На український ринок виходить платіжний гігант China UnionPay.
Минулого тижня китайська платіжна система підписала з найбільшим українським банком – ПриватБанком – протокол, що дозволяє почати реалізацію спільних проектів.
Зокрема, співпраця почнеться з еквайрингу платіжних карт китайської системи, які будуть прийматися до оплати POS-терміналами Приватбанку і дозволять знімати готівку в його банкоматах. Надалі український держбанк і UnionPay планують розробити спільні платіжні послуги.
Але на цьому компанія не планує зупинятися, і розраховує на співпрацю з іншими українськими банками.
Загалом, технологія безконтактних розрахунків активно розвивається в нашій країні. Інтерес до України за останній рік проявила не тільки UnionPay, а й гіганти Android Pay, ApplePay.
Отже, які платіжні системи доступні в Україні, і чому в чому їхні відмінності.
1. Android Pay. Глобальний сервіс безконтактної оплати за допомогою смартфонів, який почав роботу в Україні восени 2017 року. Безконтактну оплату покупок можна здійснити за допомогою смартфона, планшета або “розумних” годинників, скачавши Android Pay і додавши в додаток дані платіжної карти, які замінюються унікальним номером віртуального рахунку. У разі втрати телефону з нього можна дистанційно видалити всі особисті дані.
Android Pay працює з платіжними картами тільки тих банків, які підключені до системи. Якщо сума платежу з карти Mastercard вище 100 грн, необхідно ввести PIN-код карти, прив’язаної до аккаунту. У карт VISA ліміт беспарольної оплати в п’ять разів вище – 500 грн.
Також для роботи програми потрібен пристрій на ОС Android 4.4 і вище з вбудованим чіпом NFC (технологія бездротової передачі даних малого радіусу дії на відстані до 10 см).
Перевагою Android Pay є швидка оплата, безкоштовне використання.
2. Apple Pay. Платіжна система, яка розпочала роботу в Україні з 2018 року. Вперше технологію впровадив державний Приватбанк. У липні банк і Apple відкрив можливість платити Apple Pay клієнтам будь-якого українського банку. Безконтактна оплата за допомогою Apple Pay доступна тільки для власників iPhone. Для цього потрібен iPhone не молодший 6-го покоління або годинник Apple Watch, а також картка банку та платіжної системи.
При оплаті через Apple Pay дані про платіжну картку не передаються продавцеві, замість них система відправляє динамічний код безпеки і унікальний код пристрою. Також для підтвердження транзакцій смартфон використовує біометричний захист TouchID або FaceID, в годиннику авторизація платежу відбувається за подвійним торканням. Крім того, можна оплачувати покупки в додатках і на сайтах через браузер Safari на пристроях Mac не старших 2012 року з OS Sierra.
На кожній транзакції Apple заробляє комісію, яка складає долі відсотка і коливається в залежності від країни. Платіжна система працює в 28 країнах (включаючи Україну).
3. UnionPay. Найбільша міжнародна платіжна система в світі за обсягом операцій і випущених платіжних карток нещодавно оголосила про вихід на український ринок, почавши співпрацю з еквайрингу та емісії карт з Приватбанком.
Китайська платіжна система в 169 країнах надає можливість використовувати картки для оплати товарів, послуг і зняття готівки в партнерстві з більш ніж 400 фінансовими інститутами у всьому світі. Картки UnionPay емітуються більш ніж в 40 країнах. За допомогою карток можна переводити гроші в інші країни, а також тримати їх на особистих гаманцях. Як повідомляють ЗМІ, в Китаї переказ грошей з картки на картку займає дві секунди.
В Україні виготовлення карт почнеться після отримання ліцензії від Нацбанку, який відмовив платіжній системі в реєстрації, при виході на український ринок в 2014 році. Обслуговування карток платіжної системи в мережі банкоматів та платіжних терміналів банку заплановано на 2019 рік. На світовому ринку UnionPay конкурує з Visa і Mastercard.
Користуватися картками UnionPay в Україні є кому: згідно з даними Китайської палати міжнародної торгівлі, в 2017 році товарообіг між КНР і Україною перевищив $3 млрд, що на 10% більше в порівнянні з 2016 роком.
Поки не зрозуміло на яких умовах Приватбанк співпрацюватиме з китайською системою в Україні та скільки українцям доведеться платити сервісної комісії.
4. PayPal. Один зі світових лідерів серед платіжних систем дозволяє виводити гроші з різних сайтів до себе на банківський рахунок, здійснювати покупки в інтернеті, а також легко переводити гроші між акаунтами всередині системи.
Але, на жаль, для українців доступна лише одна з можливостей платіжної системи – витрачати гроші зі свого аккаунта, але не отримувати їх. До слова, цю модель називають Send only і працює вона в 96 країнах.
Крім того, для тих українців, хто продає товари на американських і європейських маркетплейсах, таких як той же eBay або популярний серед рукодільників Etsy та інших, отримання грошей велика проблема, оскільки зароблене виводити можна тільки через PayPal. Udemy і Skillshare також виплачує інструкторам гроші через PayPal, а ще сервіс використовують фріланс-біржі. Таким чином, українцеві доводиться або покинути майданчик, або платити додаткові комісії за перекази.
5. AVERS №1. Вперше система грошових переказів Avers, як система миттєвих грошових переказів банку Фінанси та Кредит Костянтина Жеваго, була створена в березні 2005 року, але в 2015 році даний банк збанкрутував.
Повернулася на український ринок в березні минулого року. За допомогою платіжної системи українці можуть здійснювати перекази в межах України в національній валюті між фізичними особами, готівкові або безготівкові для виплати готівкою або зарахування коштів на рахунок. Також в гривні можна переводити гроші від фізичних осіб на користь юридичних осіб і від юридичних осіб фізичним особам.
Транскордонні перекази в іноземній валюті можна здійснювати від фізичних осіб на користь фізичних осіб, готівкові або безготівкові для виплати готівкою або зарахування коштів на рахунок.
Грошові перекази можуть здійснюватися в гривні, доларах, євро і рублях. Розрахунковим банком платіжної системи є Кредит Оптима Банк.