоже, не скоро вийде на фінішну пряму. Сьогодні суд планував розпочати дебати між сторонами обвинувачення і захисту. Власне Феміда планувала зробити це ще в понеділок, але адвокати пана Януковича з незрозумілих причин проігнорували засідання. До слова, головуючий суддя Владислав Дев’ятко повідомив, що Віктор Янукович (ну, це зрозуміло) і його адвокати пропустили вже близько 60 засідань. Нагадаємо, суд над Віктором Януковичем триває з травня минулого року. Через відсутність колишнього президента в Україні – процес заочний. Максимальне покарання, яке загрожує екс-президенту – довічний термін.
Але повернімося до зали засідань Оболонського райсуду столиці, де слухається ця справа. Отож, у вівторок адвокат колишнього президента Віталій Сердюк зажадав, щоб суд скасував дебати у справі по держзраді і повернувся на стадію допиту свідків.
Головуючий суддя Владислав Дев’ятко зазначив, що суд не буде цього робити. У відповідь на це захисник екс-президента оголосив відвід всьому складу суду.
Дев’ятко оголосив перерву, а Сердюк підкреслив, що залишається на своїй позиції, і не буде більше перебувати в будівлі суду. А ще одна дивина полягає в тому, що адвокат Сердюк зажадав, аби його підзахисному надали державних захисників.
Все б нічого, але днями безпосередньо Віктор Янукович написав заяву, якою заборонив здійснювати його захист у справі про державну зраду адвокатам виділеним державою. Відповідну заяву оприлюднив цей самий адвокат Віталій Сердюк. У своєму профілі на Facebook він заявив буквально наступне: «Публікую заяву, якою Віктор Янукович прямо заборонив Центру з надання безоплатної допомоги та його адвокатам здійснювати його захист за призначенням судових і правоохоронних органів. Здійснення таких дій відносно нього буде розглядатись як злочин, передбачений ст.ст. 374 (Порушення права на захист- Авт.), 400-1 (Представництво в суді без повноважень – Авт.) Кримінального кодексу України».
У своїй заяві Янукович також висловлює позицію, що на Оболонський районний суд Києва чиниться політичний тиск, а також розглядається сценарій усунення від його захисту найнянтих ним адвокатів.
Відповідну заяву Віктора Януковича було направлено до Регіонального центру надання вторинної безоплатної правової допомоги.
На одному з минулих засідань був допитаний екс-охоронець Януковича Сергій Бернацький, який повідомив, що… втік разом з екс-президентом.
У всій цій трагікомічній історії є ще один бік медалі. Янукович не сидить в Росії, склавши руки. Він чітко відслідковує хід судового процесу над самим собою і здійснює точкові дії. Задля чого — питання риторичне. Піару багато не буває. Днями президент-втікач подав до суду на генпрокурора Юрія Луценка. Янукович має намір “захистити свою честь, гідність і ділову репутацію та спростувати недостовірну інформацію”. В ухвалі не зазначено, що саме хоче спростувати біглий екс-президент. Підготовче судове засідання призначено на 13 вересня.
Що ж такого сказав очільник ГПУ, роздратувавши Віктора Януковича?Почнемо з того, що 28 листопада 2016 року саме Юрій Луценко у Святошинському райсуді Києва оголосив підозру у відеорежимі екс-президенту в державній зраді, пособництві представникам влади РФ в умисних діях, вчинених з метою зміни меж України, та веденні агресивної війни.
Дещо раніше генпрокурор заявив, що судовий процес над Віктором Януковичем є також і процесом над президентом Росії Володимиром Путіним.
Також нещодавно Луценко розкритикував Януковича, заявивши, що після його втечі з України у державній скарбниці залишилось менше коштів, ніж було у нього, після повернення із в’язниці. «Україна після Януковича, у перший день прем’єр-міністра Яценюка, мала 8 тисяч баксів у державній скарбниці. 8 тисяч баксів на все! На освіту, на медицину, на дороги, на війну, на все. Перепрошую, але у мене після тюрми вдома було трошки більше», – зауважив зокрема генпрокурор.
Принагідно зазначимо: 31 травня Печерський райсуд столиці залишив без задоволення позов Віктора Януковича про захист честі, гідності і ділової репутації до державного «Ощадбанку» і Київського Інституту проблем управління імені Горшеніна (сайт «Лівий берег»). Янукович не довів у суді, що мільярд доларів в «Ощадбанку» не його. Позов Януковича до Луценка Печерський суд прийняв. Той самий суд, який чинний генпрокурор свого часу називав Печерним. Тоді Юрій Віталійович перебував в опозиції. Цікаво, чи зміниться його позиція по відношенню до Печерського суду наразі?
Резюмуємо: генпрокурор нещодавно прогнозував, що вирок у справі Януковича (на чому базуються такі прогнози — тема для окремої розмови) буде оголошений до Дня незалежності, тобто до 24 серпня. Втім, аналізуючи театр, який відбувається в Оболонському суді, далі — буде ще досить довго. А якщо врахувати, що власне після вироку стовідсотково буде апеляція і касація, то, можливо, до Дня незалежності у 2019-му в цій постановочній епопеї і буде поставлена жирна крапка.
P.S
Після тривалого перебування у нарадчій кімнат у вівторок по обіді і колегія суддів у процесі винесла своє рішення:
«Суд вважає, що подальші дії захисту спрямовані лише на унеможливлення здійснення правосуддя у вказаному кримінальному провадженні. Враховуючи, що захисники Віктора Януковича самоусунулися від участі в судових дебатах, самовільно покинули судове засідання до його закінчення, що унеможливлює подальший розгляд справи, колегія суддів вважає, що необхідно забезпечити право обвинуваченого на захист під час судових дебатів, у зв’язку з чим захисник підлягає призначенню з регіонального центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги у місті Києві.
Суд ухвалив: доручити регіональному центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги у місті Києві з метою забезпечення права на захист обвинуваченого під час судових дебатів невідкладно призначити адвоката для здійснення захисту обвинуваченого Януковича та забезпечити його явку у судове засідання, яке відбудеться 1 серпня 2018 року о 10.00 під головуванням судді Дев’ятка в Оболонському районному суді Києва, забезпечити безперервну участь призначеного захисника незалежно від подальшої участі в судових засіданнях захисників, обраних обвинуваченим.
Ухвала суду окремому оскарженню не підлягає».